Zimni jablon s tvrdymi plody pozde dozravajicimi



Stránky: 1,  2   
host - 237.92 (?) 
30.3.2019 9:14, zobrazeno: 7138x

Dobry den,

chystam se na zahradu vysadit 2 jablone. Bohuzel mam alergii na vsechna jablka, ktera dozraji (a zacnou krupicovatet), proto nejradsi jim jablka primo ze stromu. Avsak i v obchode se mi v prosinci podari koupit jablka, ktera mohu snist. Jedno z nich je Gala Must, to vsak jiz nemohu sehnat. Manzel chce odrudu BLANIK a ja nasla dobre nazory na TOPAZ, ANGOLD, MELROSE... mate je nekdo na zahrade? jak je to s dozravanim, jsou hodne tvrda?

Dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 30.3.2019 10:06

Není nic jednoduššího než si dvě jabloně zasadit a ostatní odrůdy na ně později doroubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.102 (?), 30.3.2019 11:50
237.92: Ak je Vašou prioritou mať zimnú odrodu jablone, ktorej plody majú tuhú konzistenciu dužiny, nemúčnatejú a dajú sa dlho skladovať, odporúčam Vám českú odrodu Admiral. Táto odroda je podľa mňa neprekonateľná čo sa týka tzv. "shelf-life" - preložené do normálnej reči to znamená, že plody Admiralu vydržia v bežnej pivnici neuveriteľne dlho v čerstvom stave (dužina zostáva tuhá, šťavnatá a "chruplavá"). U mňa bežne do konca mája až júna. V tomto je Admiral naozaj (citujem kolegu MV) "jablko z jiné planety". Pritom tieto jablká sú aj chuťovo vysoko kvalitné - v posledných rokoch Admiral vyhráva väčšinu degustácií. Výhodou je, že sa dajú jesť aj priamo zo stromu. Admiral je k tomu aj tzv. "rezistent" s vysokou odolnosťou voči chrastavitosti na tzv. polygénnom základe (doteraz nebolo zaznamenané jej "prelomenie" agresívnymi kmeňmi Venturie inaequalis). Na druhej strane - nobody's perfect : Admiral je triploid s bujnejším rastom a netvaruje sa najľahšie, jeho najväčšou slabinou je vyšší sklon k fyziologickej pehovitosti, preto ho netreba prehnojovať dusíkom a vhodné sú postreky kalciom na listy. Plodí v ružiciach (zhlukoch) a má krátku stopku, pričom nemá schopnosť samoregulácie násady plodov. Preto vyžaduje prebierku - ponechať maximálne 2 plody z ružice. IH (Inak ani Topaz, Angold a Melrose nie sú zlá voľba, podobne aj Fuji, ale za Admiralom v parametroch ktoré sú Vašou prioritou predsa len zaostávajú).





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 30.3.2019 12:23

Jelikož existuje Admirál, tak to máte, paní, vyřešené. Čili Admirál je nepřekonaný. Tuhou dužninu má dost dlouho i Opál. Ale, že mě huba nebolí, srovnávat Opál s Admirálem. blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 48.45 (?), 30.3.2019 13:50
15 postrekov aby bol admirál ok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.41 (?), 30.3.2019 15:41

Dobrý deň, ako je to s Topazom? Treba ho tiež postrekovať?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.54 (?), 30.3.2019 16:38
Ešte k Admiralu: minulý rok som postreky kalciom odflákol, dal som tušímže iba jeden, a Admiral pehovitosť nemal. Ale to som tu už písal opakovane - u mňa pehovitosť nemá aj bez kalciových postrekov, pravdepodobne je to zložením pôdy. Mnohí tu však referujú u Admiralu masívnu pehovitosť napriek opakovaným postrekom kalciom. Takže každý to musí skúsiť vo vlastných podmienkach a potom uvidí (nikoho nenútim aby Admiral pestoval, len referujem moju skúsenosť s ním, ktorá je excelentná). Každopádne je Admiral vysoko odolný voči chrastavitosti a múčnatke. K Vašej otázke - či treba Topaz postrekovať. Odpoveďou je: podľa toho kde a proti čomu. Žiadna odroda nie je odolná proti obaľovačom - tam kde je červivosť masívna sa bez insekticídov zrejme nezaobídete. Čo sa týka chrastavitosti, Topaz patrí k tým takzvaným "rezistentom", ktorých rezistencia bola už dávnejšie niektorými rasami Venturie inaequalis "prelomená" (Topaz má iba tzv. monogénovú "rezistenciu" danú génom Vf, Admiral má "rezistenciu" polygénnu a podľa referencií napr. z Nemecka tam Admiral patrí k najodolnejším odrodám). Opäť to závisí od lokality - u mňa Topaz chrastavitosťou pri minimálnej aplikácii fungicídov netrpí vôbec, sú oblasti kde ňou trpí masívne. Podobne je to u Topazu s múčnatkou (u mňa ju nemá). Topaz je tak trochu kontroverzná odroda, mnohí pestovatelia tu na fóre mu nevedia prísť na meno a navždy nad ním zlomili palicu. Pre mňa je to (v mojich podmienkach a nie na M9!) jedna z najzdravších odrôd, s výbornou typickou chuťou a dlhou skladovateľnosťou. Pri Topaze sa môže vyskytnúť (tam kde nie je fungicídne ošetrovaný) špecifické hubové ochorenie pôvodne nazývané "Topaz spot" (teraz sa označuje ako ELFS - Elsinoe leaf and fruit spot), ktoré imituje chrastavitosť a ľahko sa za ňu môže zameniť, pôvodcom je patogén Elsinoe pyri. To je už ale osobitná téma ktorú tu nechcem rozvádzať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 196.17 (?), 30.3.2019 20:52

Aha, tak to jsem nevěděl, že Admirál potřebuje 15 postřiků proti strupovitosti. To tedy není ideální. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 196.17 (?), 31.3.2019 14:44

Za sebe bych radil Opál, Admirál, zapomenutý Goldstar a poslední dobou málo zmiňovaný Sirius. Nějaké rouby klidně v zimě pošlu. Stromek Opálu asi neseženete. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.40 (?), 1.4.2019 21:12

Já jsem si stromek Admirála letos také koupil, ale použil jsem jeho větve na rouby, jelikož neni místa, mám ho zatim v děravém kýbli a někomu ho časem podaruji.Naroboval jsem na část stromku na podnoži MM-106 s Bohemií a na jednu spodní větev s podnoží M-1 kde mám Petru, uvidíme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika