Jakou podnož pro meruňku



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?)
26.9.2016 19:12

Vlhčí propustná zemina je vhodná prakticky pro každou podnož. Hargrand a Bergeron na ZR určitě nabízí p. Buřil v Horních Beřkovicích, ale vzhledem ke vzdálenosti byste se asi musela domluvit na zaslání. Je stále ještě mnoho prodejců, kteří podnože u ovocných dřevin vůbec neuvádějí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
pservac - (11) - 36.236 (?), 25.9.2016 9:47, zobrazeno: 29244x

Před pár dny jsem založila diskusi na téma, zdali zasadit bergeron nebo harlayne. Teď se mi k této otázce přidává problematika podnože. Na několika místech se to tu řešilo, ale pro mě bez výsledku. Tedy se ptám konkrétně na svůj případ: výše uvedené odrůdy, Brno (klima teplé, suché, asi 200m n/m), rovina, jsme u řeky, takže spodní voda je asi 2 m a zemina (nikoliv však na povrchu) je vlhká, ne však těžká a mokrá, vypadá být úrodná. Ph ani vápenatost neznám a ani nevím, jak se další kvality půdy krom nějakého odborného laboratorního rozboru poznají? Většinou se prodává myrobalán, ale dle pročtených diskusí se obávám, že když půjde strom moc do dřeva, bude to na úkor plodů?  Jaké jsou vlastnosti meruňkového semenáče? Pak ještě přichází v úvahu st. Julien a zelená R., ale rovněž nevím, jaké jsou přednosti a zápory těchto podnoží (i když jsem je moc neviděla prodávat).

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.9.2016 11:24

A jak velký strom si představujete? V Brně meruňky prosperují dobře na meruňkových semenáčích. Oproti myrobalánu mají výhodu, že nepodrůstají výmladky a dík lepší afinitě by se měly dožít vyššího věku. Dřív udávaná menší náchylnost k apoplexii než u slivioňových podnoží se, myslím, nepotvrdila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pservac - (11) - 36.236 (?), 26.9.2016 13:42

Původně jsem si představovala střední vzrůst, ale vzhledem k tomu, že jsem vyčlenila místo nakonec pro jedinou meruňku, je mi to asi jedno. Jen se bojím, aby bujný růst do dřeva nebyl na úkor kvality plodů. A jak říkám, zemina je úrodná a vlhká a co se zasadí i nezasadí, to tu většinou roste. U semenáče se obávám náchylnosti na šarku či jiné choroby, ale nechám si ráda poradit, neb všechny informace čerpám zatím pouze z internetu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 44.209 (?), 26.9.2016 14:42

Podnoží napadení stromu PPV jen těžko ovlivníte. Vidíte-li v okolí meruňky šarkou napadené, tak raději vybírejte z odrůd, které této chorobě dobře vzdorují. Meruňky na vlastních semenáčích a myrobalánech mají v prvních letech růst bujný, s tím je potřeba počítat, ale na úkor kvality plodů to není. Pro vyrovnaný střední růst meruňkových stromů Vám mohu doporučit jako podnož semenáč Zelené renklódy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pservac - (11) - 36.236 (?), 26.9.2016 18:19

Nevím o tom, že by někomu na zahradě "řádila" šarka. Ale zelená renklóda se moc neprodává...:(Máte tip, kde ji koupit? Myslíte, že je vhodná do naší vlhčí a propustné zeminy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.9.2016 18:44

Do vlhké půdy se výborně hodí St.Julien.Bergeron na ZR nabízí Strážnice a Uh.Ostroh.Harlayne mají pouze na myrobalánu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pservac - (11) - 36.236 (?), 26.9.2016 18:59

Bezva, díky :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 26.9.2016 19:12

Vlhčí propustná zemina je vhodná prakticky pro každou podnož. Hargrand a Bergeron na ZR určitě nabízí p. Buřil v Horních Beřkovicích, ale vzhledem ke vzdálenosti byste se asi musela domluvit na zaslání. Je stále ještě mnoho prodejců, kteří podnože u ovocných dřevin vůbec neuvádějí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.9.2016 22:41

Je stále ještě mnoho prodejců, kteří podnože u ovocných dřevin vůbec neuvádějí.

Od takových zásadně stromky nekupovat. Podnož je možná při výsadbě důležitější než odrůda. Špatně zvolenou odrůdu přeroubujete a jde se dál. Špatně zvolená podnož se napravuje mnohem hůř, někdy vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 26.9.2016 23:03

Ona se ta podnožová mizérie spojená se záměnami odrůd táhne už velmi dlouhou dobu. Situace se nezlepšuje. Před mnoha lety jsem se kvůli tomu naučil amatérsky školkařit, což se mi nakonec zalíbilo, a tak to dělám dodnes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika