Meruňka z pecky



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?)
12.1.2008 12:34

Já naprosto souhlasím. Měl jsem zde podobný příspěvek. U jabloní je to např. Čistecké lahůdkové. Já jsem ho neměl z pecky. Odrúdu jsem vykácel. Špatná skladovatelnost. Mám z pecky 2 broskve. 1 už plodí nádherné broskve. Jedna ještě neplodí. Další sebraná pecka se ukázala jako nektarinka. Plodí. Loni mi ovšem vše zmrzlo. Víte sázet pecku /doporučuji vyluštěnou/ to je nádheré dobrodružství. Ovšem pro toho kdo má dost času. a místa. Já ovšem sázím /seju/ pro děti!!! Já vím ,že se na mne vrhnou odborníci. Mám několik vzrostlých semenáčů meruněk. Jsem zvědav. Pro toho, kdo spěchá mohu vřele doporučit očkované odrůdy meruňek a broskví. Plodí skutečně dřív. Budou však ošizeni o překvapení. Stromem nevhodné odrůdy se mohou i ohřát...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 95.236 (?), 29.4.2007 13:45
Skuste ako podpnik pouzit nejaku slivku napr. St.Julien, Durandziu alebo Wangenheimovu slivku. Najlepsie by bolo pecky zasadit na to miesto, kde chcete mat marhulu a ked vyrastu tak ich zaockovat alebo prestepit. Podobne metody pouzivaju v Belgicku a Holandsku pri pestovani broskyn s tym rozdielom, ze zasadia kostky vedla stareho odumierajuceho stromu. Pouzivaju sa kostky Rubiry alebo Montclair-co je vyber z planych vinohradnickych broskyn. Ked vyrastu preockuju ich a stary strom zrezu tesne nad zemou. Preockovane stromceky je najlepsie nepresadzat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 12.1.2008 12:34

Já naprosto souhlasím. Měl jsem zde podobný příspěvek. U jabloní je to např. Čistecké lahůdkové. Já jsem ho neměl z pecky. Odrúdu jsem vykácel. Špatná skladovatelnost. Mám z pecky 2 broskve. 1 už plodí nádherné broskve. Jedna ještě neplodí. Další sebraná pecka se ukázala jako nektarinka. Plodí. Loni mi ovšem vše zmrzlo. Víte sázet pecku /doporučuji vyluštěnou/ to je nádheré dobrodružství. Ovšem pro toho kdo má dost času. a místa. Já ovšem sázím /seju/ pro děti!!! Já vím ,že se na mne vrhnou odborníci. Mám několik vzrostlých semenáčů meruněk. Jsem zvědav. Pro toho, kdo spěchá mohu vřele doporučit očkované odrůdy meruňek a broskví. Plodí skutečně dřív. Budou však ošizeni o překvapení. Stromem nevhodné odrůdy se mohou i ohřát...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 12.1.2008 17:42

Dobrý večer. Také se občas rád dávám na dobrodružnou cestu meruňkových semenáčků. S broskvoněmi mám velmi dobré zkušenosti (500 m.n.m.) a zatím jsem nezažil zklamání. Semenáče meruněk však plodí později a tak jednoletý proutek semenáče použiji jako roub a na jaře naroubuji někam do koruny slivoně. Ovlivnění podnoží je myslím minimální a již druhým rokem můžete vidět výsledky. V okrajových podmínkách jde spíš o vitalitu a chuť plodů,než o jejich velikost. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 54.125 (?), 4.5.2010 15:23

Proč tady na to nikdo nereagoval na tento příspěvek? To mi připadá jako dobrá cesta, jak zkrátit čas čekání, co ze semenáčku bude.

A jak to vlastně dělají ti všichni šlechtitelé? Přece to musejí dělat podobně. Ze semenáčku vhodně kombinovaných odrůd musí vzít očka nebo rouby a ty přiroubují na nějakou matečnou podnož (více semenáčků na jednu) a vidí dřív, jaké budou plody a vlastnosti nové odrůdy. Nebo to dělají jinak? Jak? Nedokážu si představit, že čekají deset let, jestli ze semenáčku něco bude. Dřív to možná šlo, ale v dnešní uspěchané době by to asi nešlo.

Nebo jak to je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.93 (?), 4.9.2013 10:30

Dobrý den, moje mamka má broskvoně vypěstované jen z pecek a má je rok co rok obsypané a výborné chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 26.199 (?), 4.9.2013 15:13

Já mám 40 broskvoní, všechny semenáče (1 zakoupený Harbinger za 2 roky zahynul). Rodí nádherné broskve od 20.července dosud, ještě tak 3 týdny budu sklízet. Rozsáhlé příbuzenstvo je už přesyceno a přezásobeno zavařeninami. Nádherný rok! J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 244.2 (?), 17.9.2013 15:32

U cizosprašných meruněk se nikdy nedá s jistotou určit jestli to nebude malé a hořké (80%) nebo jestli to bude mít alespoň polovinu dobrých vlastností původního rodiče (18%) a poze 2 ze sta mohou vkazovat náhodně lepší výsledky než původní matka (otec je nejistý).

U samosprašných broskvoní je poměr lepší, až 70% má vlastnosti matky což znamená že ze tří stromků alespoň jeden vyberete. Pokud se Vám změna vlastností promítla pouze do ranosti a roztáhla se Vám sklizeň do tří-čtyř týdnů, tak gratuluji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Naďa Přerov - (1) - 95.27 (?), 21.1.2016 20:10

po neúspěšném pěstování roubovaných meruněk ("mrtvice") jsem zasadila několik pecek meruněk, další rok jsem nějvětší planý semenáč umístila na slunné stanoviště(kde byly původní roubované stromky meruněk). Planý stromek začal plodit za 4 roky - normální velké, sladké meruňky.Nyní po cca 20 letech je tento semenáč vzrostlý strom, výška min. 5 m, plodí každý rok, velké a sladké plody, úroda v r.2015 byla mimořádná, sklizeň 6 beden, spokojení byli příbuzní i sousedé.  Další 2 semenáče meruněk (3-leté) jsem již zasadila a těším se na ještě větší úrodu. Před dvěma roky manžel zasadil roubovanou meruňku, další rok uhynula, ale semenáče povyrostly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.1.2016 21:34

...a letos manžel odletěl na dělové kouli...

wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 21.1.2016 22:22

Taky mám rád pohádky na dobrou noc. Lépe se mi spí.

cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika