Jaký nůž na roubování?



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?)
28.3.2009 11:00

Přátelé. Jestliže se v ovocných školkách roubují tisíce podnoží často pomocí brigádníků, tak žadný majitel nedá do vybavení pracovníka nože, kde hodnota jednoho kusu je nad například 500Kč. Znám školkaře, opravdu odborníky, kteří roubují noži, které jsou určeny úplně pro jiné účely. U každého nože je především rozhodující jak drží ostří a dále jak se drží v ruce. Dokonce i u vyhlášených značek záleží na sérii. Osobně mám několik nožů velice drahých, které jsem dostal jako dar a nemohu říci, že by byly pro roubování nejlepší. Je to otázka i zvyku. Jednou jsem zde uvedl, že pro roubování v ruce používám odlamovací nůž na koberce, ale chce to vyzkoušet, neboť ne každý je také vyhovující. Práce s ním je rychlá a řezy hladké. Mám dokonce i nože které jsem si sám dělal, jako např. pro manžetové očkování apod.  Co se týče broušení tak je to zase každého zvyk a nemusí to zrovna být belgický kámen. Kdo rozumí značení brusného materiálu, určitě si vybere i tam. Proto si myslím, že by si každý měl vyzkoušet a naučit se na těch levnějších variantách. Jsem zastáncem toho, že na jakoukoli práci má být odpovídající nářadí, čili kvalitu rozhodně nezatracuji. Povšiměte si ovšem ale toho, že často nezdatný zahrádkář se zapojí zde do debaty o velmi drahém roubovacím noži, do týdne zde hlásí jak si ho koupil a v zápětí se zde obecně zeptá jak roubovat za kůru, kopulací atd. Jinými slovy je mu asi líto peněz za základní příručku např. pro roubování. Chci tím říci, že řez stromů a roubování se nedá vysvětlit, lépe řečeno vysvětlovat na telefon, či zde jednoduchým popisem, aniž by dotyčný tazatel měl základní znalosti nejlépe z knihy, časopisu, praktické ukázky atd. Velice se mi líbil přízpěvek pána jak napsal, že použil nůž na stahování králíků. Proč ne, ovšem je třeba ho řádně umýt od zbytků tuku. Závěrem chci říci, že není na světě genia na roubování, či řez stromů. Jsou ti, kteří si na něj hrají, často stříhají a roubují pouze nebo většinou teoreticky a papouškují pouze vyčtené teorie aniž by si dali pozor na to, že před dvěma roky se sami na problém ptali, či tvrdily pravý opak. Jestliže vezmete dva odborníky, sadaře, vzdělané lidi v oboru a dáte jim ostřihat dva shodné stromy, věřte, že každý ho ostřihá jinak, ale každý dobře. Čili universální recept na sříhání, či roubování není. Jsou jenom určité zásady, které se musí při tomto dodržovat. Proto nebojte se toho a začněte, neboť nejlépe se poučíte ze svých chyb. Snažte se velmi brzy rozpoznat zda vám neradí člověk, který se radilem narodil a je ve skutečnosti o několik tříd níže než vy začátečník.

           Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 28.3.2009 11:00

Přátelé. Jestliže se v ovocných školkách roubují tisíce podnoží často pomocí brigádníků, tak žadný majitel nedá do vybavení pracovníka nože, kde hodnota jednoho kusu je nad například 500Kč. Znám školkaře, opravdu odborníky, kteří roubují noži, které jsou určeny úplně pro jiné účely. U každého nože je především rozhodující jak drží ostří a dále jak se drží v ruce. Dokonce i u vyhlášených značek záleží na sérii. Osobně mám několik nožů velice drahých, které jsem dostal jako dar a nemohu říci, že by byly pro roubování nejlepší. Je to otázka i zvyku. Jednou jsem zde uvedl, že pro roubování v ruce používám odlamovací nůž na koberce, ale chce to vyzkoušet, neboť ne každý je také vyhovující. Práce s ním je rychlá a řezy hladké. Mám dokonce i nože které jsem si sám dělal, jako např. pro manžetové očkování apod.  Co se týče broušení tak je to zase každého zvyk a nemusí to zrovna být belgický kámen. Kdo rozumí značení brusného materiálu, určitě si vybere i tam. Proto si myslím, že by si každý měl vyzkoušet a naučit se na těch levnějších variantách. Jsem zastáncem toho, že na jakoukoli práci má být odpovídající nářadí, čili kvalitu rozhodně nezatracuji. Povšiměte si ovšem ale toho, že často nezdatný zahrádkář se zapojí zde do debaty o velmi drahém roubovacím noži, do týdne zde hlásí jak si ho koupil a v zápětí se zde obecně zeptá jak roubovat za kůru, kopulací atd. Jinými slovy je mu asi líto peněz za základní příručku např. pro roubování. Chci tím říci, že řez stromů a roubování se nedá vysvětlit, lépe řečeno vysvětlovat na telefon, či zde jednoduchým popisem, aniž by dotyčný tazatel měl základní znalosti nejlépe z knihy, časopisu, praktické ukázky atd. Velice se mi líbil přízpěvek pána jak napsal, že použil nůž na stahování králíků. Proč ne, ovšem je třeba ho řádně umýt od zbytků tuku. Závěrem chci říci, že není na světě genia na roubování, či řez stromů. Jsou ti, kteří si na něj hrají, často stříhají a roubují pouze nebo většinou teoreticky a papouškují pouze vyčtené teorie aniž by si dali pozor na to, že před dvěma roky se sami na problém ptali, či tvrdily pravý opak. Jestliže vezmete dva odborníky, sadaře, vzdělané lidi v oboru a dáte jim ostřihat dva shodné stromy, věřte, že každý ho ostřihá jinak, ale každý dobře. Čili universální recept na sříhání, či roubování není. Jsou jenom určité zásady, které se musí při tomto dodržovat. Proto nebojte se toho a začněte, neboť nejlépe se poučíte ze svých chyb. Snažte se velmi brzy rozpoznat zda vám neradí člověk, který se radilem narodil a je ve skutečnosti o několik tříd níže než vy začátečník.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 28.3.2009 9:32

Tak, jak píše p. Pavlíček, když je silný čerstvý roub, zakořeněná podnož a jde o jádrovinu, dá se naroubovat i jídelním nožem.  Ve velkých číslech by se ovšem procento úspěšnosti projevilo.
   Používám 30 let nůž Mikov s dřevěnou střenkou a brousím jej na břidlici a na řemenu. Belgický kámen nemám. Vyzkoušel jsem i nový KDS Sedlčany - s černým plastem, docela dobrý. Fiskars mě zklamal, kvalitou zpracování lacině vypadajícm plastem i nic moc ocelí. Pěkně vypadá i dobře drží ostří švýcarský Victorinox. Cenově mi přijdou všechny nože srovnatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 57.54 (?), 30.3.2009 15:57

Miloši máš téměř,100% pravdu. Když poslouchám Fiskars, Mikov a pod. Značka nože není podstatná. Důležité je umět roubovat.Především nůž ostrý tak, aby dovedl za sucha holit chlupy. To jsem snad už psal.Velmi důležité je porovnat ostří kůží. Vepřovicí. Vzpomeňte na holení břitvou u holiče. 3 Kčs na ježka. No to je jen vzpomínka.Mé podotknutí "téměř 100% " se týká, použít silný roub. Roub by měl být silný úměrně.Na tenkou podnož, nebo větev se dost špatně používá silný roub. Není to potřebovat vysvětlovat. Souvisí to s geometrií. Slabý r. na tl. podnož je to snadnější. Hovořím o roubování za kůru.U nás kůra jabl. moc nejde odchlípnout. Tak počkejte nebo volte jiné způs. roubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.136 (?), 28.3.2009 9:35

...je to tak, stačí starší nůž, který pěkně padne do ruky a v kuchyni třeba dosloužil, protože je vybroušený a začíná být krátký.Špička má být zaoblena, ale ne moc... ten úraz je na místě... aby člověk mohl pohodlně dělat třeba v druhé ruce takové půlkruhy, ořezat zaostřit roub, atd..Ostří je tak kolem 5 cm dlouhé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.86 (?), 28.3.2009 16:55

Nechci roubání nijak degradovat, ale když jsem začínal, vyzkoušel jsem si pár nožů, vč. starých kuchyňských a nějakých zavíracích kudliček. Etalonem byly jabloňové letorosty. No a používám nůž, se kterým se mi dělá nejlíp... ten roubovák od Mikovu prostě zůstal mezi poraženými.

Myslím si, že je škoda, jestli úplný začátečník koupí nůž, a pak ho stejně nepoužívá, popř. morduje se s nožem, který má označení "roubovák", a přitom s jiným nožem by třeba měl lepší výsledky...

Profesionální ovocnáři mi prominou, můj pohled na roubování je dost "truhlářský" - pro mně to je prostě spoj dvou dřevěných součástí, který musí být těsný. Pro kvalitní, rovný dlouhý řez preferuji širší čepel, nežli mi nabídne opravdický roubovák, můj oblíbený nůž má taky tenčí čepel a je z uhlíkovky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.84 (?), 19.4.2015 15:14

Roubovani se venuji od roku 1990 a natrhu byli pouze noze Mikov a pracuje se s nimi skvele.Pred koupi si nuz osahejte a jak vam sedi v ruce.Nezapomente ze s nim budete pracovat a nestojite o puchyre... musi se drzet pevne.Cim ostrejsi tim jednodussi prace.M

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.220 (?), 28.3.2009 20:25

Vynikající roubovací nože vyrábí švýcarská firma Victorinox. Jsou velmi ostré, z kvalitní oceli (ostří dlouho vydrží a dají se dobře brousit).

Já lepší nože neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.42 (?), 20.4.2014 15:56

Jaký nůž na roubování.

Už se o nožích tady psalo dost. Pokud nechcete roubovat profesionálně, tak Vám stačí třeba i Mikov. Já osobně bych ale volil Viktorinox nebo Tinu- Obě značky jsou na našem trhu k dostání(Pasič), pokud se chcete tímto zabývat profesionálně, nechte si udělat u nožíře roubovák i očkovák z kvalitní uhlíkaté oceli. Z nerezové, ze které jsou všechny nože na trhu nemůžete dostat tu správnou kvalitu.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.51 (?), 3.2.2014 16:36

Podle mě u nás dělané nože jedině KDS. Každý zná většinou mikov, ale ten se na KDS kvalitou nechytá.  Sice KDS Sedlčany stojí 2x tolik co Mikov, ale kdo vyzkouší, hodí Mikov do popelnice. Lepší geometrie ostří a výbrusu a ostří drží perfektně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.2.2014 17:52

Mám Mikov s dřevěnou, KDS s černou, Victorinox se světlečervenou a křížkem a Fiskars s tmavočervenou rukojetí. Rozdíly mezi nimi nepozoruji. Nůž Vás roubovat nenaučí. Používám nejčastěji ten nejstarší - 40 let starý Mikov

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika