Mráz



host - 248.227 (?)
21.4.2017 21:32

Kuky, že vy v těch Svobodných Dvorech máte nějakou chráněnou polohu? U nás ve Farářství je vždycky hůř - ořechy černé, třešně hnědé, švestky, ryngle, broskve, meruňky, muchovník vypadají ožehnuté, maliny povadlé, hrušky a pozdní švestka snad OK.  Ruj a zmarlika na troud, růže a lilie byly přikryté - co čouhalo, je chycené.  Ale překvapila mne zahnědlá zavřená poupata u jabloní (zákrsky)... jestli nebudou ani jablka...sad...Na rybízu, angreštu ap. zatím není poškození vidět.      Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 21.4.2017 16:56


Mrznoucí voda odevzdává okolí skupenské teplo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.4 (?), 21.4.2017 18:52

Presne tak ako pisu hore, ide o uvolnene teplo skupenskej premeny - mrznuca voda odovzda vyse 300 kJ tepla / L vody do okolia, co nie je tak malo. Zmrznuty kubik 300 MJ. Zmrznutie sa dosiahne jemnym rozprasovanim. Ak je voda nahodou relativne tepla (hlboka studna, alebo z vodovodu), tak odovzda tepla este viac. Odparenie je zanedbane, kedze nie je take efektivne ako vymrazovanie pri tychto teplotach. Vymrazenie m3 vody je teplo 300 kJ uvolnene pri spaleni okolo 8 L nafty. Strava na 1 den je 8 MJ. Na rozdiel od nafty, ak voda vymrazuje na rastline, priamo "zohrieva" rastlinu (Tvoriaci sa lad ma 0 st C, ale sa nesmie prestat). V radiu hovoril polnohospodar, ze dokazu takto zabezpecit porast pri mrazoch -10 stC. Predpoklada sa profi zaridenie. Ale spotreba je obrovska, vraj moze prekrocit spotrebu kvapkovej zavlahy za cele leto. Vsetko zavisi, ako dlho mrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 21.4.2017 17:45

Dobý příjemný podvečer z polojasné Vysočiny. Na chalupě zaregistrováno -3, viditelné škody zatím nejsou. Vypadá to, že mráz byl spíše přízemní. Zatím nic moc nekvete. Nerozvitý bílý květ třešně zmrzlý. Přikláním se k hodnotám poškození, zveřejněným v tabulce výše. Třešně moc nesnesou. Spousta květů je ještě v zeleném poupěti, tak se uvidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.4.2017 20:16

Na Vysočině jsem s mrazíkem zaznamenal remízu v Třebíči (480m). Záznamový teploměr ukazuje na venkovní stěně domu +1st. Za domem bývá o 1 až 2 st. míň, ale všechny meruňky jsou snad mrazuvzdorné. Dneska zažívám podobný stres na Balkáně. Předpověď: Sofia -2st. a moje "Podunajská nížina" +1 s přízemními mrazíky. Musel jsem tedy zakrýt jahody (malé plody a květy), rajčata a cukety. Pařeniště z polykarbonátu s paprikami a dalšími rajčaty jsem ještě překryl fólií. Před rokem mi všechno na zemi zmrzlo, i když předpovídali +3. Meruňky to musejí vydržet, protože jsou vysoko. Už mají na délku tak 3 cm, takže by jich byla škoda.

Rajčata
Rajčata
Meruňky BG
Meruňky BG
Jahody Darselect
Jahody Darselect
Kdouloň v květu
Kdouloň v květu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.4.2017 20:53

Dobrý večer. Už týden je jasné, že podle předpovědi přijde v noci z 20. na 21. 4. pro plody meruňek rozsudek smrti, přesto člověk v koutku duše stále doufá, že to nebude tak zlé, zvláště, když ráno od 5.30 hod. do 6.10 hod. kolísá venkovní teplota v rozmezí -0,6 až -0,3°C při oblačné obloze, říkáte si, bude jen vítáná probírka, ovšem svěšené listy na všech stromech nevěstí nic dobrého. Pak přijdete večer domů a zjistíte, že všechno, co je při zemi je kapud. To znamená na všech menších stromkách jako například Bergarouge, Bergeval, Shamade, Early Orange, Pincot, Marlen, Spring Blush, ale i Veecot a kdo ví, co ještě. Takže jsem celý den doufal marně. Nějaká naděje zůstala na výše položených místech u vzrostlejších stromů, což jsem ještě nestihl prozkoumat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 21.4.2017 20:59

Děsil jsem se, co bude odpoledne, až přijdu z práce, ale snad to není tak zlé. Jabloně rozkvétají, hrušně také a žádné známky poškození, švestky také OK, réva, jak která byla moc narašená, jedině je chycená dokvétající třešeń, ale jen horní květy, a to bývá skoro každý rok a třešně jsou vždy. Tak ještě, co na to meruňky a broskev. To se uvidí za pár dnů. Cestou do práce jsem okouknul ořešák a měl už chudák svěšené listysad. HK a bylo  -1,7°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.227 (?), 21.4.2017 21:32

Kuky, že vy v těch Svobodných Dvorech máte nějakou chráněnou polohu? U nás ve Farářství je vždycky hůř - ořechy černé, třešně hnědé, švestky, ryngle, broskve, meruňky, muchovník vypadají ožehnuté, maliny povadlé, hrušky a pozdní švestka snad OK.  Ruj a zmarlika na troud, růže a lilie byly přikryté - co čouhalo, je chycené.  Ale překvapila mne zahnědlá zavřená poupata u jabloní (zákrsky)... jestli nebudou ani jablka...sad...Na rybízu, angreštu ap. zatím není poškození vidět.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 21.4.2017 22:16

Třeba jste blíž k Labi, v mrazové kotlině, nevím... My jsme, ač se to nezdá, na mírném svahu k městu. Dobře je to vidět, až když se vyjede "nahóru" nad školu směrem k Bříze (co bude dálnice na Jaroměř). Studený vzduch ze "Svobodnejch" pak stéká třeba zrovna do Farářství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.227 (?), 21.4.2017 23:47

Kuky, jsme u trati na Pce (co je Červený Dvůr), ale ještě před tratí směrem k Labské (kousek před Tescem na Hradubické).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 21.4.2017 20:59

Předběžný účet Ostrava: mráz mezi 23-06h, max asi - 2,6st. Oheň mezi stromy a kropení bez viditelného efektu. Meruňky plůdky začínají padat (tipuji namísto 100kg bude 1kgsad), Jabloně zatím poškozen Topaz znatelně, Jonagold vůbec, ostatní mírně. Hnědé květy částečně hrušně, slivoně. Kiwi KO dokonce i zabalené, ve skleníku se svícemi lehce namrzlé. Morus alba špatné, kagyamae dobré, ořech namrzlý, fíky breba černé. Réva u zdi zcela ok, v prostoru značně namrzlá dle polohy a druhu... Tomel lehce chycen ve skleníku. Sukulenty, kaktusy až na výjimku to nesou statečně.

Akademik v TV: pravděpodobnost jarních mrazů se bude podle modelů zvyšovat, bude docházet k daleko větším výkyvům...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika