Mráz



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 226.5 (?)
1.5.2017 8:43

Nerozumím, proč argumentujete rajčaty - jestli teplota klesne pod 0, pak rajče zmrzne. Přikrytí rajčat fólií způsobí udržení tepla vycházejícího ze země pod fólií kolem rajčat, proto nezmrznou. Tedy přesně to, co říkám i v případě stromů.

Ad mrznoucí rosa - a proč se tedy stromy proti mrazu rosí, když podle vás je to naopak špatně? wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 30.4.2017 22:11

A ještě k tomu efektu k balení stromků proti mrazu. Sám jsem tu před mrazy žádal o radu, co dělat s přečasně probuzeným a rostoucím Tomelem s 3cm zelenými výhony, které nejsou mrazuvzdorné a nakonec jsem udělal totéž, co pán 174.11 s meruňkou. Kupodivu jen několik výhonů částečně namrzlo, a to v místech, kde se tkanina dotýkala zelených částí a zbytek se zachránil. Takže podle mého zabalení stromku do textílie nějaký, i když ne příliš velký, smysl má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 1.5.2017 7:39

Ono záleží na "síle " toho mrazu. Pokud je pod obalem zásoba tepla na jeho překonání, pomůže to. Ale ta "zásoba" je velice malá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 1.5.2017 8:15

21.4. v noci teplota postupně klesala a zásluhou obalení stromku ve vnitřním prostoru k poklesu nedocházelo stejně rychle, ale pomaleji. Kromě toho, myslím si, může stromek při větru v mrazivém počasí namrzat na návětrné straně snadněji a v takovém případě může mít obalení stromku význam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 1.5.2017 8:32

Musím se taky zastat fyziky. Milióny zahrádkářů po celém světě si už vyzkoušely, že fólie výrazně chrání rostlinu proti ranním mrazíkům. Ranní rosa totiž ve větru následkem rychlejšího odpařování rychle zmrzne. To se pod fólií nestane. Ve škole jsme se učili odečítat rozdíl mokrého a suchého teploměru pro potřebu určení vlhkosti vzduchu. Ten rozdíl je významný, ale strom už nikdy obalovat nebudu. Na snímcích jsou rajčata koncem dubna 2016 (nepřekrývaná) a koncem dubna 2017 (zakrývaná na noc).

Rajče 2016
Rajče 2016
Rajčata 2017
Rajčata 2017
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 226.5 (?), 1.5.2017 8:43

Nerozumím, proč argumentujete rajčaty - jestli teplota klesne pod 0, pak rajče zmrzne. Přikrytí rajčat fólií způsobí udržení tepla vycházejícího ze země pod fólií kolem rajčat, proto nezmrznou. Tedy přesně to, co říkám i v případě stromů.

Ad mrznoucí rosa - a proč se tedy stromy proti mrazu rosí, když podle vás je to naopak špatně? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 1.5.2017 9:16

Vaše argumentace má svou logiku. Možná by pomohl i experiment. Všem nám jde o totéž - přijatelnými náklady ochránit úrodu.Stromy se rosí vodou o teplotě vyšší než nula a rosení namrzajícího ledu a skupenské teplo zamezí poklesu teploty pod nulu. Četl jsem zde však, že výsledky nebyly letos moc dobré. V zimě jsem viděl u sousedů puštěný zahradní vodovod, který nezamrzl, přestože bylo minus 20 st. (nedoporučuji zkoušet).

Pokud jde o rajčata, vítr ochlazuje zeminu také zvýšeným odpařováním. Takže teplo vycházející ze země se venku rychle ztrácí. Viděl jsem však v předjaří zabalenou vyrašenou révu, keře a menší stromky, kterým zábal pomohl. Vyrašené výhony by bez zábalu zmrzly, protože voda se odpařuje i z orosených listů. Jsem přesvědčen, že kdybych položil na noc jeřábem na strom (meruňku) lexanový skleník nebo obří fóliák, pomohlo by to. Bez konstrukce se však omlátí plody i květy. Ale kdo ví: možná jednou budeme nuceni provádět i takovéhle šílenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 226.5 (?), 1.5.2017 10:25

Ano, už to tu někdo zmínil, že má připravené patky pro lešenářské trubky...

Taky o tom vážně uvažuji - 4 dlouhé tyče zapíchnuté do země a kolem nich omotat balicí fólii, které mám doma pořádnou roli. Nebo využít konstrukci trampolíny, kterou jednoduše postavím kolem stromu a omotám fólií. wink

Vždy to je jen o jedné dvou mizerných jarních nocích...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 226.5 (?), 1.5.2017 8:02

Jsem přesvědčen (fyzikální zákony fungují stále spolehlivě), že to efekt nemá (pod fólií je v podstatě okamžitě stejná teplota jako vně, nemá se jak udržet). Zřejmě u vás nebyl tak smrtelný mráz, strom by se zachránil stejně i bez obalení, a navíc by nenamrzly dotýkající se výhony. Ono by to fungovalo, kdyby nebyla obalena pouze koruna, ale zábal byl spuštěn až k zemi, kdy by se využívalo naakumulované teplo ze země. + přidat nějaký zdroj tepla.

Já letos udělal stříšku z plachty nad stromem, dolů do vyšlo jen do 2/3 koruny, takže to nekrylo úplně. Topil jsem pod tím celou noc, ale tipuji, že při těch -7, co jsme tu měli, to nemělo žádný efekt. Aspoň odkvetlé květy se zatím nijak netváří...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 1.5.2017 13:33

Jabloňové květy mají zmrzlé tyčinky a pestíky. Květy - poupata se rozvíjejí normálně, ale jejich výbavička je hnědá. Máte s tím někdo zkušenosti z minulých let? Skoro to vypadá, že nakonec nebudou ani jablka...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.5.2017 14:37

Mám zkušenost, že mráz poškodil jabloně jen když přišel po odkvětu. Pokud mrzlo za květu, vždycky ještě nějaká poupata zbyla a vykvetla později.
   U nás jabloně ještě nekvetou, ale do zmrzlých je daleko...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika