Kdy jsou zralé luskové fazolky?



Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 174.214 (?) 
12.9.2016 21:34, zobrazeno: 12531x

Dobrý den,

pěstuji poprvé luskové fazolky. Rostou pěkně, ale nevím, jestli už jsou vhodné ke sběru a úpravě typu orestovat se slaninou (jako dělají přílohu v hospodě). V hospodě už jsem si je dlouho nedával a nepamatuju si, jak vypadaly uvnitř.

Momentálně jsou lusky vyplněny v celém objemu jakoby rosolem a semínka jsou spíš embrya.  Předpokládám, že je ještě brzo, ale zase bych nerad, aby lusky zdřevnatěly nebo něco podobného.  Délka je asi 12cm a průměr asi 6mm.  Kdy je vhodné sbírat?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 12.9.2016 21:47

Pěstuju keříčkové-žluté fialové a zelené, sbírám od zač. července-cca od 10cm, delší a silnější potřebují delší čas na tep. úpravu. Nejlepší je metoda pokus omyl, zkušeností se četnost omylů minimalizujecheeky. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 12.9.2016 21:53

SPCH - ono snad záleží na tom, kdy jste je sel wink. Jinak já bych je už zkusila, vypadají dobře. Sklízet na zeleno se dají v době, když jdou lusky zlomit, pokud se ohýbají bez zlomení, tak už nejsou vhodné sklízet jako lusky, ale nechat dozrát na semeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 12.9.2016 22:07

Nejsem žádný chlubílek, jen píšu to, co žijulaugh. Nejen termín výsevu má vliv na vývoj jakýchkoli rostlin, nicméně Vaše zmíňka o bodu zlomu je správné info. Leč i později sklizené, dobře povařené-dokud netahám z mezírky mezi zuby vlákna jsou príma! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 12.9.2016 22:43

Ony jsou v konzumní zralosti vlastně nezralé. Jak je tu uvedeno, musí jít zlomit. Některé odrůdy mají výhodu, že blána uvnitř lusku je slabá a rozvaří se, takže i když se sklizňová zralost trochu přetáhne, nevadí to. U více zralých je dobré sloupnout dvě vlákna která jsou na švech lusku, neleze to tak mezi zuby. To co máte na fotce je vcelku akorát. Když ta výplňová hmota mezi zrny začne mizet a vysychat, je nejvyšší čas. Když už probíráme fazole nedá mi, musím pochválit odrůdu Neckargold. Je pnoucí, vysel jsem jí řádek omylem mezi keříčkové. Tolik fazolí co urodila jsme ještě neměli a jsou to jen čtyři rostliny. Je nesmírně úrodná a lusky jsou dobře použitelné i ve vyšší zralosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 174.214 (?), 17.9.2016 2:00

Děkuji za rady. Fazolky jsem sklidil - část před 3 dny a zbytek dnes. Přelomit se dají.  Udělal jsem si je a vlákna na švech ještě nebyla poznat.     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 90.176 (?), 9.10.2017 18:33

Poprve jsem zasela fazole pnoucí, lusky jsem částečně sklidila ještě mladé, žluté a s malinkými fazolkami. Zbytek bych chtěla sklidit po dozrání na fazolky-semena, ale nevím kdy, 25 centimetrové lusky jsou pořád žluté, měkké, fazolky v nich bílé s hnědými flíčky pouze tam kde klíčí, velké asi 12 mm. Ráno tu byl první mrazík, co s tím?  nechat a nebo kdy sklízet? a jaké mají být dozrálé lusky? Z dávna si pamatuju matně, že by měly být suché, takže dosušit doma?? Díky předem za event. rady. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika