Mráz



host - 248.227 (?)
21.4.2017 23:47

Kuky, jsme u trati na Pce (co je Červený Dvůr), ale ještě před tratí směrem k Labské (kousek před Tescem na Hradubické).           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 175.49 (?), 21.4.2017 16:56


Mrznoucí voda odevzdává okolí skupenské teplo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.4 (?), 21.4.2017 18:52

Presne tak ako pisu hore, ide o uvolnene teplo skupenskej premeny - mrznuca voda odovzda vyse 300 kJ tepla / L vody do okolia, co nie je tak malo. Zmrznuty kubik 300 MJ. Zmrznutie sa dosiahne jemnym rozprasovanim. Ak je voda nahodou relativne tepla (hlboka studna, alebo z vodovodu), tak odovzda tepla este viac. Odparenie je zanedbane, kedze nie je take efektivne ako vymrazovanie pri tychto teplotach. Vymrazenie m3 vody je teplo 300 kJ uvolnene pri spaleni okolo 8 L nafty. Strava na 1 den je 8 MJ. Na rozdiel od nafty, ak voda vymrazuje na rastline, priamo "zohrieva" rastlinu (Tvoriaci sa lad ma 0 st C, ale sa nesmie prestat). V radiu hovoril polnohospodar, ze dokazu takto zabezpecit porast pri mrazoch -10 stC. Predpoklada sa profi zaridenie. Ale spotreba je obrovska, vraj moze prekrocit spotrebu kvapkovej zavlahy za cele leto. Vsetko zavisi, ako dlho mrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 21.4.2017 17:45

Dobý příjemný podvečer z polojasné Vysočiny. Na chalupě zaregistrováno -3, viditelné škody zatím nejsou. Vypadá to, že mráz byl spíše přízemní. Zatím nic moc nekvete. Nerozvitý bílý květ třešně zmrzlý. Přikláním se k hodnotám poškození, zveřejněným v tabulce výše. Třešně moc nesnesou. Spousta květů je ještě v zeleném poupěti, tak se uvidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.4.2017 20:16

Na Vysočině jsem s mrazíkem zaznamenal remízu v Třebíči (480m). Záznamový teploměr ukazuje na venkovní stěně domu +1st. Za domem bývá o 1 až 2 st. míň, ale všechny meruňky jsou snad mrazuvzdorné. Dneska zažívám podobný stres na Balkáně. Předpověď: Sofia -2st. a moje "Podunajská nížina" +1 s přízemními mrazíky. Musel jsem tedy zakrýt jahody (malé plody a květy), rajčata a cukety. Pařeniště z polykarbonátu s paprikami a dalšími rajčaty jsem ještě překryl fólií. Před rokem mi všechno na zemi zmrzlo, i když předpovídali +3. Meruňky to musejí vydržet, protože jsou vysoko. Už mají na délku tak 3 cm, takže by jich byla škoda.

Rajčata
Rajčata
Meruňky BG
Meruňky BG
Jahody Darselect
Jahody Darselect
Kdouloň v květu
Kdouloň v květu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 21.4.2017 20:53

Dobrý večer. Už týden je jasné, že podle předpovědi přijde v noci z 20. na 21. 4. pro plody meruňek rozsudek smrti, přesto člověk v koutku duše stále doufá, že to nebude tak zlé, zvláště, když ráno od 5.30 hod. do 6.10 hod. kolísá venkovní teplota v rozmezí -0,6 až -0,3°C při oblačné obloze, říkáte si, bude jen vítáná probírka, ovšem svěšené listy na všech stromech nevěstí nic dobrého. Pak přijdete večer domů a zjistíte, že všechno, co je při zemi je kapud. To znamená na všech menších stromkách jako například Bergarouge, Bergeval, Shamade, Early Orange, Pincot, Marlen, Spring Blush, ale i Veecot a kdo ví, co ještě. Takže jsem celý den doufal marně. Nějaká naděje zůstala na výše položených místech u vzrostlejších stromů, což jsem ještě nestihl prozkoumat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 21.4.2017 20:59

Děsil jsem se, co bude odpoledne, až přijdu z práce, ale snad to není tak zlé. Jabloně rozkvétají, hrušně také a žádné známky poškození, švestky také OK, réva, jak která byla moc narašená, jedině je chycená dokvétající třešeń, ale jen horní květy, a to bývá skoro každý rok a třešně jsou vždy. Tak ještě, co na to meruňky a broskev. To se uvidí za pár dnů. Cestou do práce jsem okouknul ořešák a měl už chudák svěšené listysad. HK a bylo  -1,7°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.227 (?), 21.4.2017 21:32

Kuky, že vy v těch Svobodných Dvorech máte nějakou chráněnou polohu? U nás ve Farářství je vždycky hůř - ořechy černé, třešně hnědé, švestky, ryngle, broskve, meruňky, muchovník vypadají ožehnuté, maliny povadlé, hrušky a pozdní švestka snad OK.  Ruj a zmarlika na troud, růže a lilie byly přikryté - co čouhalo, je chycené.  Ale překvapila mne zahnědlá zavřená poupata u jabloní (zákrsky)... jestli nebudou ani jablka...sad...Na rybízu, angreštu ap. zatím není poškození vidět.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 21.4.2017 22:16

Třeba jste blíž k Labi, v mrazové kotlině, nevím... My jsme, ač se to nezdá, na mírném svahu k městu. Dobře je to vidět, až když se vyjede "nahóru" nad školu směrem k Bříze (co bude dálnice na Jaroměř). Studený vzduch ze "Svobodnejch" pak stéká třeba zrovna do Farářství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.227 (?), 21.4.2017 23:47

Kuky, jsme u trati na Pce (co je Červený Dvůr), ale ještě před tratí směrem k Labské (kousek před Tescem na Hradubické).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 21.4.2017 20:59

Předběžný účet Ostrava: mráz mezi 23-06h, max asi - 2,6st. Oheň mezi stromy a kropení bez viditelného efektu. Meruňky plůdky začínají padat (tipuji namísto 100kg bude 1kgsad), Jabloně zatím poškozen Topaz znatelně, Jonagold vůbec, ostatní mírně. Hnědé květy částečně hrušně, slivoně. Kiwi KO dokonce i zabalené, ve skleníku se svícemi lehce namrzlé. Morus alba špatné, kagyamae dobré, ořech namrzlý, fíky breba černé. Réva u zdi zcela ok, v prostoru značně namrzlá dle polohy a druhu... Tomel lehce chycen ve skleníku. Sukulenty, kaktusy až na výjimku to nesou statečně.

Akademik v TV: pravděpodobnost jarních mrazů se bude podle modelů zvyšovat, bude docházet k daleko větším výkyvům...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika