Svoz sena



HonzaPM - (14) - 18.174 (?)
8.6.2010 8:08

Chválím postup a názor zakladatele této diskuze. Je skvělé, že péčí o louku příspíváte k zachování biodiverzity. Nenapadlo vás si zažádat o dotace na magistrátu či MŽP z programů Natura 2000 anebo programů pro zachování biodiverzity? Zkuste se pozeptat na přísl. místech. 

Jinak tím přivařením bočnic k platu získáte v podstatě malý Horal.

Bratr chodí s kamarádem sekat louku zařazenou do programu Natura 2000. Její výměru vám, ani z hlavy, nepovím. Sekají ručně, kosou nebo křovinořezem, trávu sváží na dané místo. Dostávají každý za den 500-1.000,- Kč a trvá jim to tak 4 dny. Sečou jen 1x do roka. Tento postup zaručuje zachování původního druhového složení rostlin, ale zejména tato louka je jedním z posledních nalezišť několika druhů vzácných motýlů, např. hnědáska chrastavcového. Rozhodně nemulčovat! Četnost seče určuje hlavně druhová skladba rostlin, někde stačí a pomůže 1x ročně, jinde je lépe 2x, jinde 3x. Pokud by louku spásaly např. ovce, dodají trusem zpět (odebraný) dusík - je opět jiné složení flóry.

U nás za humny vysokou trávu sečeme rotačkou za traktorem, necháme cca 1-3 dny zavadnout, podle počasí, a potom sebereme traktůrkem s velkým sběrným košem. Ten vysypeme cca 4-5x. Typ traktůrku z hlavy nevím, je to Mountfield, tam by určitě poradili.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 134.105 (?), 7.6.2010 20:11

Nejste jediný pošuk. Taky mám pozemky, které bych mohl nechat zarůst a vykašlat se na ně, ale rostou tam zajímavé byliny a některé i vzácné, tak jsem před lety koupil křovinořez a Dakra. Minulý rok jsem to trochu srovnal a zlikvidoval staré stromy a teď mě čeká koupě traktoru s bubnovou sekačkou, protože už mě běhání za Dakrem pěkně štve. Rozdíl je v tom, že Vy máte pozemek kolem domu, zato já ho mám poměrně daleko. A tam musím sekačku nějak dopravit. Proto ten traktor. Seno nechávám na hromadě, někdy si ho veme místní zemědělec, někdy shnije. Na druhou stanu, louka je to příjemná a každý rok nádherně kvete. Na mnoha místech rostou lesní jahody. Jen ti mravenci mě štvou. Dělají jedno mravěniště za druhým a pořád musím ty hromádky zarovnávat, krtek je proti nim nula.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.179 (?), 7.6.2010 21:51

Asi jsem dalším pošuk v řadě, který seká "hampejz" (asi 3000 m2 členitého terénu) 20 km od bydliště jen proto, aby dobře vypadal a nerostly na něm jen kopřivy. A protože musím na místo nějak dopravit svoji VARI s bubnem a ostatní nářadí, tak používám přívěs za auto, který zapřáhnu za Vari a svážím trávu na kompost. Všechny dřeviny drtím a rovněž dávám na kompost, který rozdávám všem příbuzným a známým, protože vlastní zahrádku už mám přehnojenou. Je to makačka, ale mám z toho dobrý pocit, že se nemusím stydět za svůj majetek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.98 (?), 7.6.2010 21:26
Opravdu klobouk dolu, takových pošuků vskutku moc není...:-) Nemáte tam nějakého koňáka či malozemědělce? U nás louku řešíme s koňákem, naběhne s hráběmi a je ještě rád za seno - sice zadarmo, ale máme posekáno - ale u nás není moc luk nazbyt... to asi nebude Váš případ... Zkoušel jste se na odboru ŽP ptát na agro-envi programy? je to pár korun a na 1,5ha se nepřetrhnou, ale každá koruna vhod a pomůže při nákupu mechanizace(spíše PHM), či nějakou kačku pro traktoristu, kdyby jste chtěl někoho, aby Vám to posekal/usušil/odvezl... Ikdyž je okolo toho nějaké papírování... Držím Vám pěsti a hodně radosti z pořádně rozkvetlé louky. PD
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 225.226 (?), 7.6.2010 22:15

Nevíte jaká je sazba za posečení a odklizení trávy z louky 3 ha, kdyby jsem chtěl využít ty agro-envi programy? A stačilo by to posekat a odklidit jednou ročně, anebo 2x? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Roxteedy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (143) - 242.192 (?), 7.6.2010 22:23

Tý jo, chlapi, tady se to rozjelo 

Se všema souhlasim, akorát každej to myslíme trochu jinak 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 20.98 (?), 7.6.2010 22:38
Tak to Vám nepovím, koukněte na internetu je tam o tom toho spousta a zajděte na ouřad, tam Vám přesně poví co a jak... Neplatí to pro každou louku stejně, záleží na lokalitě, louce... na podmínkách se taky dohodnete jen s nimi na úřadě, ale seče se různě - 1x,2x ročně, v pásech... Je to opravdu velmi variabilní, jediné co je pevné je závazek na 5 let... pohybuje se to v řádech jednotek tisíců, žádná hitparáda - opatření mají jen nahrazovat ušlý zisk např. z posunutí termínu seče...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 7.6.2010 23:28

Mám nevelkou zahradu.Na cca 120 m2 mám klasickou louku.Bohužel půlka je ve svahu na pískovcovém podloží.V tuto dobu je moje zahrada pastva pro oči.Kopretiny.zvonečky, blatouchy,lesní jahody atd.Seču křovinořezem 2 krát ročně.Svah po druhé už většinou jen strunou.Druhá tráva bývá malá.Svah se nachází na jihozápadní straně.Seno dávám králíkům a máte vidět jak jim šmakuje

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.62 (?), 7.6.2010 23:37

to ale není louka, to je rozlohou podprůměrný trávník před vchodem do domu:-)

120m2 je 12x10m (např.) z takové plochy není problém trávu odnést v náručí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 7.6.2010 22:39

Taky jsem míval dům kolem  kterého byla větší louka, něco jsem roky mulčoval, tak 5x do roka, rostla tam pěkná tráva, nemnožily se tam žádné plevelej jako kakosty, ale ani tam nerostly nějaké luční kvetoucí rostliny.

Pár set metrů jsem prohlásil za přírodní bezzasahovou rezervaci,  během 7 let kdy jsem to nechal napospas tam rostla na pohled stejná tráva jako na sekané části, a ani se tam neujaly žádné dřeviny,. Po sedmi letexh byly na ploše několika set metrů čtverečních jen dvě asi půlmetrové vrby, kterým nedovolily víc vyrůst srnky, protože je okusovaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HonzaPM - (14) - 18.174 (?), 8.6.2010 8:08

Chválím postup a názor zakladatele této diskuze. Je skvělé, že péčí o louku příspíváte k zachování biodiverzity. Nenapadlo vás si zažádat o dotace na magistrátu či MŽP z programů Natura 2000 anebo programů pro zachování biodiverzity? Zkuste se pozeptat na přísl. místech. 

Jinak tím přivařením bočnic k platu získáte v podstatě malý Horal.

Bratr chodí s kamarádem sekat louku zařazenou do programu Natura 2000. Její výměru vám, ani z hlavy, nepovím. Sekají ručně, kosou nebo křovinořezem, trávu sváží na dané místo. Dostávají každý za den 500-1.000,- Kč a trvá jim to tak 4 dny. Sečou jen 1x do roka. Tento postup zaručuje zachování původního druhového složení rostlin, ale zejména tato louka je jedním z posledních nalezišť několika druhů vzácných motýlů, např. hnědáska chrastavcového. Rozhodně nemulčovat! Četnost seče určuje hlavně druhová skladba rostlin, někde stačí a pomůže 1x ročně, jinde je lépe 2x, jinde 3x. Pokud by louku spásaly např. ovce, dodají trusem zpět (odebraný) dusík - je opět jiné složení flóry.

U nás za humny vysokou trávu sečeme rotačkou za traktorem, necháme cca 1-3 dny zavadnout, podle počasí, a potom sebereme traktůrkem s velkým sběrným košem. Ten vysypeme cca 4-5x. Typ traktůrku z hlavy nevím, je to Mountfield, tam by určitě poradili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika