Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování



host - 210.204 (?)
26.5.2014 23:35

Mohu to potvrdit, moje Araucaria araucana, která je venku vysazena už 32 let, přežila bez vážné újmy kruté mrazy v osmdesátých letech, kdy u nás bylo naměřeno mínus 29 °C. Nikdy nebyla zakryta ničím a dnes by to už prakticky ani nebylo možné, je vysoká přes 6 metrů... Vysadil jsem ji ven počátkem osmdesátých let jenom tak  " na zkoušku "  a to brzy na jaře jako pouze 7 cm vysoký semenáček z květináčku 6 x 6 cm... Obavy mnohých pěstitelů začátečníků jsou teda zcela zbytečné, araucarie skutečně vydrží toho hodně i v našich podmínkách... Samozřejmě, výber vhodného místa je zcela zásadní, tak, jak to už zde popsal někdo nahoře přede mnou... Myslím, že mé zkušenosti by potvrdil i někdo z okolí Ostarvy - viděl jsem tady na nějaké diskusi i fotku jeho Araucarie, která byla podle vzrůstu a habitu ještě starší jako je ta moje...

Z vlastních zkušeností mohu ještě doplnit zajímavou zkušenost, že pro vzhled araucarií pěstovaných u nás venku nejsou ani tak nebezbečné ty samotné drsné zimní mrazy, ale především to, jaká je vlhkost půdy před příchodem zimy a pak také následně v zimních a jarních měsících... O tom také zde již někdo psal, jak araucarii třeba připravit na zimu..

Vzhled araucarií kupodivu však utrpí nejvíce na začátku podzimu, zejména, když se příliš brzo v říjnu dostaví první mrazíky kolem 4-5 stupňů pod nulou... To kouzelné a zvláštní " jehličí " není ještě natolik vyzrálé a připravené na zimu... Mráz ho pak za jednu noc krutě a nemilosrdně spálí... Pak během několika následujících dnů (zejména pokud ještě svítí vcelku intenzívní sluníčko) začíná být na spálené červeno hnědé " jehličí"  tristní pohled. Bohužel, toto trvá pak hodně dlouho, než se to jakž - takž srovná, ale je to skutečně vidět hodně, hodně let... Lidé si pak mylně myslí, že ten stromek poškodil krutý zimní mráz... Omyl.. Stačilo v noci mínus čtyři stupně v polovině října, prakticky v období toho nejhezčího babího léta...

Takže záveřem :  malé  - venku vysazené stromečky bych já zakrýval po těchto zkušenostech jenom při prvních brzkých podzimních mrazech, pak v listopadu ani později už určitě ne...

Přeji hodně zdaru všem , co se nebojí riskovat  ...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 178.175 (?), 21.11.2007 22:13
A jinak Escalonii občas prodávají plně zimovzdornou ve školkách Litomyšl - nevím jakého druhu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.92 (?), 22.11.2007 11:24

Přesně tu (Escalonii z Litomyšle) jsem kdysi měl  - zmrzla hned první zimu. (Ale to jsem ji nijak nezazimoval). Josef.

Jinak se nedá plně spoléhat na to, že něco roste společně: některé rostliny mají širší požadavky či toleranci, jiné jsou specializovanější. Příklad: kapradina hasivka orličí: u nás běžně roste po lesích (cca 1 m vysoká), ale stejně tak roste i v tropech, jenomže se do ní schová i jezdec na koni.

A co takhle Pinus radiata, na kterou jsem se zhruba minulý týden ptal? Nemáte ji taky třeba na zahrádce? Nemáte zkušenost?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.142 (?), 23.11.2007 22:29

V časopise zahradnictvi jsem kdysi četl o pestovani araucarii v rakousku, kde jeden pěstitel rostlinu nezakryva jem ji postřika jemnou mlhou z postřikovače, před přichodem vetšich mrazu. Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.204 (?), 26.5.2014 23:35

Mohu to potvrdit, moje Araucaria araucana, která je venku vysazena už 32 let, přežila bez vážné újmy kruté mrazy v osmdesátých letech, kdy u nás bylo naměřeno mínus 29 °C. Nikdy nebyla zakryta ničím a dnes by to už prakticky ani nebylo možné, je vysoká přes 6 metrů... Vysadil jsem ji ven počátkem osmdesátých let jenom tak  " na zkoušku "  a to brzy na jaře jako pouze 7 cm vysoký semenáček z květináčku 6 x 6 cm... Obavy mnohých pěstitelů začátečníků jsou teda zcela zbytečné, araucarie skutečně vydrží toho hodně i v našich podmínkách... Samozřejmě, výber vhodného místa je zcela zásadní, tak, jak to už zde popsal někdo nahoře přede mnou... Myslím, že mé zkušenosti by potvrdil i někdo z okolí Ostarvy - viděl jsem tady na nějaké diskusi i fotku jeho Araucarie, která byla podle vzrůstu a habitu ještě starší jako je ta moje...

Z vlastních zkušeností mohu ještě doplnit zajímavou zkušenost, že pro vzhled araucarií pěstovaných u nás venku nejsou ani tak nebezbečné ty samotné drsné zimní mrazy, ale především to, jaká je vlhkost půdy před příchodem zimy a pak také následně v zimních a jarních měsících... O tom také zde již někdo psal, jak araucarii třeba připravit na zimu..

Vzhled araucarií kupodivu však utrpí nejvíce na začátku podzimu, zejména, když se příliš brzo v říjnu dostaví první mrazíky kolem 4-5 stupňů pod nulou... To kouzelné a zvláštní " jehličí " není ještě natolik vyzrálé a připravené na zimu... Mráz ho pak za jednu noc krutě a nemilosrdně spálí... Pak během několika následujících dnů (zejména pokud ještě svítí vcelku intenzívní sluníčko) začíná být na spálené červeno hnědé " jehličí"  tristní pohled. Bohužel, toto trvá pak hodně dlouho, než se to jakž - takž srovná, ale je to skutečně vidět hodně, hodně let... Lidé si pak mylně myslí, že ten stromek poškodil krutý zimní mráz... Omyl.. Stačilo v noci mínus čtyři stupně v polovině října, prakticky v období toho nejhezčího babího léta...

Takže záveřem :  malé  - venku vysazené stromečky bych já zakrýval po těchto zkušenostech jenom při prvních brzkých podzimních mrazech, pak v listopadu ani později už určitě ne...

Přeji hodně zdaru všem , co se nebojí riskovat  ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 50.10 (?), 31.7.2014 10:32

Dobrý den, prosím o radu. Mám tento stromek na zahradě od loňského jara. Do dnešního dne vše o.k. Nyní v létě ale najednou začaly dolní větve, vlastně celé patro hnědnout. Nevím co teď? mám je ostříhat, nebo nechat. Nevím jestli stromek postupně uhyne nebo ho můžu ještě zachránit? A hlavně nevím, co se vlastně nyní v létě mohlo stát? Díky předem za radu Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.67 (?), 3.12.2014 0:55

Vlhkost Péťo, přílišná vlhkost ho zabíjí... Buď jsi ho hodně zalejvala, nebo hodně pršelo u vás v tom období... Mladé stromečky jsou na to velice citlivé, ale ani starší stromy tohle nesnášejí... Kdo navštívil Botanickou zahradu v Brně, múže tam vidět jak to tam zrovna teď dopadá... A není divu, viděl jsem osobně zahradníka v horkém létě, jak pod ty stromy tam stříkal hadicí vodu z pojízdné "ještěrky"... Myslel jsem, že se snad zbláznil... Ale takový "dobrodinec" si napovědět nedá... Ani nerozumí tomu, že "všeho s mírou"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.32 (?), 30.5.2020 16:40
Dobrý den, stalo se nám s nim to samé. Spodni patra větví jsou úplně hnědé a ve vrchních patrech začínají hnědnout konce větviček... ihned jsme odstranili misku s vodou pod kvetinacem a přesunuli na jiné místo. Otázkou ale je, zda ty hnědé seschly větve máme odstranit a stromek presadit? Má na výšku necelé dva metry cca... dekuji za rady...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 94.88 (?), 9.9.2012 7:05

Tak u nás, v zahradní kolonii, na severu čech, má soused tento stromek vysazený asi 10 let, je veliký určitě dost přes metr a co je na tom zvláštní, nikdy nebyl nijak specielně ochraňován před zimou a mrazy.ani žádný mulč na zimu kolem nedává. vysazený je v půdě, kde je jen malá vrstva lepší zeminy, pak je jen jííl.  jinak se nejedná o jehličnan, i když se tak tváří, ale je to listnáč...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 79.236 (?), 9.9.2012 11:05

Problém pěstování u nás bych viděl spíš na jaře, když začnou zlobit mrazíky a střídájí se teploty, to myslím škodí všem rostlinám které u nás běžně nerostou, na mém 4 letém stromku jsou patrné omrzliny z letošního jara, příště budu muset použít nějaké chvojí a geotextílii.

blahočet
blahočet
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.11 (?), 22.9.2012 22:04

Stačí před příchoden silných mrazů postříkat vodou, aby došlo k nižšímu odparu, což se to na jižní Moravě nestává často, ale někdy jo.. Tuto Araucarii mám 12 let.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika