Brokolice a květák na jaře



host - 168.103 (?)
3.2.2019 11:26

německá pobočka holandské Rijk Zwaan nabízí jedinou ranou odrůdu Vicario F1 s výsadbou v březnu a sklizní koncem května a v červnu, ale jestli vám dají pytlík s 50 semeny, nevím. Já prostě pěstuju dostupné odrůdy. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
iva2 - (35) - 39.19 (?), 3.2.2019 8:58, zobrazeno: 7255x

Dobrý den, v loni v létě jsem zasela pro podzimní sklizeň brokolici a květák, ale jak byly ty horka, tak nestačili dorůst aby udělali růžice. Zadělala jsem je na zimu netkanou textilií a zatím mi rostliny žijí a pěkně i přes zimu povyrostly. Chtěla bych se zeptat jestli někdo nevíte zda, pokud do jara přežijí, udělají růžice na jaře a hlavně jestli je mám něčím na jaře přihnojit? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 3.2.2019 9:11

Bydlíte v Itálii, že vám roste brokolice v zimě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
iva2 - (35) - 39.19 (?), 3.2.2019 10:09

Ne, bydlím na jižní moravě a přes zimu mám květák i brokolici zakrytou netkanou textilií.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 3.2.2019 9:43

Pokud vím, tak tkhle "mrazuvzdorný" jsou z brukvovitých jen kadeřávek (Brassica oleracea var. sabellica), listová kapusta (Brassica oleracea var. acephala) a růžičková kapusta (Brassica oleracea convar. gemmifera).

O tom, že by se v našich klimatických podmínkách daly květák (Brassica oleracea convar. botrytis) a brokolice (Brassica oleracea var. italica) dopěstovat do semene nebo dokonce přes zimu opravdu nevím.

Pokud jde o domácí pěstování brokolice, je výhodné pěstovat brokolici stonkovou (Brassica oleracea var. italica convar. calabrese), která místo jedné kompaktní růžice tvoří v každém zálístu růžici malou. Nebudu hledat obrázky, ale je to jako růžičková kapusta ale místo růžiček brokoličky. Její odrůdy jsou odolné proti dlouhému dni a tak není tolik sezónní jako ta b.květáková a květáky (bílý a "Romanesco"). Pokud jde o obsahové látky, je lepší si dát 2× do měsíce porci brokolice, než užívat tabletky typu "Magne B6". Ono to cenově přijde na stejno (pokud brokolici kupujete), ale pokud máte vlastní brokolici, tak si nejen pochutnáte, ale i prospějete tělu i prací na zahrádce.

SfK.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.103 (?), 3.2.2019 9:55

Asi vás zklamu, ale podle mého vám obě rostliny půjdou tzv. do květu, tj. postupně zdřevnatí střední část a rostlina, aniž by vytvořila hlávku, se bude vytahovat do výšky a vykvete, aby mohla vytvořit semena. Je to důsledek růstu rostliny přes zimu, kdy dojde tzv. k jarovizaci, tedy v důsledku teplotní změny dojde k fyziologické změně, nakvétání. Květák i brokolice jsou dvouleté rostliny, tedy v prvním roce vytvoří hlávku, v druhém pak květ a semeno. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 3.2.2019 10:03

růžic květáku a brokolice se tedy nedočkáte. Doporučuji vám nový výsev květáku, já pěstuji velmi rané odrůdy, v tuto dobu začátkem února dělám výsev košťálovin do pařeniště, případně do truhlíku, více ve vlákně předpěstování košťálovin. Samozřejmě si ale pár rostlin nechte, ať vidíte, co z nich vyroste. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
iva2 - (35) - 39.19 (?), 3.2.2019 10:17

Nový výsev určitě udělám... tyto rostliny jsem měla pozdní odrůdy a v létě už zlobily dřepčíci (výsadba na jaře), tak jsem skoro nic nesklidila, proto jsem udělala nový výsev v létě. Mohla bych se zeptat, které rané odrůdy pěstujete? S českýma semínkama nemám dobré zkušenosti - většinou neudělají hlávku. Kupujeme v zahradnictví sazenice z Něměcka a ty jsou super, ale nepřežijí léto kvůli dřepčíkům, takže semena nezískám a odrůdu mi zahradník neprozradí. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.103 (?), 3.2.2019 10:46

Brokolici nepěstuji, na jaře a počátkem léta stejně neudělá takové kompaktní hlávky jako jsou v prodeji na podzim a v zimě. Z květáku pěstuji jen velmi rané odrůdy Beta a Bora, kromě toho jsem si ještě oblíbil velmi rané zelí Dynymic F1 a ranou kapustu Předzvěst. Vše zásadně velmi rané odrůdy, na jaře ještě nebývají problémy s vláhou, příliš vysokou teplotou a se škůdci, zejména běláskem, mšicí zelnou, molicí. Tento týden začnu s výsevem do truhlíku za okno a do venkovního pařeniště. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
iva2 - (35) - 39.19 (?), 3.2.2019 11:00

Česká brokolice mi taky neudělá hlávky, ale od toho zahradníka co má sazenice vypěstované z Německých semen je hlávka brokolice větší než mají v obchodech. Je to velmi raná odrůda- květen/červen sklizeň...ale když jsem procházela německé a holandské weby... tak všechno mají jen pozdní odrůdy:-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 3.2.2019 11:26

německá pobočka holandské Rijk Zwaan nabízí jedinou ranou odrůdu Vicario F1 s výsadbou v březnu a sklizní koncem května a v červnu, ale jestli vám dají pytlík s 50 semeny, nevím. Já prostě pěstuju dostupné odrůdy. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika