Petržel



MonikaP - (49) - 32.29 (?)
22.4.2024 9:55

Aj ja sa to chystám skúsiť:) Inak petržlen Orbis mi na hriadke už ide, ale stálo ma to vyše dva týždne denného polievania a zakrývania kartónom než vyklíčili. Listový petržlen si bežne predpestujem, talianský obrovský. Mrkvu pestujem vo vedrách, kratšie hrubšie Áron a pod.. Tiež som skúšala predpestovať mrkvu a nebola to žiadna katastrofa, chce to len potom dobre vysadiť, a aj keď tá mrkva nebude mať dokonalý tvar tak sa nič nedeje:)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 63.155 (?), 21.4.2024 16:10, zobrazeno: 527x

Mrkev ani petržel už aspoň deset let nepěstuji. Za prvé nesnáším protrhávání vysetých rostlinek a u petržele jsem měl vždy řádky jak noty na buben. Před týdnem jsem četl na Tomatojunction diskuzi o předpěstování karotky v platech od vajíček. Moc se mně líbilo to video z youtube a tak to zkusím s petrželí. To předpěstování bude jistě piplačka (manipulace s naklíčenými semeny s pinzetou), ale času a trpělivosti mám doma dost. Představa, že bych mohl mít sto dvacet pěkných petrželí (každé plato 30 ks) mne opravdu láká. Za pokus nic nedám jen pár korun za semena.
Vladimír

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 60.250 (?), 21.4.2024 19:00

Před 30 lety jsem viděla v Anglii, jak sejí petržel do kelímků a říkala jsem si, jak jsou hloupí, že přece víme, že petrželka se seje přímo na záhon a nemá se přesazovat. Jenže - tady u nás v Česku to většinou dopadlo tak, že jsem v březnu či v dubnu zasela ven do řádků - a většinou bývalo v dubnu sucho a nevyklíčilo mi nic nebo jen minimum, ať jsem pečlivě zalévala. A tak jsem už před lety přešla na tu praxi, že semínka petrželky nechám naklíčit v navlhčeném ubrousku, když už mají klíčky, což je docela brzy, tak je pinzetou po několika "přesadím" do kelímků - a hezky u stolu doma v teplíčku, tím, že jsou naklíčená si i kontroluju vzdálenost, v jaké je kladu do země a jemně je popráším další zeminou a rosím nebo zalévám. Když povyrostou, tak je ještě jednou přesadím, to už po jednou kousku do kelímku. Pak už je přesazuju rovnou do zahrady, klidně po zmrzlých, hezky dost daleko od sebe. Čím jsou rostliny od sebe vzdálenější, tím narostou větší "keříky". Víceméně taková velikost, jakou můžeme koupit z dovozu v obchodech. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 63.155 (?), 21.4.2024 19:56

To bych mohl také zkusit, ale zatím zůstanu u toho pokusu s těmi platy od vajec. Tam udělám jen výsev naklíčených semen (pro jistotu dvě semena do každé buňky) a potom až vylezou tak ta plata převezu na zahradu a uložím je do země. Pochopitelně bude ta země asi do těch 25 cm nakypřená a promíchaná s kompostem.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MonikaP - (49) - 32.29 (?), 22.4.2024 9:55

Aj ja sa to chystám skúsiť:) Inak petržlen Orbis mi na hriadke už ide, ale stálo ma to vyše dva týždne denného polievania a zakrývania kartónom než vyklíčili. Listový petržlen si bežne predpestujem, talianský obrovský. Mrkvu pestujem vo vedrách, kratšie hrubšie Áron a pod.. Tiež som skúšala predpestovať mrkvu a nebola to žiadna katastrofa, chce to len potom dobre vysadiť, a aj keď tá mrkva nebude mať dokonalý tvar tak sa nič nedeje:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 62.191 (?), 22.4.2024 22:33

Byl jsem v UniHobby a v zahradnictví Čtyřlístek. Orbis měli vyprodaný a tak jsem si vybal z deseti jiných odrůd Efez (SEMO) a Alba (Moravoseed). Večer jsem už namočil semena Efez. Mám zatím jen čtyři plata na která dám ten Efez. Až získám další tak půjdu do Alby. Abych ty plata s vysetou petrželí dostal na zahradu, budu muset ty plata upravit na 5 x 5 buněk  (3 řady po pěti sazenicích) ve sponu řádky 10 cm v řádcích 5 cm.Bude to dost husté, ale je to první pokus při kterém se smířím i s menšími kořeny.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 60.224 (?), 22.4.2024 8:30

Můžete poradit, jakou odrůdu pěstujete?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 142.187 (?), 22.4.2024 23:43

Marie

Petržel Orbis od Semo, se prodává i jako předklíčené osivo. 

Výrobce uvádí, osivo vyklíčí za 5-7dní. Vysévá se do dostatečně prohřáté půdy, osivo nesmí promrznout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3244) - 62.191 (?), 23.4.2024 10:31

Kde to naklíčené semeno nabízí.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Santar - (6) - 195.34 (?), 23.4.2024 13:11

Petržel je u mně taky problémová zelenina. Zatím jsem měl vždy poměrně malé a hlavně rozvětvené kořeny. Ale nevzdávám to. Letos mám pro porovnání nasety odrůdy Alba, Efez a Konika. Nasel jsem je 10.3. a začaly vzcházet zhruba po třech týdnech. Mezitím jsem pravidelně zaléval, protože petržel má problémy se zasycháním klíčků. Kdo nemůže na zahradu každý den, má to horší. Alba i Efez klíčí velmi dobře, Konika velmi slabě, protože jsem měl už tři roky staré osivo. Ještě minulý rok klíčila stejně dobře. Petžel má tedy opravdu krátkou životnost semen. Sejnou zkušenost mám i s celerem.

Minulý rok jsem měl petržel za pastiňákem, který ji hodně stínil až přikryl svými listy. Proto jsem ji dal letos dopředu mezi pórek a mrkev. Vzdálenost žádků je 30cm. V řádku budu protrhávat na vzdálenost 7cm. Před setím jsem zapravil Cererit rovnoměrně po celém záhonu.

Petržel 23.4.2024
Petržel 23.4.2024
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 142.187 (?), 24.4.2024 10:46

Marie

Prodejny, kde prodávají semena od Semo Smržice.  Přikládám fotku, toto semeno je kupované v minulém roce.  Letos jsem zkoušela klíčivost zbytku a je výborná, přesto, že výrobce udává k dodržení  záruční lhůty, po které má osivo rychle ztrácet klíčivost. Mají je opět v prodeji.  Nedaří se mi vložit víc fotek.

petržel Orbis
petržel Orbis
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika