Brokolice a květák na jaře



Stránky: 1,  2   
iva2 - (35) - 39.19 (?) 
3.2.2019 8:58, zobrazeno: 7293x

Dobrý den, v loni v létě jsem zasela pro podzimní sklizeň brokolici a květák, ale jak byly ty horka, tak nestačili dorůst aby udělali růžice. Zadělala jsem je na zimu netkanou textilií a zatím mi rostliny žijí a pěkně i přes zimu povyrostly. Chtěla bych se zeptat jestli někdo nevíte zda, pokud do jara přežijí, udělají růžice na jaře a hlavně jestli je mám něčím na jaře přihnojit? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 3.2.2019 9:11

Bydlíte v Itálii, že vám roste brokolice v zimě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
iva2 - (35) - 39.19 (?), 3.2.2019 10:09

Ne, bydlím na jižní moravě a přes zimu mám květák i brokolici zakrytou netkanou textilií.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 3.2.2019 9:43

Pokud vím, tak tkhle "mrazuvzdorný" jsou z brukvovitých jen kadeřávek (Brassica oleracea var. sabellica), listová kapusta (Brassica oleracea var. acephala) a růžičková kapusta (Brassica oleracea convar. gemmifera).

O tom, že by se v našich klimatických podmínkách daly květák (Brassica oleracea convar. botrytis) a brokolice (Brassica oleracea var. italica) dopěstovat do semene nebo dokonce přes zimu opravdu nevím.

Pokud jde o domácí pěstování brokolice, je výhodné pěstovat brokolici stonkovou (Brassica oleracea var. italica convar. calabrese), která místo jedné kompaktní růžice tvoří v každém zálístu růžici malou. Nebudu hledat obrázky, ale je to jako růžičková kapusta ale místo růžiček brokoličky. Její odrůdy jsou odolné proti dlouhému dni a tak není tolik sezónní jako ta b.květáková a květáky (bílý a "Romanesco"). Pokud jde o obsahové látky, je lepší si dát 2× do měsíce porci brokolice, než užívat tabletky typu "Magne B6". Ono to cenově přijde na stejno (pokud brokolici kupujete), ale pokud máte vlastní brokolici, tak si nejen pochutnáte, ale i prospějete tělu i prací na zahrádce.

SfK.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.103 (?), 3.2.2019 9:55

Asi vás zklamu, ale podle mého vám obě rostliny půjdou tzv. do květu, tj. postupně zdřevnatí střední část a rostlina, aniž by vytvořila hlávku, se bude vytahovat do výšky a vykvete, aby mohla vytvořit semena. Je to důsledek růstu rostliny přes zimu, kdy dojde tzv. k jarovizaci, tedy v důsledku teplotní změny dojde k fyziologické změně, nakvétání. Květák i brokolice jsou dvouleté rostliny, tedy v prvním roce vytvoří hlávku, v druhém pak květ a semeno. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 3.2.2019 10:03

růžic květáku a brokolice se tedy nedočkáte. Doporučuji vám nový výsev květáku, já pěstuji velmi rané odrůdy, v tuto dobu začátkem února dělám výsev košťálovin do pařeniště, případně do truhlíku, více ve vlákně předpěstování košťálovin. Samozřejmě si ale pár rostlin nechte, ať vidíte, co z nich vyroste. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
iva2 - (35) - 39.19 (?), 3.2.2019 10:17

Nový výsev určitě udělám... tyto rostliny jsem měla pozdní odrůdy a v létě už zlobily dřepčíci (výsadba na jaře), tak jsem skoro nic nesklidila, proto jsem udělala nový výsev v létě. Mohla bych se zeptat, které rané odrůdy pěstujete? S českýma semínkama nemám dobré zkušenosti - většinou neudělají hlávku. Kupujeme v zahradnictví sazenice z Něměcka a ty jsou super, ale nepřežijí léto kvůli dřepčíkům, takže semena nezískám a odrůdu mi zahradník neprozradí. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.103 (?), 3.2.2019 10:46

Brokolici nepěstuji, na jaře a počátkem léta stejně neudělá takové kompaktní hlávky jako jsou v prodeji na podzim a v zimě. Z květáku pěstuji jen velmi rané odrůdy Beta a Bora, kromě toho jsem si ještě oblíbil velmi rané zelí Dynymic F1 a ranou kapustu Předzvěst. Vše zásadně velmi rané odrůdy, na jaře ještě nebývají problémy s vláhou, příliš vysokou teplotou a se škůdci, zejména běláskem, mšicí zelnou, molicí. Tento týden začnu s výsevem do truhlíku za okno a do venkovního pařeniště. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
iva2 - (35) - 39.19 (?), 3.2.2019 11:00

Česká brokolice mi taky neudělá hlávky, ale od toho zahradníka co má sazenice vypěstované z Německých semen je hlávka brokolice větší než mají v obchodech. Je to velmi raná odrůda- květen/červen sklizeň...ale když jsem procházela německé a holandské weby... tak všechno mají jen pozdní odrůdy:-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 3.2.2019 11:26

německá pobočka holandské Rijk Zwaan nabízí jedinou ranou odrůdu Vicario F1 s výsadbou v březnu a sklizní koncem května a v červnu, ale jestli vám dají pytlík s 50 semeny, nevím. Já prostě pěstuju dostupné odrůdy. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika