Meruňka odolná monilioze? Clarina, Harlayne, Lerosa



Stránky: 1,  2   
host - 37.76 (?) 
1.10.2014 15:03, zobrazeno: 35767x

Poslední roky máme problém s moniliozou u meruněk. Proto hledám odrůdu odolnou k této chorobě. Stříkat stále stromy mě nebaví.

Našla jsem několik odrůd:

- Clarina (dostupná v zahraničí)

- Harlayne

- Darina

- Lerosa

- Veecot

- Velita

- Radka

Informace se různí a tak bych ráda znala zkušenosti s jejich pěstováním.

Dále upřednostňuji:

- odolnost k praskání v dešti

- samosprašnoat

- menší vzrůst

Děkuji za informace

Zuzka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 1.10.2014 15:17

Monilie po odkvětu (spála) nebo až plodů??? Spálou trpí víceméně všechny odrůdy. Můj Veecot spolehlivě každoročně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.76 (?), 1.10.2014 15:25

Po odkvětu i plodů. Máme Velkopavlovickou a Bergeron a díky moniliozé z nich skoro nic není - pokud monilioza nezničí květy, tak shnijí plody, když je trochu lhko.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.206 (?), 19.12.2014 16:57

Doporučuji odrůdu Leskora. Ta dle mého názoru a zkušeností je nejodolnější proti moniliózám. Jako prevenci mám vyzkoušeno vždy na jaře zalít stromky silnějším vápeným mlékem po obvodu koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 19.12.2014 17:31

Nevím, jestli to platí všeobecně, ale moje Lerosa byla kompletně "vyřízená" moniliovým úžehem, myslím v před minulém roce. Stačilo vynechat první postřik na začátku kvetení a bylo hotovo. Už se nevzpamatovala. O Harlayne může pohovořit Miloš, Clarinu nemám. Jak to vypadá, tak Leskora je asi po všech stránkách "top" a to i v dobré odolnosti proti moniliovému úžehu. Bez postřiku se ovšem obejít nelze. Alespoň zde v místní lokalitě. To je naprosto nemyslitelná věc. Dělal jsem pokusy s neošetřením s poměrně odolnou Kompaktou. Sice výborně regeneruje, ale květy byly úžehem "spáleny".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 19.12.2014 18:34

Také tady bylo zajímavé vlákno o Darině, ta láká mne... Měla by být odolnější moniliovému úžehu a mrazíkům.                        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.12.2014 9:20

Meruňku odolnou monilióze neznám. Rozdíly v postižení jsou, ale je otázka, zda je to odrůdová vlastnost, vitalita konkrétního stromu, příhodnější poloha nebo lepší pokrytí postřikem. Ani Harlayne se houbě nevyhla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.6 (?), 8.6.2018 8:52

Leskora po deseti letech i přes dvakrát postřik na začáku a konci kvetení odešla. V devátém roce jižní čtvrtina koruny, po prvních příznacích jsem vadnoucí větev odřezal, další rok odešla celá koruna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.190 (?), 8.6.2018 12:16

Podle příznaků se asi jedná o ESFY, jak mě tady navedli další diskutující. Nedávno jsem tady na fóru psal takový povzdech - můžete proti monilióze stříkat jak chcete (nebo pěstovat monilii odolnou odrůdu), nakonec vám strom zabije něco úplně jiného. Alespoň u mě a v okolí není až takový problém monilie jako ESFY.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.21 (?), 8.6.2018 16:57

Je to klasická apoplexia. Nie je to ESFY.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika