Kůrovec na meruňce?



host - 99.41 (?)
22.5.2009 0:31

Kdysi dávno jsem měl taky takovýto problém u V. Pavlovické.Dělal jsem tehdy v SOR.(středisko ochrany rostlin).Jediné co na tyto červíky platilo byly silné systémové insekcitidy jako METATION, ANTHIO, INTRATION.Už ani nevím jestli jsem to napsal zprávně o to už ale nejde. Když jsem párkrát kmen natřel 0,02 proc.roztokem malířskou štětkou bylo po červíkach.Ještě nedávno by se možná dal použít Sumition nebo tak nějak se to jmenovalo s ním se ještě dalo něco ošetřit.V současné době je na trhu možná jeden nebo dva systemové přípravky vyzkoušejte to s něma.Jeden jsem si objednal na intu už mi došel ale namám s ním ještě zkušenost.Vyzkoušejte a napište výsledek.Takže natřít štětkou a hodně zdaru.   PS.  Všechny dobré věci co se týká ochrany rostlin nám Unie ruší ale co bylo DDT oproti drogám, Černobylu nebo prodlouženému víkendu na cestách.Takže nechte Brouky Žít.Ahoj Děda Hary!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 6.15 (?), 3.5.2008 19:09

Loni jsme si zasadili meruňku a když začala nasazovat na jaře pupeny, na kmínku se objevili dirky (vstupy chodbiček) ze kterých se sypaly piliny. Bylo jich stále víc, šířily se postupně od spodu až ke koruně.  Nic nepomohlo a stromek uschnul. Vykopali jsme ho a celý spálili. Letos se to samé objevilo na přesazené švestce. Chodbičky mají cca 2mm v průměru, sypou se z nich piliny, občas se objeví prázdná "kukla" larvy a asi 4 mm malí černí brouci. Co s tím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.82 (?), 8.5.2009 20:44

pomoci muze pripravek KARATE, injekcni strikackou do chodbicek a ucpat je vatou, bohuzel tohle pomuze pri zacatku naletu, zachranovat takhle provrtany strom by dalo velikou praci :(

dale jako prevence odstranovat mrtvou borku a bilit kmeny - coz uz skoro nikdo nedela a to je chyba...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tkrist - (7) - 28.197 (?), 10.5.2009 20:25

Mám stejný problém s švestkou nasadila hodně plodů a je celá provrtaná a ted to nejak špatně nese začíná být vydět, že plody neutáhne taky listí není zcela dotvořené a provrtaná je skrz na skrz potřel jsem ji více koncentrovaným přípravkem anthio a pak ještě mospilan a díry jsem zatřel latexem a dal jsem k ní hodně vody tak za měsíc poreferuju jak dopadla.

 

Tak bohužel odešla......

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 9.5.2009 0:31

Drtník mi odpravil sedmiletou meruňku asi před třemi lety. Ale ten lezl dřevem, sypaly se piliny (vím, že táta kdysi něco stříkával do děr- petrolej? a že housenka může být hodně velká). Ale bratr měl na meruňce něco podobného, co je tu popisováno. Meruňka byla čtyřletá, zdravá, nepoškozená mrtvicí. Zničehonic koncem léta začaly žloutnout listy, jako by byl podzim, pak vadnout... Meruňka měla od země do výšky asi 20-25cm pod kůrou spoustu chodbiček jako od kůrovce (do dřeva ne, piliny se nesypaly) a zašla.Také nevím, co to bylo za potvoru a jak se případně bránit...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.41 (?), 22.5.2009 0:31

Kdysi dávno jsem měl taky takovýto problém u V. Pavlovické.Dělal jsem tehdy v SOR.(středisko ochrany rostlin).Jediné co na tyto červíky platilo byly silné systémové insekcitidy jako METATION, ANTHIO, INTRATION.Už ani nevím jestli jsem to napsal zprávně o to už ale nejde. Když jsem párkrát kmen natřel 0,02 proc.roztokem malířskou štětkou bylo po červíkach.Ještě nedávno by se možná dal použít Sumition nebo tak nějak se to jmenovalo s ním se ještě dalo něco ošetřit.V současné době je na trhu možná jeden nebo dva systemové přípravky vyzkoušejte to s něma.Jeden jsem si objednal na intu už mi došel ale namám s ním ještě zkušenost.Vyzkoušejte a napište výsledek.Takže natřít štětkou a hodně zdaru.   PS.  Všechny dobré věci co se týká ochrany rostlin nám Unie ruší ale co bylo DDT oproti drogám, Černobylu nebo prodlouženému víkendu na cestách.Takže nechte Brouky Žít.Ahoj Děda Hary!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.130 (?), 8.7.2016 1:46

Dobry den vsem,

Toto tema jsem cetl uz drive, protoze mam na zahrade podobne problemy a nikde jsem nanasel zadnou rozumnou radu jak na ty brouky...

Uz jsem musel pokacet a spalit blumu a velkou cast spodnich vetvi na vzrostle svestce. Tam se napadeni projevi klejotokem a pak vetev zaschne. Napadena cast se da snadno poznat a odstranit.

Jenze ted za posledni rok uz jsme prisel o tri mlade stromky merunek (3 az 5 let stare). Prubeh je odlisny, presto si myslim, ze jde o stejneho skudce.

Merunka bez problemu roste, vykvte, nasadi listy a pak behem par dnu listy zvadnou. Zadne prubezne priznaky problemu pred odumrenim nepozoruji. Pri trose stesti jde "jen" o jednu z kosternich vetvi, v horsim pripade odejde cela koruna najednou.

A to uz je pozde. Kdyz posledni merunka odesla, tak jsem pomoci noze kontroloval, kde kura udumrela prvni. Vetve mely zelena pletiva pod kurou, takze ziva. Jenze kminek mel pod kurou jenom hnede pletiva nebo dokonce houbou napadene oblasti.

Pocitam tedy, ze merunka po napadeni broukem neodola tlaku houbove choroby a tim padem "uhnije" od prostredka. Podle nekterych publikaci si dokonce brouk houbu do stromu zanasi.

Tak ted co s tim? Merunek mam jeste nekolik a prave dalsi z nich behem par dni svesila listy v cele korune.

Jak se da branit, jake opatreni doporucujete (ochrana, prevence)? Budu vdecny za jakoukoliv radu.

Jinak ve svem okoli dusledne odstanuji suche vetve, stromy a vubec vsechno co by mohlo byt nositelem skudce.

Jedinou vyjimkou by mohlo byt palivove drevo, ktere skladuji na pozemku. Tam ale doufam ze jde o mrtve drevo a tedy i jiny charakter skudcu.

Jeste jednou prosim o jakoukoliv radu.

Petr

nahle sveseni listu
nahle sveseni listu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.234 (?), 19.6.2017 1:27

Rok se s rokem sesel a ja jsem tu zpet se stejnym problemem. Umirajici stromy belokaz (nebo jiny kurovec) na merunce.

Minuly rok jsem prisel kvuli nahlemu uschnuti o 4 merunky primo behem leta. Skudce jsem musel mit na stromech uz na jare munuleho roku, nebo dokonce jiz drive. Dalsi tri stromy neprezily zimu ci brzke jaro. 

Uz minuly rok jsem bezdarne chodil kolem stromu z nevedel co s tim. Mrtve nebo poskozene stromy jsem hned spalil. Co vypadalo zdrave jsem nechal s tim ze kmeny "zdravych" stromu jsem natrel bionaftou s pesticidem.

Ted behem pocatku leta uschla dalsi merunka; Aurora na merunkovem semenaci. Jedna se o strom, na kterem jsem minuly rok nasel stopy po vniknuti skudce. Presneji nasel jsem na ni jednu dirku od vniku kurovce.

Zacalo to jako predchozi rok na ostatnich stromech vadnutim listu na jedne vetvi. Sel jsem tedy po stomu a hledal kde je problem. No a zhruba ve vysce 1m jsem nasel misto, kde byla kambium mrtve, hnede, po celem odvodu kmene. Takze horni cast stromu uz nebyla vyzivovovana a vadla. Vetve v korune mely kuru zdanlive zdravou. Pod cca 1m kura prave odumirala. s tohoto mista jsem vystrihl vzorek. Jeho fotografie jsou v priloze.

Je tu prosim nekdo kdo by pomohl identifikovat choromu, skudce a pripadne poradil co s tim?

Petr 

napadeny kmen
napadeny kmen
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.179 (?), 7.9.2017 22:34
Dobrý den, vím že na Váš příspěvek reaguji dlouho a nevím zda je to pro Vás ještě aktuální, ale třeba Vám (nebo i někomu jinému) to pomůže. Dle přiložené fotky se jedná o moniliový úžeh. S moniliozou bojuji každy rok. Máme 10 let staré meruňky, 30 let staré třešně, jabloně, švestku, hrušku a mladý ovocný sad (takže nějaké zkušenosti mám ;-)) a ulici plnou,,sousedů,, kteří se každoročně podle příznaků domnívají, že se jedná o spálení pozdním jarním mrazíkem. Mé každoroční vysvětlování, že se jedná o moniliozu a že se strom musí postříkat protože ten kdo ho nepostříká, tomu strom v průběhu několika málo let uhyne, nemá smysl, protože se příště najde někdo další kdo řekne : a na co to stříkáš? Mně to člověče letos spálil mráz tak úroda nebude. Stále se i přes mou snahu najde mnoho lidí kteří to neřeší. Stříkám stromy každy rok a když se objeví vámi popsané,,zvadlé,, větvičky, ihned je ostříhám a spálím (když by zůstali na stromě, stejně by uschly) a strom postříkám. Letošní rok byl nejhorší. Napadení bylo největší za celé roky. Meruňky jsem ostříhala tak, že jsem nad nimi brečela. Z tak velikých a krásných korun zbylo pár základních větví a stromy vypadali hrozně ale říkala jsem si, že je zkusím zachránit a ono to vyšlo!!!;-) meruňky krásně obrazili, úroda sice nebyla žádná, ale věřím že za rok to bude dobré :-) a soused který meruňku nikdy proti monilioze nestříkal a poslední tři roky se divil že se mu vždycky sem tam objeví větvička která vypadá jako spalená bleskem a má každý rok menší a menší úrodu, letos zjistil, že mu odešel celý strom, protože měl tu moniliozu Takže abych to schrnula: Postřik používám Horizon od značky Bayer Garden A důležité je také odstraňovat a ošetřovat místa kde se vyskytne prasklina nebo klejotok. Takové místo seříznu, očistím jemným ocelovým kartáčkem až na čisté dřevo a místo zatřu s pomocí špachtle balzámem Stromena od značky Nohel Garden. Nejideálnější by bylo, když by jste tyto mé rady vůbec nepotřeboval, ale když vidím kolik je tady u nás lidí kteří to neřeší... Je to docela boj s větrnými mlýny. Nechápou že to musí řešit celá ulice, ideálně vesnice, aby to neměl nikdo ale né jeden nebo dva a pak se půl vesnice diví, že jim meruňky odešli (navíc to není případ jen meruněk)...Ale ještě že ty postřiky a prostředky jsou ;-) Tak ať se Vám i všem Vašim stromům daří a máte bohatou úrodu ;-) Mějte se krásně :-) Štěpánka :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 19.6.2017 6:53

Nemáte vysoko spodní vodu, neulíváte stromy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 19.6.2017 7:42

Teda člověk žasne, čím vším jsou lidi schopni stromek natřít. Bionaftou, opravdu dobrý. Je to "bio" takže neškodné? To musí chcípnout i kdyby nechtělo. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika