nejaromatictejsi odruda



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?)
20.7.2013 20:46

Tak dnes jsem sklidil část úrody (spíš úrodičky - toho, co zbylo z vymrznutí a špatného odkvětu) Bergeronu, který ohromě rychle během pár dní dozrál. Díky menšímu počtu plodů jsou tyto dost velké (průměrná hmotnost 130 g) a chuťově jim teplo a slunko posledních dní nadělilo dostatečné aroma. Akorát "nešvar" u Bergeronu je to nepravidelné vyzrání plodů (trojbarevnost) a při skoro úplném dozrání již padají na zem.

Ale co mě překvapilo - utrhl jsem první plod Lenovy (divné, dozrává mi až po Bergeronu -??) a chuťově je velice dobrá - aromatická, se zvláštní příchutí. Nechám ostatní plody ještě tak týden na stromě a uvidím, jestli se tato chuť potvrdí.

(Fotografie není nic moc - fotoaparát, ač jsem se snažil různým nastavením, neumí reálně zachytit oranžovou barvu plodů).


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 210.114 (?), 18.7.2013 0:05

Dobrý večer Jano! Som rád, že sa Vám Leskora páči. Keď Vám zarodí a ochutnáte jej dobre vyzreté plody, pochopíte, že menšia veľkosť plodov je iba malý handycap. Chuťovo sa k nej iba ťažko hľadá konkurent. Leskora ma prekvapila aj nadmernou úrodou. Konáre boli doslova obalené červenopomarančovými rukávmi. Škoda, že som nenarobil viac výraznejších fotiek, kde by táto záplava plodov potešila srdcia marhuliarov. Pružnosť dreva je skvelá, žiadny konár sa nezlomil a dnes sú všetky opäť v pôvodnej polohe. Rozmýšľam, či teraz konáre mierne zakrátiť, ale vzhľadom k veku stromu už zrejme letný rez robiť nebudem. Predlžovací rast je už minimálny, skôr sa predlžuje bočný rodivý obrast. Som veľmi zvedavý, ako sa Leskora predvedie v budúcej sezóne a do akej miery bude mať nadmerná úroda vplyv na zakladanie kvetov pre budúci rok. Keď prechádzam vinohrady s marhuľami v okrese Senica alebo pozerám do prídomových záhradiek, zisťujem, že máloktorá marhuľa má bohate nasadenú úrodu. Pritom v tomto roku bolo u nás počas kvitnutia marhúľ teplo a Zmrzliaci násadu plodíkov neohrozili. Voľba odrody je zrejme prioritná. S opelením Leskory to nebude také tragické, ak je počas kvitnutia teplo, rozdiely medzi začiatkom a koncom kvitnutia jednotlivých odrôd sa vyrovnávajú, takže verím, že Vám Leskoru opelí aj tá susedkina. Tak nech sa Vám darí!smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 18.7.2013 17:47

Báječné fotky, Miloši. Vím, že nepatříš mezi velké příznivce meruněk a broskví, ale přesto by mě zajímalo, jak jseš s nebývalou úrodou ve Tvé ne příliš ideální pěstitelské poloze spokojen. Myslím tím kvalitu plodů. Pan Mikeš měl pravdu, že zrání opravdu pokročilo a zralé Goldrichy už padají. Nevím, jestli to dělají i Davidovi, ale mně to dělají každým rokem. Nemusím je trhat, ale stačí je každý den zbírat pod stromem. Na stromu č.2 ale zralé ještě zdaleka nejsou. Plody přeplozené Lemedy jsou malé, ale na jejich kvalitu si zatím nemohu stěžovat. Spokojenost je prozatím se všemi dosud zralými odrůdami. Zklamal jen první velký plod (85 gramů), ze třech, které jsou na stromku odrůdy Pincot. Je sice velký, přiměřeně šťavnatý, ale jen slabě aromatický. Proti velkým Radkám je to jen chuťový "odvar". Vysoká kvalita plodů RADKY překonala snad i slušně aromatické Goldrichy. Úplně měkký plod RADKY to je opravdové "nebíčko v papulke", jak to nazval pan Milan Fiala. Ovšem nejen z hlediska obsahu cukrů, ale i z hlediska příjemného meruňkového aromatu. Škoda, že v tu dobu není zralá ještě VP. Zajímalo by mě srovnání. Některé Karoly jsou sice už měkčí, ale za Radkou ve výrazu chuti zatím pokulhávají. Ale zase jsou lepší, než ten Pincot. Snad to s ním dopadne příští rok lépe. Zajímavé je výrazné zbarvení Milošových Harcotů. Je vidět, že slunce dělá divy. Já je zdaleka tak vybarvené nemám. U Harcotu mě zaujala jejich výrazně červenofialová barva vrcholků nových výhonů. Snad nejvíce se všech meruněk, co tady mám. Na fotkách se mě to k plné spokojenosti zachytit nepodařilo.

Pincot (18.7. 2013)
Pincot (18.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.7.2013 18:23

S úrodou jsem samozřejmě spokojen, už proto, že zhruba každý druhý rok meruňky i broskve zmrznou. Co se týče kvality, mohu posuzovat jen své jednotlivé odrůdy mezi sebou, meruňky odjinud si letos shánět nemusím a tedy nehodlám..Sucha se u meruněk nebojím a počasí zatím přeje.  Na Lejuně (zatím jako jediné) jsou patrné známky šarky na slupce i peckách. Dužina vypadá normálně. Jinak ale meruňky považuji chuťově si navzájem podobnější než třeba broskve či jablka, takže za důležitější považuji spíš dobu zrání a odolnost než vlastní degustační vjem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 18.7.2013 19:36

Petře, jak by jste letos chuťově porovnal Leskoru s Radkou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 18.7.2013 20:57

Slyšel jsem, že 60.letý člověk má odumřelou již celou polovinu svých chuťových buněk. Takže v tomto věku budu nejspíš tvrdit, že všechny meruňky mají úplně stejnou chuť. Ale snad to ještě nebude tak zlé. Odrůda meruňky Radka i přes postižení šárkou, podala letos asi svůj dosavadní nejlepší chuťový výkon. Oslavuji tento její výkon také proto, že ho potvrdil i David, takže to snad není jen výkon zdejší. Pokud je možno porovnat Radku a Leskoru v tomto ohledu, tak bych řekl, že Radka má více podobnou chuť dokonalé meruňkové standartě - Velkopavlovické. Leskora je chuťově podobná spíše lednickým odrůdám se začátečními písmeny LE... Bude z nich asi nejlepší, ovšem pan Wendy prvenství přisuzuje odrůdě Legolda, kterou ale "nepoznáme".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.47 (?), 18.7.2013 21:17

Dobrý večer pán Paľo, ja menšiu veľkosť Leskory nepovažujem za handicap, čo by sme dnes dali za to keby boli menšie plody Bystrickej slivky výbornej chuti odolné proti šárke, málokto by sa obzrel po 100 gramových ale omnoho menej chutných slivkách, doležitá je chuť aspoň pre mňa, jediný menší handicap vidím v tom že nie samoopelivá, prajem Vám pekný večer. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 18.7.2013 23:03

V tomto roku odroda Sylvercot prekvapila krásnym sfarbením a vysokou úrodou.Sklamala však horšou kvalitou dužiny ktorá bola suchšia, viac podobná ringlote.Pri kôstke tvorila dosť silné vlákna, a takmer z poloviny uľpievala na kôstke.Odroda Goldrich pri dozieraní každoročne dosť prepadáva.Aj pri nižšom zaťažení má iba priemernú chuť, podobne ako Sylvercot takže s oboma do budúcna nepočítam.Veľmi dobrou chuťou dužiny ma zaujala odroda Vitillo, ktorej by sa dalo vytknúť iba chýbajúce červené sfarbenie a kyslejšia šupka.Leskora bola ako každoročne výborná, aj napriek vysokej úrode.Prim zatiaľ drží odroda Orangered(Bhart),ktorá nielen mojej rodine chutí viac ako Veľkopavlovická. Stano  

Sylvercot
Sylvercot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 184.146 (?), 20.7.2013 14:57

Pokud by byla meruňková odrůda Goldrich nedostatečně aromatická, tak už bych jí dávno neměl. Přes její některé špatné vlastnosti je právě její chuť při změknutí velmi dobrá, dostatečně aromatická. Asi by bylo možné plody otrhat dříve a nechat je "dojít". Prozatím jsem se spokojil se sběrem dozrálých plodů pod stromem. Ty jsou po získání částečné sladkosti opravdu dobré.

Goldrich (18.7. 2013)
Goldrich (18.7. 2013)
Goldrich (18.7. 2013)
Goldrich (18.7. 2013)
Goldrich (18.7. 2013)
Goldrich (18.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.61 (?), 10.8.2013 11:28

Dobrý deň pán Stano, chcel by som sa Vás opýtať na odrodu Orangered, dočítal som sa o nej že je dosť náchylná na monilózu a že má striedavú plodnosť.Pozorujete u tejto odrody aj u Vás tieto negatívne vlastnosti?Mohol by ste ju porovnať s Leskorou ktorú tiež máte? V akej oblasti ju pestujete? Mal by som záujem Orangered na jeseň vysadiť.Zdraví Vás Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 20.7.2013 20:46

Tak dnes jsem sklidil část úrody (spíš úrodičky - toho, co zbylo z vymrznutí a špatného odkvětu) Bergeronu, který ohromě rychle během pár dní dozrál. Díky menšímu počtu plodů jsou tyto dost velké (průměrná hmotnost 130 g) a chuťově jim teplo a slunko posledních dní nadělilo dostatečné aroma. Akorát "nešvar" u Bergeronu je to nepravidelné vyzrání plodů (trojbarevnost) a při skoro úplném dozrání již padají na zem.

Ale co mě překvapilo - utrhl jsem první plod Lenovy (divné, dozrává mi až po Bergeronu -??) a chuťově je velice dobrá - aromatická, se zvláštní příchutí. Nechám ostatní plody ještě tak týden na stromě a uvidím, jestli se tato chuť potvrdí.

(Fotografie není nic moc - fotoaparát, ač jsem se snažil různým nastavením, neumí reálně zachytit oranžovou barvu plodů).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika