Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Přátelé. Jestliže se v ovocných školkách roubují tisíce podnoží často pomocí brigádníků, tak žadný majitel nedá do vybavení pracovníka nože, kde hodnota jednoho kusu je nad například 500Kč. Znám školkaře, opravdu odborníky, kteří roubují noži, které jsou určeny úplně pro jiné účely. U každého nože je především rozhodující jak drží ostří a dále jak se drží v ruce. Dokonce i u vyhlášených značek záleží na sérii. Osobně mám několik nožů velice drahých, které jsem dostal jako dar a nemohu říci, že by byly pro roubování nejlepší. Je to otázka i zvyku. Jednou jsem zde uvedl, že pro roubování v ruce používám odlamovací nůž na koberce, ale chce to vyzkoušet, neboť ne každý je také vyhovující. Práce s ním je rychlá a řezy hladké. Mám dokonce i nože které jsem si sám dělal, jako např. pro manžetové očkování apod.  Co se týče broušení tak je to zase každého zvyk a nemusí to zrovna být belgický kámen. Kdo rozumí značení brusného materiálu, určitě si vybere i tam. Proto si myslím, že by si každý měl vyzkoušet a naučit se na těch levnějších variantách. Jsem zastáncem toho, že na jakoukoli práci má být odpovídající nářadí, čili kvalitu rozhodně nezatracuji. Povšiměte si ovšem ale toho, že často nezdatný zahrádkář se zapojí zde do debaty o velmi drahém roubovacím noži, do týdne zde hlásí jak si ho koupil a v zápětí se zde obecně zeptá jak roubovat za kůru, kopulací atd. Jinými slovy je mu asi líto peněz za základní příručku např. pro roubování. Chci tím říci, že řez stromů a roubování se nedá vysvětlit, lépe řečeno vysvětlovat na telefon, či zde jednoduchým popisem, aniž by dotyčný tazatel měl základní znalosti nejlépe z knihy, časopisu, praktické ukázky atd. Velice se mi líbil přízpěvek pána jak napsal, že použil nůž na stahování králíků. Proč ne, ovšem je třeba ho řádně umýt od zbytků tuku. Závěrem chci říci, že není na světě genia na roubování, či řez stromů. Jsou ti, kteří si na něj hrají, často stříhají a roubují pouze nebo většinou teoreticky a papouškují pouze vyčtené teorie aniž by si dali pozor na to, že před dvěma roky se sami na problém ptali, či tvrdily pravý opak. Jestliže vezmete dva odborníky, sadaře, vzdělané lidi v oboru a dáte jim ostřihat dva shodné stromy, věřte, že každý ho ostřihá jinak, ale každý dobře. Čili universální recept na sříhání, či roubování není. Jsou jenom určité zásady, které se musí při tomto dodržovat. Proto nebojte se toho a začněte, neboť nejlépe se poučíte ze svých chyb. Snažte se velmi brzy rozpoznat zda vám neradí člověk, který se radilem narodil a je ve skutečnosti o několik tříd níže než vy začátečník.

           Milan Boštička

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 15.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika