Moniliový úžeh a moniliová hniloba peckovin v roce 2015



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?)
6.4.2016 8:03

Jo, jo. Učinil jsem tak včera. Zato jsem koupil po internetu 3 x 15 g.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 2.4.2016 23:10

Dá se pátrat v Registru přípravků na ochranu rostlin. Třeba u toho Horizonu je tam psáno, že je/bude jen pro profesionály. Otázkou je, jestli se to dá zevšeobecnit na všechny přípravky obsahující stejnou účinnou látku. Asi šmahem ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.65 (?), 2.4.2016 22:41

Pane KUKY, objevil jsem doma ještě archivní Baycor. Talentu mám málo, tak co Baycor zase trochu provětrat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 2.4.2016 23:01

Určitě bych Baycor ještě použil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 168.82 (?), 2.4.2016 22:42

Tak dnes som už postrek nestihol. Spúšťal som čerpadlá a uvádzal som vodovodný systém v našej ZO do chodu, tak ako každý rok, a skončil som po tme. Na postrek už nebol čas ani sily... Možno zajtra. 

Horizon som u nás už nevedel zohnať. Prolectus je pre mňa novinka. Vyskúšam ho asi na postrek pred dozrievaním plodov.

Tiež by som bol rád, keby stačilo menej postrekov. Ideálne by bolo, ak by sme mohli pestovať kôstkoviny úplne bez nich. Ale realita je bohužiaľ iná - ak chcem kôstkoviny pestovať, musím ich ošetrovať.

Marhule majú vyše 40 rokov. Jedna už prišla o tri kostrové konáre. Čakám že tento rok odíde ďalší. Ostanú už len dva, ak uschnú aj tie, je po nej. Druhá sa drží lepšie, usychajú "len" konáre hrúbky do cca 5-7 cm. Snažím sa ich rezať, keď zistím napadnutie. Ten strom vyzerá divne, taký poobrezávaný. A to striekam 2 - 3 krát do kvetu, odkedy som kúpil záhradu, t.j. 7 rokov, kombinujem Baycor, Sporgon, Signum, Horizon, minulý rok Signum, Talent + Zato. Napriek tomu je každým rokom viac a viac poškodenia moniliou, nevidím inú možnosť ako striekať aj počas vegetácie. 

Mám aj dve mladé broskyne. Jedna je veľmi neskorá s fialovou dužinou, je to semenáč od jedného pána tu z fóra. Drží sa dobre, vetvičky usychajú len miestami. Druhá je spring belle, minulý rok dostala rovnaké ošetrenie ako marhule, ale uschla až tretina konárov :-(Asi je priveľmi citlivá, počítam že pôjde preč.

Ďalej mám dve cca 10 r. slivky. Jedna je čačanská najbolja, dva konáre som skúsil preštepiť na neskoré broskyne (royal majestic a vistarich), jeden na nektarinku (fantasia). Očká sa pekne ujali, hneď v ďalšom roku mali pár plodov, potom uschli, glejotok - monilia. Druhá bola tiež čačanská, preštepil som všetky kostrové konáre, mám tam Toptaste a Tophit. V dreve vyzerajú byť odolné, ale plody boli minulý rok z väčšej časti napadnuté, zhnili ešte na strome, skôr ako stihli dozrieť. Ošetrenie ako marhule - fungicídy do kvetu, plus proti piliarke a obaľovačom.

Jediná moja sladkovišna má masívne napadnutie. Všetky konáre čo odrežem majú na reze čierne krúžky. Masívny glejotok na kmeni. Usychá mi pred očami. Držím ju len kvôli deťom, radi na ňu vyliezajú.

Neviem, či je taký silný infekčný tlak v posledných rokoch, alebo mám smolu, že tie moje stromy sú citlivejších odrôd...  Fakt je, že susedia záhradkári fungicídmi moc neošetrujú. Len odrezávajú suché konáre, niektorí ani to nie, a tie stromy sú potom na zaplakanie...

Možno mám zlý postrekovač. Tie marhule sú už dosť veľké stromy, aj ked vyleziem na strom, neviem či poriadne ošetrím celý strom. Mám chrbtový postrekovač Di Martino Rosy 12. Asi by bol lepší rosič, ale ten je nateraz mimo mojich možností. Pri postreku do kvetu nepoužívam zmáčadlo.

Prosím poraďte, čo by som mal robiť, aby som tie moje stromy udržal pri živote čo najdlhšie. Ďakujem za každú radu.

Peter z Nitry

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 5.4.2016 23:20

Pozor!!! Nastal čas k druhému postřiku proti nebezpečné Monilinia laxa. Na později rozkvetlé odrůdy ještě ne, ovšem na většinu už je nejvyšší čas. Také má v příštích dnech pršet. V nejbližším obchodě zatím zdaleka nezmizely žádné Horizony, dají sehnat i jednotlivé sáčky Zata (1,5g).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 6.4.2016 8:03

Jo, jo. Učinil jsem tak včera. Zato jsem koupil po internetu 3 x 15 g.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.141 (?), 6.4.2016 8:15

Dnes jdu s Horizonem na meruněčku která začíná nakvétat.Prevence před nadcházejícími dešti.Horizon 250 má registraci dle stránek SRS do 27.6.2018. Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 23.98 (?), 6.4.2016 11:01

3x15g máte na 300l postřiku, to skutečně vystříkáte do expirace?indecision

Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 6.4.2016 11:52
Asi ne, ale použitelnost určitě nekončí úderem půlnoci. Mám ho i do jádrovin...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 23.98 (?), 6.4.2016 13:41

Vzhledem k tomu, že postřiky střídám a Zato namíchám tak 2-3x za rok po 5-10l, tak bych to měl na 10 - 30 letlaugh

D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika