Je toto moniliový úžeh?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
               
host - 162.120 (?) 
4.5.2010 21:50

Jestli už nebude po týdnu pozdě, nevím jestli řezat celé větve i s několika zdravými listy nebo jen ty čistě uschlé větve. Michal KM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 24.141 (?), 6.5.2010 20:24

Po přečtení předchozích příspěvků jsem v hrůze utíkal k letos nasazené meruňce - má asi 5 výhonků v délce cca 15 cm a všechny zvadlé - to před týdnem ještě nebylo. Co teď - mám je snad všechny ostříhat nebo čekat až uschnou? To mne nenapadlo, že se to může stát u stromku, který ještě ani nekvete a že bych měl provést ošetření postřikem i v tomto případě. Už jsem to konzultoval s jedním známým zahrádkářem, kterému se to stalo tři roky po sobě u nových stromků a meruňky proto přestal pěstovat.. JAROSLAV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 8.5.2010 19:38

Pokud meruňka nekvetla, tak to monilióza nebude. Mohla by to být mrtvice, přehnojení stromku, hryzec, poškození kořenů před výsadbou, či kdo ví co...
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.44 (?), 8.5.2010 19:44

Taky jsem letos nestříkal proti monilioze, říkal jsem si je pěkné počasí, krásně to kvete nebude to potřeba, a rychtyk počasí se zvrtlo, prší a je to tady, monilioza na višni jak vyšitá, bez těch jedů se dnes už nedá vypěstovat skoro nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.5.2010 20:37

Tlak choroby "monílíový úžeh peckovin" je neskutečně veliký. Dělám si nějaké fotky a tak mám jakýsi doklad o něčem co tu dříve nebylo. Prakticky bydlím v sadu 33 arů a denno- denně hledím jak co jde 40 let.  I mnou popisovaná neznámá choroba šlechtěných švestek bude asi forma  "monília laxa", která se neprojevuje za zelena ale prostě to na jaře "nejede". Dokonce i drobné a ojedinělé nápady této choroby pozoruji na maldých Duranziích. A jak to začalo? Jedného dubna (asi 10 let zpátky) už se u nás přestalo topit nezvykle tedy brzo (dočasně) a vanuly převážně teplé východní větry náhle celá velká višeň Erdi Batarmo zakvetla a uschla. Konečky větviček ve vrcholu zazelenaly během léta ale strom byl v "háji". Narouboval jsem z toho na novou podnož, rozroslo se to a pak to taky "odešlo". Zároveň nastaly potíže se vzrostlými (i mladými) šveskami odrůdy Čačanská. Obrost nejprve poschnul (na jaře nevypučel) ve spodních partiích habitusu z jedné třetiny a pak další roky více a více. Dnes udržuji 2 metlovité stomy této odrůdy jako dokument co se může stát. Příští týden má přijít se podívat nějaký odborník z roslino - lékařské správy aby se definitivně určilo co to je za choroba u těch švestek. Pro ilustraci několik fotografií.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu

"Soumrak čačanských švestek"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.5 (?), 10.5.2010 16:26

dobrý den, my máme meruňku pár let tak do 5 nevím přesně ale zatím jsme měli tak 10 plodů letos trochu kvetla, ale o víkendu zčistajasna celý strom jakoby zvadl ale úplně celý, lístky jsou zelené ale zvadlé. nestříkali jsme ji, je možné že i tohle je monilioza nebo jde o nějakou mrtvici stromu? máme smůlu, vedle stála broskev kterou jsme před měsícem vykopali, neb zcela odešla tam jsme asi vloni moniliozu zanedbali ale nečekali jsme, že do jara odejde celý strom a neobrazí vůbec.E.V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 23.5.2010 11:57

Dneska jsem se po delší době, zapříčiněné nepřetržitým deštěm, dostal na zahradu a pohled na ní je špatný. Stromy meruňěk odolaly zatím monilióze ve dřevě, ale dvoucentimetrové plůdky jsou postiženy až hanba. A když koukám na oblohu, tak nemá cenu ani míchat postřik, který se za hodinu smyje... Na všech ostatních stromech řádí mšice...
Rajčata, vysazená před 14 dny snad ani nemá cenu komentovat... Jsou tak "podlité", že jim uhnily kořeny (vadnou), zkázu pak dokonali slimáci.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 23.5.2010 14:21

Martine, hlavu vzhůru, bývá i hůř(viz lidé v povodních).Život musí čelit různým těžkostem, abychom zůstali a všechno přežili.Nasaďte všechno nově, není na nic tak pozdě. Třeba i brambory, sadbové jsou za 5,-Kč/kg.Nesmíme si zvykat, že bude všechno jako v ráji, ani tam to není všechno ideální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 23.5.2010 18:58

Jasně, ve spojitosti s lidským neštěstím moravských povodní je to prkotina, o tom žádná. Sazenice rajčat jsem dneska dostal od známých, stromy SNAD stříknu zítra...
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
V__K - (36) - 191.35 (?), 23.5.2010 21:04

Letošní rok bude ve znamení boje s chorobami a škůdci. Na to, jaká je zima, je jich dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika