Jakou odrůdu meruňky zvolit na vysočinu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?) 
29.3.2012 8:12

i já bych poprosil o radu, hlavně co se týče podnože, mám na výběr podnož Waxwa nebo Zelenou renklodu, která bude lepší do mělčí půdy - řekněme 50-60cm a pak je břidlice, zem je hlinitoštěrko-kamenitá, děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.3.2012 8:38

Do hlinitoštěrkokamenité půdy bych volil myrobalán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 29.3.2012 16:15
vzrůst stromu bude v tomto případě asi docela velký, že?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.53 (?), 29.3.2012 20:51

Zelená renklóda a Wa x Wa výrazne tlmia rast naštepenej odrody oproti myrobalánu. Videl som tieto rozdiely u predávaných stromčekov v sobotu v ovocnej škôlke v Strážnici. Kupoval som Gabrovskú. ZR a Wangenheimova sú však určené do ťažších a vlhčích pôd. Neviem, ako vlhkú pôdu má p. Mičurinec, ale verím, že pre jeho podmienky by bol dobrý podpník myrobalán. Aj za cenu, že strom bude časom väčší ako na ZR a plodnosť trocha neskoršia. Do hlinitej pôdy vo vinohrade som sa tiež rozhodol radšej pre Gabrovskú na MB ako Gabrovskú na ZR. Na to, že je jarný predaj, som bol prekvapený množstvom aj sortimentom stromčekov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 29.3.2012 22:28

u te WAxWA mě láká brzká plodnost, zem jsem tu někde zmiňoval a tak se omlouvám, že to sem píši znovu - hnědozem s velkou příměsí rozpadlých částí břidlice - větší i menší, takže hlinitoštěrko-kamenité, ačkoliv hnědozemě mají určitý podíl jílu, díky všem možným kamínkům to je v podstatě jedno, voda je rychle pryč-rychle natáhne, ale i rychle vyschne-to jen ve zkratce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.3.2012 8:00

vzrůst stromu bude v tomto případě asi docela velký, že?

Myslím, že právě ta hlinitoštěrkokamenitá nepříliš hluboká a méně úrodná půda růst dostatečně omezí, takže strom ani na myrobalánu by příliš velký být nemusel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 29.3.2012 6:57

A ve vyšší poloze je te ještě horší a zkáza stromků rychlejší, když pominu sporadickou úrodu kvůli jarním mrazům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.30 (?), 29.3.2012 10:42

Nemáte někdo zkušenost s odrůdou Kráska?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.135 (?), 29.3.2012 12:55

Zdravím, pěstoval jsem ji již od r. 1991, kdy byla zapsána do LPO. Měl jsem ji zhruba 10 let,  na merunkovém semenáči, v písčité půdě. Kvetla málo a plodila velice slabě, i když plody byly velké a atraktivně červeně vybarvené, navinulejší, typ Rakovského. rostla bujně. podobnou zkušenost jsem registroval i od kolegů od litoměřic. Myslím že lze sadit lepší odrůdy. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 31.3.2012 22:16

(Pro jenamater): Kmeny meruněk často praskají, když nejsou nabílené vápnem nebo jinou reflexní hmotou. Slabší kmeny obaluji na zimu (v prosinci) papírem nebo bílou netkanou textilií. Alobal se při vichřici trhá. Prudké slunce v lednu a únoru v kombinaci s velmi mrazivými teplotami v noci způsobují nevhodné pochody v kmeni. Je to úplně prosté - předčasně proudící míza na osluněné straně kmene v noci zmrzne. Co by se asi dalo jiného čekat od vody při minus 20? Mrzne a roztahováním trhá své okolí. To je také jeden z důvodů, proč se meruňky pěstují na kmeni aspoň 80 cm vysokém. Bez kmenného tvaru se špatně tlumí proudění mízy nabílením. Praskání nenabíleného kmene (obvykle z jižní strany) jsem viděl i u švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika