Živý plot ze smrků



host - 91.21 (?)
19.4.2010 0:16

Živý plot vysoký 8-10m?To už je větrolam ne?Sestříhat z této výšky, snad seřezat.To by mě asi srdce nedovolilo.Viděl jsem takto zkrácené smrky a vypadaly hrozně ale přežijou.Jinak střihané smrky ve výšce tak dvou metrů vypadají dobře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 165.57 (?), 18.4.2010 22:01, zobrazeno: 33975x

Mám živý plot ze smrků (asi 10 let)Už jsou ale dost velký... zhruba 8-10m.Loni jsem je zastřihla a letos budu muset zastřihnout i okolní větve u koruny..páč se natahují vzhůru místo zastžiženého kmínku.To jsem předpokládala, ale nepředpokládala jsem že budu muset zasahovat tak brzo... stříhala jsem je koncem léta a teď na jaře je vidět jak hodně a rychle dorůstají.Také mi vadí jak jsou velký..můžete mi prosím podadit zda je můžu sestříhat víc (na 6 m) a komlet i postraní větve?Také jsou dost husetě vedle sebe..místy i jen půl metru... neřekla by že jim to nějak vadí... rostou pěkně jen jsou holt na sebe namačkané... ale nahlodala mě sousedka... že by jsem je prý měla prořezat, ale to se mi zas nechce protože teď mám hustou stejnoměrně zarostlou plohu plotu a obávám se že po prořezání budou mezery.Taky jsem někde četla, že se smrk nesmí stříhat, ale ten náš to přežil bez problémů.Děkuji za případné rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.21 (?), 19.4.2010 0:16

Živý plot vysoký 8-10m?To už je větrolam ne?Sestříhat z této výšky, snad seřezat.To by mě asi srdce nedovolilo.Viděl jsem takto zkrácené smrky a vypadaly hrozně ale přežijou.Jinak střihané smrky ve výšce tak dvou metrů vypadají dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.57 (?), 19.4.2010 0:44

Hmm já vím... bohužel jsem to v tomto stavu loni převzala a je mi líto to vykácet a čekat roky než naroste něco jiného.Na pohled je to moc hezké ale... hodně to stíní... takže je všude v trávě mech (vím.že to není hlavní příčina, ale mechu to napomáhá... už na něm pracuji)  a také máme bazén, který je odpoledne v podstatě ve stínu .Prostě chci vědet zda je možné smrk prořezat tak radikálně... chtěla by jsem ho zredukovat tak na polovinu výšky a o třetinu na šířku... doroste uvnitř?Nevím jak to napsat uvnitř je holejší než vně a když ho vně ostříhám co se stane?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 19.4.2010 7:59

Zlikvidujte to celé a včas. Nenechte dorůst do rozměru, kdy byste na kácení musela mít povolení. Nahraďte vhodnou výsadbou, třebas nestříhaný plot z jasmínu - pustroryl, dosáhne max. 3 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 159.148 (?), 26.8.2010 16:17

povoleni bych se nebala-povoleni je potreba až když má strom ve vášce 130 cm obvod kmene větší než 80 cm, to asi u tak "mladých" stromků nebude...-takže tam ej třeba jen ohláška. Kazdopadne byxh je nechala co se tyce stran-vzdyt jak dlouho bude trvat, nez vam vyroste stejne pekny a husty (a kdo Vam zaruci, ze takovy bude) plot... Ja bych po nem moc touzila a stromkum se nejak nechce rust a jeste je likviduje pes... asi bych to serizla proste jen treba ve vejsce 3 metru, aby byli nizsi a nechala bych to (koneckoncu, tady to nekdo udal... a nevypada to tak zle, lepsi, nez to desetimetrovy...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.168 (?), 19.4.2010 12:59

U smrku doroste jen to co je zelené, větvičky uvnitř bez zeleného jehličí už ne. Pokud to zkrátíte o polovinu, tak to bude vypadat děsně. Pokud přece jen něco obroste tak bude stejný problém jako teď...  Nejlíp opravdu dát pryč a komplet znova. Je to sice velký zásah a nové bude vypadat až za 5 let, ale asi to je nejlepší řešení. Než to vyroste, tak se dá na plot dát např. hustá síť, je to hned a skrz plot není vidět.    Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 19.4.2010 19:54

Dovedu si představit i seříznutí uvedených smrků třeba i na 2-4 m a vytvarování boků.

Zdůvodním svůj názor:

1. cca 10 let u smrků není žádný stařecký věk, takže budou ještě plné síly...

2. Smrky jsou velmi hustě u sebe, takže nebude vidět "několik" zprzněných smrků, ale řada smrků radikálně zakrácená. nemusí to vypadat "děsně"!

3. Myslím, že tyto seříznuté smrky budou chtít tvarovat dvakrát ročně. Vzhledem k rozsáhlému neporušenému kořenovému systému budou mít plno výživy a budou se "snažit " dohonit to, oč přišly. Za vegetace předpokládám sestřižení tak koncem června, když budou nové větvičky ještě mladé, šťavnaté.

Ideální pro představu nás diskutujících je vložit sem foto dotyčných rostlin (zde "větrolamu" ze smrků), abychom věděli na čem jsme a abychom si to nepředstavovali každý jinak.

Mějte se hezky a ať Vám vše hezky roste.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zera - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 73.236 (?), 19.4.2010 22:07

Nechci Vám kazit radost ale právě takový plot kácíme.Je starý 23 let.I když jsme seřezávali na výšku 3m, stříhali po stranách, od spoda prořídly a tu funkci, jakou jsme od nich očekávali, neplní.Takže souhlasím s radou pana P.P.Pokud chcete docílit kompaktní a neprůhledný živý plot, tak smrk (pokud nebudete každý přírůstek pěkně zaštipovat)není to pravé.Naše smrčky před 10lety taky vypadaly krásně.Tedˇskřípeme zubama při jejich kácení.A ty které jsme nechali volně růst nám polámal vítr a natropily dost škody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 165.33 (?), 21.4.2010 16:57

Já se tímto přidávám k panu Josefovi, však zlikvidovat to můžete vždycky, pokud to bude nutné. My máme také živý plot - 2m, 1x ročné sestříhaný a je to v pohodě... Ale podobný případ jako u Vás jsem viděla loni, tedy cca 12m vysoké smrky v řadě /vypadaly pěkně, ale časem by to nedělalo dobrotu/, asi 15ks vedle sebe razantně seřízli na cca 4-5m. Když jsem to viděla, nechápala jsem a už vůbec jsem nevěřila, že se z toho ty stromy vzpamatují. A letos je vidět, že celkem drží, horní větve zvedly nahoru místo hl.výhonu, takže jsou tam širší,... ale nevypadá to zase tak špatně, fakt že ne. V případě nutnosti pošlu klidně snímek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 21.4.2010 20:58

Vážení přátelé, prošel jsem tohle vlákno a dávám za pravdu PP a Gl.. Pan Josef zapomíná trošku, že každý strom nepřijímá živiny jen kořenovým systémem a k tomu se váže připomínka Gl.. Kolik zeleného zůstane na takto radikálně seřezaných stromech? Co mi tu chybí podstatného je, kde, respektive v jaké nm. výšce stromy rostou. V dnešní době smrk zoufale bojuje o svoji existenci jako takový a v nižších polohách tuplem. Suché, živné půdy jsou dnes pro něj doslova hrobem. Bohatě stačí, máte-li je v blízkosti nějaké frekventované silnice, kudy se často vozí z lesů dřevo a máte téměř jistotu, že ve starším věku (15 - 20 let), se nějaký ten brouček z nákladu "zatoulá" i k vám. Je hloupost tvrdit, že smrk se nemá sestříhávat, seřezávat, lze to a pokud se to udělá citlivě, odborně, není problém. 

Paní Matušková, ano, ale vy máte výšku 2 m a ty seříznuté na 4-5 metrů teprve předvedou "co umí".  Stačí aby jeden byl od kořene napaden houbou a uvidíte jak to dopadne, postupně se rozpadne celá stěna. Osobně bych ale radikální odstranění nahradil postupným prořezáním stěny, tak ob jeden, dva stromy a začal v mezerách s novou výsadbou. Mírně mimo osu stávající stěny a s náhradou, které nebude až tolik vadit kyselá půda, kterou si smrk za léta růstu pod sebou vytvořil.  Ano, nemusí se stát nic, vše může prosperovat bez potíží, ale obávám se a každodenní pohledy v lese mi to potvrzují, že dnes není pro smrk zrovna vhodná doba. Snad jen kdyby ta Islandská sopka trošku sáhla na celkové klima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika