Znáte tuto odrůdu?



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?)
21.9.2010 23:13

Jako malý kluk jsem už "skoráky", které nikdo jiný v dědině neměl ochutnával z farské zahrady a byla to zcela určitě odrůda Stark Earliest, takže i když to byl mladý strom, tak to bylo sázeno před 50-ti léty. Mne by zajímalo, zda jsou všechny i zastíněné plody stejně čevené, protože mám sad na jih a vím zcela určitě, že zastíněné nebo i odvrácená strana této odrůdy je žluto bílá a ne červená. Jinak ta krátká skledovatelnost a typické moučnatění by odpovídalo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 21.9.2010 23:13

Jako malý kluk jsem už "skoráky", které nikdo jiný v dědině neměl ochutnával z farské zahrady a byla to zcela určitě odrůda Stark Earliest, takže i když to byl mladý strom, tak to bylo sázeno před 50-ti léty. Mne by zajímalo, zda jsou všechny i zastíněné plody stejně čevené, protože mám sad na jih a vím zcela určitě, že zastíněné nebo i odvrácená strana této odrůdy je žluto bílá a ne červená. Jinak ta krátká skledovatelnost a typické moučnatění by odpovídalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hlousek2 - (17) - 152.112 (?), 22.9.2010 19:35

Pro Ronyho: Máte pravdu - tam kde na jablka nemohlo slunce, jsou žluté - max. s červeným žíháním. Na slunci se ale vybarvují do červena a někdy jsou až tmavě červené. Ale tyto tmavé bývají spíše již moučnaté. Tedy podle všeho by to mohly býti Vaše Stark Earliest. Ještě prohlédnu všechny dostupné informace - ale vypadá to nadějně

Jinak, jablka ke strupovitosti náchylné nejsou - i bez postřiku si nepamatuji, že bych někdy strupovitost na těchto jablkách viděl.

A samozřejmě všem přispěvatelům moc děkuji za příspěvky a rady - jako amatér si každé rady a pomoci moc vážím

A ještě přidávám fotky posledního jablka a jeho průřez - kvalita bohužel nic moc, ale třeba to někoho ještě navede k jiným názvům.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 22.9.2010 20:56

To že je jablko ve stínu žluté a na slunci červené je uplně normální.  Základní barva slupky je žlutá - zelená. Působením slunce vzniká líčko - krycí barva. Někde více, někde méně. Zastíněné plody u všech odrůd hůř vybarvují.

Stark Earliest je ploše kulovité jablko s tmavými tečkami.

Obrázek je u příspěvku pana Harta zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hlousek2 - (17) - 152.112 (?), 23.9.2010 18:55

Tak podle těch obrázků od pana Harta to Stark Earlister nebude. Jablka jsou moc světlá s tmavými tečkami - ta naše, když jsou červená, mají spíše žlutavé tečky.

Ale velice podobné jsou ty jablka v prvním příspěvku, kde jsou i fota pana Harta. Vlastně bych řekl, že to je skoro přesné. A podle přispívatelů by se mělo jednat o Astrachán červený. Myslím, že i Vy a ostatní jste jmenovali hlavně tuto odrůdu - a asi to tak vypadá   Zkusím najít ještě někde nějaké fota této odrůdy - ale vypadá to nadějně

Zatím všem moc děkuji - a i za další možné návrhy budu vděčen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 26.9.2010 21:26

...byla to zcela určitě odrůda Stark Earliest, takže i když to byl mladý strom, tak to bylo sázeno před 50-ti léty

Podle Dvořákovy pomologie byla odrůda Stark Earliest vyšlechtěna v roce 1944 v USA. Kohoutova monografie o jablkách čítající 112 odrůd z roku 1960 se o něm ale ještě nezmiňuje. Druhé  vydání této Malé pomologie z roku 1969 je uvádí mezi novými perspektivními odrůdami
  Ryze teoreticky se tedy stromek mohl dostat záhy po vyšlechtění do farské zahrady, byť by to byla docela rarita.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jossef - (22) - 33.35 (?), 27.9.2010 18:08
Dobrý večer, Stark earliest poznám vcelku důvěrně a nedomnívam se, že v tomto případě se jedná o toto jablko, i když zde je určitá malá podobnost. Podle publikace Jabloně a hrušky / Hnidzík, Hričovský/ z r.1989 byl Stark earliest v listině povolených odrůd v letech 1970 - 84, takže i množení této odrůdy bylo pravděpodobně až po roce 1970.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 27.9.2010 19:36

Také jsme mívali na zahradě v mém rodišti Stark Earlist. Narouboval ho tam údalně můj strýc někdy v 5O.letech. Na jablíčka si dobře pamatuji, protože v té době jiná nebyla. Čerstvá bylachutná, ale trpěla strupovitostí. A také měla jiný tvar než na snímcích tazatele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika