Jakou podnož pro meruňku



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?)
27.9.2016 18:40

V oblasti pro meruňky vhodné Vám budou stromky na uvedených podnožích prosperovat. V podstatě jde jen o vzrůstnost podnoží a nabídku prodejců, abyste zakoupila žádanou kombinaci podnož + odrůda. S Bergeronem na ZR určitě chybu neuděláte.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
pservac - (11) - 36.236 (?), 27.9.2016 11:52

M. semenáč je, dle mých poznatků z internetu, vhodný do písčitých a hodně propustných půd, myrobalánu je do naší vlhké a úrodné hlíny škoda. Tak zatím mi asi vychází ta z. renkloda. O S. Julienu jsem tady v nějaké diskusi četla,  že je na meruňku slabý a že někomu tak meruňka odešla.  A co říkáte na Torinel? Šel by do naší půdy? Ale není to na meruňku příliš slabé? Srovnatelné třeba s tím s. Julien?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.9.2016 13:52

Myslím, že specifické požadavky podnoží na půdu trochu přeceňujete. V mokré studené jílovici bude meruňka strádat na čemkoli, v dobré úrodné půdě (v odpovídající poloze) prosperovat bude. Nároky na polohu, půdu, - její vzdušnost, úrodnost, vlhkost, propustnost jsou z větší části dány ovocným druhem, podstatně méně podnoží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 27.9.2016 18:40

V oblasti pro meruňky vhodné Vám budou stromky na uvedených podnožích prosperovat. V podstatě jde jen o vzrůstnost podnoží a nabídku prodejců, abyste zakoupila žádanou kombinaci podnož + odrůda. S Bergeronem na ZR určitě chybu neuděláte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 139.80 (?), 20.2.2017 17:30

Dobry den,

chcela by som sa spytat ci ma zmysel zasadit 2 marhule od seba na vzdialenost 2,50m? Budu na podpniku zelena ringlota. Objednala som Leskoru a Harlayne. Mali by mat trosku chranene stanoviste pred zahradnym domcekom. Alebo hladat pre druhu marhulu radsej ine miesto v zahrade a kazdej nechat priestor 4m z kazdej strany?

Stromy by som chcela co najmensie cize zakrsok alebo stvrtkmen, este neviem co by bolo lepsie.

dakujem vopred za rady, Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.243 (?), 20.2.2017 17:51
Skúsiť sa dá všetko, ale 2,5 metra sa mi zdá málo. Koruny sa dajú tvarovať aj štíhlejšie, ale ak by každá mala priemer len 2,5 metra, tak už sa budú navzájom dotýkať. Ak príde mráz v čase kvetu alebo malých plôdikov, tak ten domček to aj tak asi nezachráni. Ja by som im radšej doprial dostatok priestoru i slnka, ale rozhodnúť sa musíte Vy. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 1.11.2016 0:47

Harlayne je vysoko urodna odroda, ma opacny problem, ze je redukcia plodov nutna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 233.175 (?), 22.9.2017 21:57

Využil bych toto vlákno k dotazu - lze do suché chudé hlinitopísčité půdy použít všechny z podnoží semenáč / myrobalán / zel.renklóda, nebo je některá z nich do takové půdy vyloženě nevhodná?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.194 (?), 1.11.2016 11:29

Mám chatu na jihu Brna, dá se dojít na šalinu, 210 mnm. Jednoznačně bojuji se suchem, takže sháním pouze Myrobalán.

Jenomže kolikrát sháním Myrobalán marně, tak z novějších mám 3x Tsunami na St. Julienu, 2x Radku na zelené renklodě, Leskoru - Myrobalán, 2x Maďarka - Myrobalán, pak jeden 3 letý strom, to ani nevím co je to za odrůdu, Sunroso - snad Myrobalán, 2x Maďarka  - Myrobalán, Bergeron - Myrobalán, 3x Farbaly (to jsem se na podnož neptal, byl jsem rád, že jsem je sehnal).

A k tomu ještě tak 6 starých meruněk., které postupně vykopávám a dávám tam jabloně na odolné, i na sucho vhodné mm106

Myslím si, že hlavně St.Julien bude u mě živořit, vyžaduje dobrou půdu a vlhko. Zatím ty Tsunami zalévám, ale co když vysadím zalévání. Tak je budu muset asi vykopnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.194 (?), 1.11.2016 11:36

Ještě. Ty meruňky jsem srovnal podle termínu sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.11.2016 16:43

Řekl bych, že meruňkové semenáče se schopností najít vodu v hloubce blíží myrobalánům. Navíc se netrápíte s odnožemi. V minulosti se kolem Brna snad ani na jiných podnožích nepěstovaly. Dnešní záplava slivoňových podnoží je dána jednak poptávkou po menších tvarech, údajnou vhodnosti do horších klimatických a půdních podmínek a taky jejich snadnější množitelností

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika