Co je špatně na udírně nebo rukách u udírny



Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 99.36 (?)
4.1.2020 12:59

To 9.144 a Radek.P: na bříze jsem před cca 45 lety udíval a maso i klobásy byli bez chyby.
Hovězinu jsme dělali na dubu a jabloní, mašíky jak kdy, ale nejvíce na jabloni, hrušce a bříze, moráky opět na jabloni a bříze. A pochopitelně na mnoha dalších dřevech, co se dali sehnat (ořech, mandloň, akát, trnka atd.) Znám dost lidí, kteří nedají dopustit na trnku a akát, já dával občas trnku taky, ale až ke konci uzení. Od roku 2018 si připravuji na sezónu 2021 (možná už letos) mandloň, fík a olivu jako štěpku do elektrické udírny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 201.146 (?), 23.5.2015 10:45, zobrazeno: 76109x

Zdravím zkušené.Tak jsem si postavil udírnu, šamotové topeniště, pod tím popelník cca 15cm nad zemí, odtah z topeniště 200mm šamotová roura, délka 120cm, vlastně je to kousek komínu co jsem sehnal, takže okolo vata a komínové tvarovky, celé to stoupe, rozíl je cca 10cm mezi konci šamotové roury. do udírny, vyzděná z cihel 90x90cm a ještě nalepené šamotky ta plocho na stěny.aby to nemělo ztráty, komín ven 200mm šamot roura, výška 2m.Když udím tak se mi daří udržet teplota okolo 70C, topím bukem, je suchý ze stolárny, odřezky fošen, bez kůry.doba uzení cca 8h a to maso je černé a suché, kyselé,druhé uzení maso bylo suché a chut stála za nic.tak ted se chystám potřetí a jinak to zbourám, maso krkovička, tři týdny naložené, týden nasucho, pak česnek, týden lák, vše v lednici. Dík za rady.Pokud bude možnost, hodím foto.Pavel

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 111.8 (?), 24.5.2015 10:47

Zdravím, topeniště udělat bez roštu.Kyselé maso může být i špatně vyhřátou a vysušenou udírnou.Já udírnu rozehřívám cca 1-2hod.(podle počasí) před vkládáním rozvlaženého, okapaného a osušeného masa.Uzení zdar rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.146 (?), 24.5.2015 12:39

ja jsem měl klobasy od řezníka uzené na buku a vubec mi nechutnaly a když jsem doma udil na švestce a dal mu ochutnat tak koukal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 15.90 (?), 26.5.2015 8:09

Buk nebo švestka - to vůbec nehraje roli. Pokud klobásy chutnaly jinak, rozdíl byl způsoben něčím jiným. Přípravou masa nebo technologií uzení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.51 (?), 30.12.2019 13:04

Druh použitého dřeva hraje podstatnou roli na chuti, v žádným případě neudit smolnatým dřevem. Ideální je bříza občas proložená tvrdým dřevem (buk, v žádněm případě dub!) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 64.11 (?), 30.12.2019 23:06

Zase jedna rada pro kocku dub je ok   ale musi schnout aspon 3 roky na  desti a slunci aby z nej vyprchaly silice...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 9.144 (?), 31.12.2019 9:32

A bříza je taky špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Radek.P - (36) - 183.41 (?), 31.12.2019 13:46

Zdravím, rada pána 16.51 je opravdu nad zlato.To co píše není pravda.Pokud píše že ideální na uzení je bříza, tak at' si na ní udí sám.

Já osobně udím na buku, je to pro mě nejlepší dřevo na uzení.Krásně voní a je běžně k sehnání.

Dub jsem nezkoušel, ale jsou uzenáři kteří na něm běžně udí.

rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 99.36 (?), 4.1.2020 12:59

To 9.144 a Radek.P: na bříze jsem před cca 45 lety udíval a maso i klobásy byli bez chyby.
Hovězinu jsme dělali na dubu a jabloní, mašíky jak kdy, ale nejvíce na jabloni, hrušce a bříze, moráky opět na jabloni a bříze. A pochopitelně na mnoha dalších dřevech, co se dali sehnat (ořech, mandloň, akát, trnka atd.) Znám dost lidí, kteří nedají dopustit na trnku a akát, já dával občas trnku taky, ale až ke konci uzení. Od roku 2018 si připravuji na sezónu 2021 (možná už letos) mandloň, fík a olivu jako štěpku do elektrické udírny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radek.P - (36) - 183.41 (?), 5.1.2020 9:41

Na bříze pane 99.36 se udit nedoporučuje.Je plná silic a když hoří je štiplavá.Štiplavost se musí projevit na mase.U Vás asi ne, protože neudíte jen na bříze, ale přidáváte ji k jiným druhům dřeva.rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika