Jak a kdy ořezat meruňku - rada úplnému začátečníkovi



m.machal - (9) - 6.15 (?)
16.8.2009 11:00

Prosím o radu jak a kdy řezat meruňku na přiložené fotograii.

Zahradu jsem získal před 14 dny a z odborné literatury, kterou jsem sehnal nejsem moc moudrý.Neznám ani stáří stromku a stejný problém mám i s broskvoní a jabloněmi (dotaz bude umístěn v přžíslušném oddělení).Nerad bych stromky zničil zcela amatérským zásahem, ale bohužel neznám nikoho kdo by mi stím poradil.

Děkuji za radu Máchal

Řez meruňky
Řez meruňky
Řez meruňky
Řez meruňky
Řez meruňky
Řez meruňky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
m.machal - (9) - 6.15 (?), 16.8.2009 11:00, zobrazeno: 47352x

Prosím o radu jak a kdy řezat meruňku na přiložené fotograii.

Zahradu jsem získal před 14 dny a z odborné literatury, kterou jsem sehnal nejsem moc moudrý.Neznám ani stáří stromku a stejný problém mám i s broskvoní a jabloněmi (dotaz bude umístěn v přžíslušném oddělení).Nerad bych stromky zničil zcela amatérským zásahem, ale bohužel neznám nikoho kdo by mi stím poradil.

Děkuji za radu Máchal

Řez meruňky
Řez meruňky
Řez meruňky
Řez meruňky
Řez meruňky
Řez meruňky
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 16.8.2009 12:09

Pěkný vitální stromek. Teď můžete zaštipovat letorosty, střih bych nechal až na duben, květen. Korunka stromku je vytvořená, spíše bych z jara vyřízl větve, které jdou do koruny, nebo překážejí.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6497) - 128.44 (?), 16.8.2009 12:26

Nejsem odborník na meruˇky, ale je to peckovina, tedy řez nyní. Každopádně je treba "otevřít korunu", pryč musí to, co roste do koruny svisle nahoru. Nějaký detailní řez malých větviček nedělejte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m.machal - (9) - 6.15 (?), 16.8.2009 12:46

Děkuji za reakce a rady, bohužel jsem spíše úplný neznalec než začátečník a nevyznám v odborné terminologii a potřeboval bych to vysvětlit blíže a jednodušeji.

Pod pojmem letorosty si tak představuji všechny letos narostlé konce větví.

Měl bych je zcela odstranit nebo jen částečně zkrátit?

To co roste do koruny svisle nahoru zcela odstranit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6497) - 128.44 (?), 16.8.2009 12:51

Letorost je správně. Pokud jde o zkracování, nevím. Asi se tu časem objeví příspěvky, polovina bude pro zkrácení, polovina proti. Svislé dovniř celé pryč. I ty, co se kříží s jinými a mají nevhodnou polohu. Celé, nezkracovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 16.8.2009 13:28

Asi zatím opravdu nejdřív odstraňte výhony rostoucí v koruně svisle a dlouhé výhony rostoucí směrem dovnitř koruny. Pak se podívejte na konce hlavních větví a pokud se budou dělit na 2-3 výhony, nechte tam ten směřující z koruny ven a ostatní odstraňte. Ranky po řezu zamažte štěpařským voskem, na peckoviny je lepší než balzám. To je asi tak to nejdůležitější.

Pokud byste někdy chtěl cokoliv řezat detailněji, prakticky téměř vždy musí poslední ponechaný pupen směřovat z korunky ven - tím směrem, kterým jde řapík (stopka) listu, tím poroste příští větévka.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 16.8.2009 22:30

Když budete chtít za každou cenu řezat ještě letos, tak nechte nad pupenem směřujícím ven (viz příspěvek výče) čípek 1cm. Jinak Vám očko nepojede. Při řezu prosím ctěte "někdy méně znamená více".

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m.machal - (9) - 6.15 (?), 17.8.2009 7:53

O.k.. díky, konečně se mi povedlo umístit stejný dotaz ohledně jabloní.

Tam by se mi taky nějaká ta rada hodila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika