Citronela (citrónová tráva)



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?)
4.4.2019 10:27

Tento rok citronku nebudem pestovať, mám ešte zásoby z minulého roku. Presný dátum výsevu si nepamätám, tuším to bolo niekedy koncom marca, začiatkom apríla. Vysieval som do malých zakoreňovačov s klasickým substrátom na výsev a množenie a neskôr presádzal do väčších kelímkov. Nehnojím ničím, iba polievam. Na obrázku sú rastlinky zo začiatku júna po výsadbe do skleníka.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
pilná včelka - (31) - 210.204 (?), 27.3.2010 17:00, zobrazeno: 6175x

Zdravím všechny zahrádkáře a mám dotaz. Nemáte někdo zkušennosti s pěstováním "Citronely"? Ctěla bych jí letos zkusit pěstovat. Co všechno se z ní dá dělat? Jestli máte zkušennosti s jejím využitím a případné návody a postupy. Předem moc děkuji a těším se na odpovědi.

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.139 (?), 2.4.2019 21:16

Semínka se dají běžně koupit, vysel jsem loni na jaře,  pak přesadil do většího květináče na slunném místě (jižní průčelí domu).

Celé léto vypadala nic moc- tenká, teprve až na podzim jsem zjistil, že začala být docela použitelná, sice tenčí než prodavají vietnamci, ale aróma bylo výrazně silnější. Takže v pohodě do např. thajských polévek.

Nicméně je to trochu na doraz, použitelné až ke konci léta, nemáte někdo zkušenosti s přezimováním?

Všude píšou dát dovnitř na světlo a ideálně 10 stupňů, na což nemám místo. Lze to skladovat třeba ve tmě (garáž)?  Nebo nechat venku a pouze při mrazech schovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 2.4.2019 21:50

Citrónovej tráve sa lepšie darí v skleníku ako vonku. V skleníku rastliny dosiahnu výšku aj 2 m. Ja si najskôr zo semienok predpestujem priesady a následne ich sadím do skleníka. Výhodou je, že citrónová tráva dobre odoláva suchu. Zbierať ju začínam koncom septembra. V skleníku mi vydrží do zimy, resp. do príchodu väčších mrazov. Dospelé rastlinky v skleníku prežili aj mráz okolo -5°C. S prezimovaním skúsenosť nemám, keďže všetko na jeseň pozbieram a zmrazím. Na fotkách je citrónová tráva z polky augusta a o mesiac neskôr. Pri konci to bola už naozaj džungľa.

august
august
september
september
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 211.100 (?), 4.4.2019 9:15

Pěkné.
Ještě bych se zeptal, kdy prosím začínate s výsevem?  Jaký máte substrát, zeminu nebo zeminu odlehčenou pískem a hnojíte to něčím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 4.4.2019 10:27

Tento rok citronku nebudem pestovať, mám ešte zásoby z minulého roku. Presný dátum výsevu si nepamätám, tuším to bolo niekedy koncom marca, začiatkom apríla. Vysieval som do malých zakoreňovačov s klasickým substrátom na výsev a množenie a neskôr presádzal do väčších kelímkov. Nehnojím ničím, iba polievam. Na obrázku sú rastlinky zo začiatku júna po výsadbe do skleníka.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mandelik - (7) - 173.103 (?), 12.8.2019 8:42

Mně bohužel odešla, měl jsem ji v kanceláři u okna na slunku ale asi jsem ji moc přelíval. Příště ji ale zkusím znovu do truhlíku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mandelik - (7) - 173.103 (?), 12.8.2019 8:45

V bytě by přes zimu asi nerostla že? vypadá náročná na světlo..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika