Merunka letní řez



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.50 (?)
22.2.2010 14:43

Opravdu,  šittův řez, tak se nazývá řez meruněk prováděný v první půlce června, v mých podmínkách(o týden až 14 dní zpožděná vegetace oproti JM) do konce června. Myslím že teorie dřívější plodnosti se s teorií zkrácení výchovného řezu nevylučuje.

Provedení je popsáno někde na jiném vlákně.

Veškeré peckoviny se řežou v době vegetace, ale určitě do konce srpna max. pak už bych s nůžkama ke stromu nechodil.

Obvykle nosím v monterkách žabku a když mně něco praští do očí(konkurenční, zahušťující, příliš přerůstající) tak to napravím a nehledím, jestli je termín pro Šittův nebo letní řez.

Jako perličku uvedu příklad, kdy jsem u jednoho pěstitele viděl v září provedený letní řez broskvoní, při kterém se ponechalo jen plodné dřevo pro příští rok.

rány nezatřeny a i 5cm v průměru.

škoda že nemám možnost podívat se tam i někdy letos za vegetace, chtěl bych vidět, co to se stromkama udělalo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
host - 180.2 (?), 19.2.2010 10:05

Limetko, prosím o vysvětlení, jak souvisí řez stromu s napadením stromu houbovou chorobou moniliózou? Děkuji. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
limetka - (38) - 182.109 (?), 19.2.2010 11:01

To Stanislaw: Nikdy se nepodaří zatřít rány po řezu latexem dokonale a v chladném a vlhkém počasí je riziko napadení houbou vyšší...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 19.2.2010 11:11

To limetka:
  Jarní řez v předjaří a jarní řez v době květu či po něm jsou dost odlišné postupy. Zejména co se týče rychlosti hojení ran a rizika napadení houbou.
  Pokud čtu dobře, p. Stanislaw nepsal nic o tom, že by se meruňky měly řezat v předjaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.50 (?), 22.2.2010 14:43

Opravdu,  šittův řez, tak se nazývá řez meruněk prováděný v první půlce června, v mých podmínkách(o týden až 14 dní zpožděná vegetace oproti JM) do konce června. Myslím že teorie dřívější plodnosti se s teorií zkrácení výchovného řezu nevylučuje.

Provedení je popsáno někde na jiném vlákně.

Veškeré peckoviny se řežou v době vegetace, ale určitě do konce srpna max. pak už bych s nůžkama ke stromu nechodil.

Obvykle nosím v monterkách žabku a když mně něco praští do očí(konkurenční, zahušťující, příliš přerůstající) tak to napravím a nehledím, jestli je termín pro Šittův nebo letní řez.

Jako perličku uvedu příklad, kdy jsem u jednoho pěstitele viděl v září provedený letní řez broskvoní, při kterém se ponechalo jen plodné dřevo pro příští rok.

rány nezatřeny a i 5cm v průměru.

škoda že nemám možnost podívat se tam i někdy letos za vegetace, chtěl bych vidět, co to se stromkama udělalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 22.2.2010 16:00
Kurňa, a já mám řez od včerejška za sebou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.142 (?), 28.3.2010 20:17

Stanislaw: monilióza je choroba plodů, s řezem nesouvisející.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.142 (?), 28.3.2010 20:31

Akademik Bohuslav Němec, mj. autor knihy Život ovocného stromu, kdesi napsal, že stromy, navzdory různým způsobům řezu, také občas nesou ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 202.96 (?), 31.3.2010 9:35

Dobrý den, měl bych dotázek, loni na podzim jsem koupil zahradu.Mám tam jednu meruňku, je to takové koště-úzké a vysoké (stromy byly nasázeny hodně u sebe).Jde mi o to, jestli ji můžu v létě snížit?Strom je asi 7m vysoký.To stejné mám i u švestky.Díky Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 202.96 (?), 18.4.2010 18:28

Tak jsem dnes snížil 3 větve z původně plánovaných šesti.Ty další tři si nechám na další rok.No uvidím co z toho vznikne :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 6.7.2010 6:41
Dobrý den, jelikož Marlen letos nezarodila (neudržel se ani jeden plod) ale obrostla velmi bujně, chtěl bych nyní strom razantně zakrátit. Mohu se do toho pustit už nyní? Mirek
Marlen, podobné je to s Maďarskou - ta má tak 10 plodů
Marlen, podobné je to s Maďarskou - ta má tak 10 plodů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika