nejaromatictejsi odruda



host - 59.254 (?)
22.7.2013 12:53

Já sklízel první "větší" úrodičku na mladém Pinkcotu (80 plodů) 19.7.13. Barva nádherná - výrazně líčko, plody vyrovnané velikosti, asi vlivem sucha "jen" v průměru 55g. Krásně kulovité, středně šťavnaté, Vkp to nebyla, ale chuť příjemná (jakoby lehce do renklódy či spíše plodového myrobalánu), i když v porovnání s Vkp z JM málo sladká, málo kyselin --> mdlejší. Pokud bude ovšem plodit se stávající intenzitou a odolností mrazům, budu velmi spokojen. Monilinii jsem neriskl - Horizon 1x, strupovitost nebyla (broskve zde jí trpí). 380m.n.m., suchý kamenitý jíl, JZ svah, podnož B-VA. Ještě mě napadá jedno zajímavé zjištění a to je absence moniliniové hniloby i na plodech poškozených v květnu kroupami.enlightened

První 2 plody Leskory jsem 13.7. zhltl s takovou chutí, že se k nim nemůžu vyjádřit. Matně si pamatuji větší šťavnatost než u Pinkcotu a výraznější kyselinku. Stromek roste rozkladitě, díky menší plodnosti mnohem bujněji než výše jmenovaný Pinkcot. Ale přece jen je na myroši.

Foto časem (mobil).

Zdraví Mittwoch

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 21.7.2013 6:13

Fotka je perfektní, pane Mikeši. Mně Bergeron z VP teprve začínají vybarvovat. Lenova by měla dozrávat týden před VP (VP zde dozrává v průměru kolem 25.7.). Bergeron naopak týden po ní. Tady na přelomu července a srpna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 21.7.2013 22:58

Zase nějaké popletené odrůdy, pane Mikeši. Pamatujte, že plody Lenovy jsou ve větším množství drobné. Mohl by to být jeden z poznávacích znaků. Lenova dozrává před VP, což jsem psal, ale Bergeron nikoliv. Troufám si říct, že podle chuti poznám jak Lenovu, tak Bergeron.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 22.7.2013 8:25

Pane Petře, Lenova roste docela bídně (vysazena na podzim 2007, je od p. Kubáčka) - je na M-VA-1 v jílu a na dosti stinném místě, a to není dobrá kombinace a i těch plodů (spíše malých) je dost málo - jen tak na ochutnání. Bergeron je pravděpodobně na myroši na celodenně slunném místě, tak to dozrávání přičítám tomu. Sousedům se teprve začínájí žlutit VP, až po kterých by měl teprve Bergeron dozrávat. Ale Bergeron to je určitě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 22.7.2013 8:32

Porovnám další dozrávající odrůdy.
Sylvercot má velké plody, ale jak psal Stano, chuť sušší, prázdnější. Podobně Pincot nenaplňuje chuťové představy, prázdnější chuť bez šťávy je možná daní za enormní plodnost. Obě odrůdy zcela válcuje Lejuna - šťavnatá jako broskev, výborná chuť. Škoda jen zřetelných znaků šarky. Barvou je všechny předčí Harcot s jasně červeným líčkem, chutí je těsně za Lejunou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 22.7.2013 8:59

Můj Bergeron má to štěstí, že má také celodenní oslunění. Jeho plody jsou buď ještě světle zelené nebo přecházejí velmi zvolna do světle žlutého odstínu. Je na něm dost velká úroda. Lejuna trpěla houbovými chorobami, hlavně moniliovým úžehem a hnědnutím listů meruňky. Plody Lenovy a Lejuny letos nemám. Ačkoliv Lejuna živořila a je už "kapud", tak Lenova, i když silně potlačována v růstu z důvodu nedostatku místa, nejeví žádné známky jakéhokoliv onemocnění. Asi by si svoje "místo na slunci" zasloužila. Druhý velký plod Pincotu je úplně stejný, jako ten první, takže nic moc. Žloutne vysoká úroda Sundropu a pár plodů Vehardy. U toho Pincotu nevím, jestli jej není potřeba sklízet dříve. Já jsem ho chutnal středně měkký. Možná, že tvrdčí by byl aromatičtější, říznější, stejně jako Spring Blush. U Goldrichu je naopak třeba plody co nejvíce nechat změknout, ale i pak je možné, že to pro pana Filalu žádné "nebíčko v papuľke" nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 59.254 (?), 22.7.2013 12:53

Já sklízel první "větší" úrodičku na mladém Pinkcotu (80 plodů) 19.7.13. Barva nádherná - výrazně líčko, plody vyrovnané velikosti, asi vlivem sucha "jen" v průměru 55g. Krásně kulovité, středně šťavnaté, Vkp to nebyla, ale chuť příjemná (jakoby lehce do renklódy či spíše plodového myrobalánu), i když v porovnání s Vkp z JM málo sladká, málo kyselin --> mdlejší. Pokud bude ovšem plodit se stávající intenzitou a odolností mrazům, budu velmi spokojen. Monilinii jsem neriskl - Horizon 1x, strupovitost nebyla (broskve zde jí trpí). 380m.n.m., suchý kamenitý jíl, JZ svah, podnož B-VA. Ještě mě napadá jedno zajímavé zjištění a to je absence moniliniové hniloby i na plodech poškozených v květnu kroupami.enlightened

První 2 plody Leskory jsem 13.7. zhltl s takovou chutí, že se k nim nemůžu vyjádřit. Matně si pamatuji větší šťavnatost než u Pinkcotu a výraznější kyselinku. Stromek roste rozkladitě, díky menší plodnosti mnohem bujněji než výše jmenovaný Pinkcot. Ale přece jen je na myroši.

Foto časem (mobil).

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 22.7.2013 21:40

Můj letošní meruňkový objev roku je "veselská marhuľka" s názvem Veharda. Na dvouletém slabě rostoucím stromku jsem nechal asi 10 plodů a nečekal jsem žádný zázrak. K mému překvapení měl první plod výbornou nasládle aromatickou chuť. Z touto svoji chutí strčí "hravě do kapsy" jak Pinkcot, jehož plody byly větší, ale i Goldrich, který Veharda převyšuje, jak v obsahu cukrů, tak ve výrazném meruňkovém aromatu. V souvislosti s Vehardou si vzpomínám na průkopníka pěstování meruněk na Bardějovsku - pana P.Z., tak i na pana Boštičku, který kdysi uváděl chuťové přednosti Vehardy nebo Veselky například oproti Pinkcotu a jiným odrůdám z Escande. Doufám, že se výborná chuť Vehardy potvrdí i nadále a těším se na další nadějné odrůdy z Veselé u Piešťan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.155 (?), 22.7.2013 22:41
Dovoluji si přidat dosud zde neuváděnou novinku z Escande: Sweet Red- u které jsem sklidil prvně asi 40 plodů. Chuťově lepší než o pár dní rannější Spring Blush (ta měla větší plody, ale méně sladké). Jinak plody byly s pevnou, ale šťavnatou, sladkou a aromatickou dužinou. I když začaly opadávat, byly zcela bez hniloby (postřik jsem neprováděl). Prostě mě překvapily -taková menší trochu méně aromatická velkopavlovická. JInak jsem 480mn.m.,podhůří Šumavy. Lucas
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.101 (?), 22.7.2013 22:54

Odrůdu Velharda na myrobalánu pěstuji na Hlučínsku již asi 15 let, rodí vcelku pravidelně, viz foto, chuť je velmi dobrá, zrovna mi dozrává.Je poměrně mrazuodolná.V některých letech měla dost odpadu, letos to vypadá velmi dobře.

Velharda,podnož myrobalán
Velharda,podnož myrobalán
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.101 (?), 22.7.2013 22:56

Další foto Velhardy

Velharda
Velharda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika