Bubnová sekačka s variátorem pojezdu



Jurko - (15) - 227.138 (?)
30.5.2014 14:06

Každopádně, vyšší výkon samozřejmě preferujeme u stroje, který si bude muset poradit v některých případech i s hustou přerostlou trávou. Na druhou stranu bychom neradi podlehli lepším technickým parametrům, na úkor třeba horšímu technickému zpracování, byť se jedná o vyšší řadu motorů. Chtěl bych se zeptat, jak je myšleno to "navíc 850 se nedělá s předovkou z traktoru"?

Model FD-3 se nám samozřejmě taky líbí, je to takový buldozer, který se před ničím jen tak hned nezastaví. Pro naše použití je ale už myslím si příliš mohutný a nevyužili bychom jeho schopností. Nový je už mimo náš cenový strop a sehnat použitý, to chce nějaký čas a hlavně štěstí při hledání.

Kontaktoval jsem firmu Dakr s mým dotazem, zda neplánují v blízké době inovaci žacího bubnu i pro stavebnici Panter, když u řady Tekton už je nyní i ve verzi s celoplošným podběhem. Zaměnitelné to předpokládám pro stavebnici Panter není. Uvidíme, jaká bude jejich odpověď.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 72.218 (?), 24.5.2014 8:13

Podle mě se vyplatí jít do nového modelu - většina konstrukčních prvků je už odladěná z provozu na F550 a Agathách, navíc novější Lucka Max přebírá řadu vlastností od své předchůdkyně (tuhá náprava, dvě rychlosti, kvalitní disk, motorizace), takže to bude sázka na jistotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.103 (?), 24.5.2014 8:57

To o občasném menším výkonu 850 není moje, to jsem nakopíroval od majitele stroje z jiné diskuze, jak je vidět z videí na youtube, Lucina valí jak drak v nějaké 80cm trávě, ale uživatel píše, že musí být 120cm hustá a taky neznáme na jakém svahu sekl, kopec jak známo ubírá výkonu. Osobně bych se také neobával výkonové nedostatečnosti, ale při osazení mulčem nebo sečení 120cm husté trávy v kopci, už podle všeho, může být hraniční. Osobně kdybych měl pozemek na sečení bubnovkou viděl bych to následovně, BDR583 velmi dobrý poměr výkon/cena, Vari sázka na jistotu s dobrým bubnem a u Dakru bych šel až do Pantera FD2 protože už mám možnost mraky nástavců, vozíků, obracečů sena a za příplatek 7k oproti Lucině jsem v jiném levelu, možnost vyhnutí řidítek, 16,5" kola, masivní rám, atd. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jurko - (15) - 26.250 (?), 25.5.2014 10:56

Ano, Dakr Tekton je jistě zajímavá alternativa ke zmiňované Lučině, a to nejen cenově. U Dakru se mi však nelíbil samotný žací kotouč, který nepovažuji zrovna za šťastně řešený. S celoplošným plazem jsem ještě naživo neviděl, takže nedokáži posoudit, ale ten předchozí kotouč jednoduché konstrukce, bez spodního krytí a vyztužení, ten se Dakru moc nepovedl. Navíc v podstatě minimální ochrana obsluhy, žádné boční krytí, namotávání trávy na rotující části, takže z tohoto pohledu to bylo dle mého dost ošizené řešení pro sečení, i když si firma Dakr za jejich předcházejícím řešení stále stojí, neboť jak uvádí na svých stránkách:

"Uvedením celoplošně krytého žacího talíře nechceme rezignovat na naše stávající řešení, o kterém jsme i nadále přesvědčení, že nabízí zákazníkům nejvíce výhod. Uvedením dvojitého bubnu, který je v našem podání pro své důmyslné prolisování opět něčím novým, se však snažíme najít cestu i k těm zákazníkům, kteří v minulosti požadovali nákup pouze sekačky s celoplošně krytým talířem."

Pokud by člověk uvažoval o víceúčelovém stroji, přikláním se též k vašim názorům, že by stálo za to si už připlatit a jít do vyššího modelu Panter FD-2, přesně pro ty důvody, které uvádíte. Tekton se svou konstrukcí více podobá jednoúčelovým strojům, pouze umožňuje navíc tu variabilitu přestavby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jurko - (15) - 4.166 (?), 29.5.2014 23:20

V jedné z diskuzí jsem si přečetl názor

"Osobně bych si motor, který bude převážně sekat, obracet (tj. pohyb v prašném prostředí) bez olejového filtru nekoupil. Kvalitní filtr je základ a žádný papírový nebo podobný filtr/vložka ho nenahradí. Zeptejte se někoho, kdo jezdí např. s traktorem, u nich se při provozu v prašném prostředí (seno, sláma...) čistí vzduchový filtr (taky s olejem) častěji než když se jezdí v čistém prostředí."

Chtěl bych se proto v souvislosti s tím zeptat, zda by na to měl člověk brát zřetel při výběru pohonné jednotky. Jde o to, že pokud bychom chtěli vzít toho Pantera FD-2 s hydrostatickou převodovkou, nabízí se pouze v kombinaci s B&S série 950 s hliníkovou vložkou. Vyšší výkon i obsah motoru je jistě ku prospěchu, ale nižší série 850 I/C má narozdíl od 950 tlakový olejový filtr, který poskytuje dle popisu výrobce vyšší ochranu před opotřebením motoru a litinová vložka ještě větší trvanlivost. Jak tomu je v praxi, má to skutečně takový vliv?

Co se mi také u Dakru na té kombinaci pohonné jednotky s bubnovou sekačkou Panter RZS 70 nelíbí, je samotný žací kotouč. Kotouč jednoduché konstrukce, bez vyztužení, bez celoplošného spodního krycího talíře, ten nepovažuji zrovna za šťastně řešený. Když už u řady Tekton zdokonalili sekací nástavec, který je nyní s celoplošným podběhem, s označením SUNI 2, uvítal bych to i u řady Panter. Máte s tím někdo přímou zkušenost?

Děkuji předem za jakýkoliv názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.218 (?), 30.5.2014 1:32

Podle mě bohatě stačí verze bez vložky s vytvrzeným povrchem válce. Všechny tyhle motory, ať 850 nebo 950 mají vzduchový filtr dual clean - předfiltr z jemného molitanu a hlavní vložku papírovou. Ač má 850 I/C možnost mít filtr, má stejně pouze mazání rozstřikem. Provoz se tak pouze prodražuje - při každé výměně musíte dát i nový filtr, který vychází kolem pětistovky. Stačí kvalitní olej a je vystaráno na dlouhá léta bezproblémový provoz. Podívejte se na Hondy GCV, které jezdí a jezdí, pokud se dá kvalitní olej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jurko - (15) - 227.138 (?), 30.5.2014 10:21

Děkuji za reakci, takže se potvrzuje, že motor Briggs 850 I/C nemá plnohodnotné tlakové mazání, jak je v prospektech poněkud zavádějícně uváděno, ale "pouze" olejové čerpadlo s filtrem, jinak řečeno, tlakovou filtraci oleje. Kromě tedy o něco účinější filtrace to nemá vliv např. na vyšší svahovou dostupnost. Což mě ovšem přivádí na otázku - čím to, že u strojů s motorem Honda GCV se udává svahová dostupnost 30° a v případě motorů B&S 20°?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.103 (?), 30.5.2014 10:09

Co se týče motoru 950 má větší výkon a to se nějakým filtrem nenahradí, navíc 850 se nedělá s předovkou z traktoru. Co se týče bubnu a disku, zavolejte si do Dakru o info, když dělají disky na Tekon, dělají třeba i na Pantera, ten celoplošný plaz je dobrý na nerovný pozemek s krtincema a důlkama na rovném pozemku to nemá vliv. 

Pokud budete sekat ve svahu i FD2H je nepoužitelná a chce to FD3 nebo vlajkový model FD3-500ccm. Kdyžtak se mrkněte i po bazarech je to docela rozšířený model a dá se tak ušetřit nákupem zánovního. na obyčejné sekání a chození za sekačkou stačí 850, při zapojení příslušenství rozhodně čím silnější motor, tím lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.6 (?), 30.5.2014 10:30

Pane Jurko, u Hondy je ta vyšší svahová dostupnost daná tím, že mají rozvodový řemínek, který pomáhá účinnějšímu rozstřiku oleje po motoru. Tím, že je prakticky stále v oleji, ve strmějším svahu nehrozí výpadek mazání.

BS 850 a 950E jsou běžné OHV motory s klasickým,,míchátkem". V běžném provozu jsou ale nezničitelné a dobře fungují i s méně kvalitním benzínem. Subjektivně mi připadá, že 850ka je tišší než GCV190.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jurko - (15) - 227.138 (?), 30.5.2014 14:07

Děkuji za vysvětlení, k tomu jsem se nikde nedopátral.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jurko - (15) - 227.138 (?), 30.5.2014 14:06

Každopádně, vyšší výkon samozřejmě preferujeme u stroje, který si bude muset poradit v některých případech i s hustou přerostlou trávou. Na druhou stranu bychom neradi podlehli lepším technickým parametrům, na úkor třeba horšímu technickému zpracování, byť se jedná o vyšší řadu motorů. Chtěl bych se zeptat, jak je myšleno to "navíc 850 se nedělá s předovkou z traktoru"?

Model FD-3 se nám samozřejmě taky líbí, je to takový buldozer, který se před ničím jen tak hned nezastaví. Pro naše použití je ale už myslím si příliš mohutný a nevyužili bychom jeho schopností. Nový je už mimo náš cenový strop a sehnat použitý, to chce nějaký čas a hlavně štěstí při hledání.

Kontaktoval jsem firmu Dakr s mým dotazem, zda neplánují v blízké době inovaci žacího bubnu i pro stavebnici Panter, když u řady Tekton už je nyní i ve verzi s celoplošným podběhem. Zaměnitelné to předpokládám pro stavebnici Panter není. Uvidíme, jaká bude jejich odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika