Mam triletou merunku



Stránky: 1,  2   
host - 230.182 (?) 
10.4.2006 16:15, zobrazeno: 27759x

a roste se mi zda moc bujare.Jak ji strihat ted na jare?Dekuji za radu! M

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Luciena - (39), 14.4.2006 8:51
Stříhat meruňku na jaře, kdy nabírá mízu, není zrovna vhodné. Nejlepším termínem pro střih je konec ledna, únor. Dobré je ponechat silněší hlavní větve a všechny křížící se a stínící si větve vystříhat pryč.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.34 (?), 14.4.2006 9:13

Dobrý den

Tak za tuto odpověď byste pochvalu na zahradnické škole rozhodně nedostala! Peckoviny všeobecně řezat hodně pozdě! Mám 50 meruněk a řežu je v době květu! V lednu a v únoru se na ně tak maximálně chodit dívat a kochat se blížícím se jarem.

Zdraví Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 95.9 (?), 14.4.2006 10:37
Nevím, ještě jsem neslyšela, že by někdo doporučoval výchovný řez během květu, pominu-li vlastní zkušenosti, pak i běžně dostupná odborná literatura doporučuje pro období výchovného řezu meruňky konec ledna, únor, max. ještě začátek března!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 10.34 (?), 14.4.2006 11:34

Zkuste třeba bezvadnou knihu doc. Kršky ze Zahradnické fakulty  v Lednici. Sám jsem jeho žákem. Vůbec si neumím představit, že bych řezné rány peckovin vystavil těžkým mrazům které jsou v zimních měsících. Ostatně, to nedělám ani u jádrovin. Neberte v potaz velkopěstitele. Ti řežou brzy jen z toho důvodu, že nemají lidi, takže by to potom nestihli.

Pěkný den přeje Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Luciena - (39), 14.4.2006 11:54

Meruňka je samozřejmě ovocná dřevina určená pro mírnější klimatické zóny, kde zimní teploty nedosahují nijak drastických hodnot. Řez se samozřejmě nesmí provádět, pokud teplota klesne pod -3 stupně C, ale včasný řez je zárukou, že jarní nápor mízy není zbytečně plýtván na větve a květy, které budou odstraněny. Další možnost řezu se naskýtá potom až po sklizni, kdy je pro změnu výborná možnost posoudit, které větve jsou zdravé a plodné. Samozřejmě přímo nezavrhuji ani jiné alternativy přístupu, protože různí lidé mají i různé osobní zkušenosti, stejně tak je to s odborníky, věnujícími se tomuto tématu poněkud úžeji.

Přeji hezký den :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 10.34 (?), 14.4.2006 12:29
Vážená. Meruňka je dřevina, která pochází z oblasti, kde zimní teploty dosahují těžkých mrazů. Na to je zvyklá. Na co není zvyklá, to je střídání předjarních teplot, jak je tomu u nás. Mírné klimatické zóny, o kterých píšete, tak na území Čech, Moravy a Slezka vůbec nejsou. Tady je běžný mráz  -20 stupňů, jak to například dokazuje letošní zima. Právě tok mízy způsobí kvalitní hojení řezných ran a rozhodně jí není plýtváno. Další řez je letní, tzv. Shittův, kdy koncem května a začátkem června řežete již narostlé nové výhony. Tím se dá výborně posunout nakvétání stromu v dalším roce, protože jak známo peckoviny kvetou na jednoletém dřevě. V pozdním létě po sklizni se dá sem tam něco korigovat, ale už minimálně. Není k tomu totiž už žádný důvod. Pěkný den. Stanislaw
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.44 (?), 16.4.2007 21:59
Šitův řez propagovali v Rusku (SSSR), já jsem to zkoušel několik let bez výrazného úspěchu. Všechny peckoviny snad nerodí jen na jednoletém dřevě a po sklizni se doporučuje průklest, jakpak že pro to není důvod? safrataz@centrum.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 16.4.2007 23:10
jistěže, JEN na jednoletém dřevě kvetou pouze broskve. Jinak má ale pan Stanislaw pravdu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.114 (?), 6.6.2006 18:57

Mám asi třináctiletou merunku která pravidelně kvetla a plodila.Aleposlední čtyři roky nekvetla ani neplodila. Co jí asi pomuže? Radikální omlazení nebo něco něco jiného?Hnojení?Ale jaké? Jedná se o strom na kterém mi dost záleží! Kolem stromu probíhala stavba domku ale celkový habitus nebyl narušen. Poraďte ,prosím! Zdravím Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika