Zimni jablon s tvrdymi plody pozde dozravajicimi



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?)
30.3.2019 12:23

Jelikož existuje Admirál, tak to máte, paní, vyřešené. Čili Admirál je nepřekonaný. Tuhou dužninu má dost dlouho i Opál. Ale, že mě huba nebolí, srovnávat Opál s Admirálem. blush

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 237.92 (?), 30.3.2019 9:14, zobrazeno: 7229x

Dobry den,

chystam se na zahradu vysadit 2 jablone. Bohuzel mam alergii na vsechna jablka, ktera dozraji (a zacnou krupicovatet), proto nejradsi jim jablka primo ze stromu. Avsak i v obchode se mi v prosinci podari koupit jablka, ktera mohu snist. Jedno z nich je Gala Must, to vsak jiz nemohu sehnat. Manzel chce odrudu BLANIK a ja nasla dobre nazory na TOPAZ, ANGOLD, MELROSE... mate je nekdo na zahrade? jak je to s dozravanim, jsou hodne tvrda?

Dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 30.3.2019 10:06

Není nic jednoduššího než si dvě jabloně zasadit a ostatní odrůdy na ně později doroubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.102 (?), 30.3.2019 11:50
237.92: Ak je Vašou prioritou mať zimnú odrodu jablone, ktorej plody majú tuhú konzistenciu dužiny, nemúčnatejú a dajú sa dlho skladovať, odporúčam Vám českú odrodu Admiral. Táto odroda je podľa mňa neprekonateľná čo sa týka tzv. "shelf-life" - preložené do normálnej reči to znamená, že plody Admiralu vydržia v bežnej pivnici neuveriteľne dlho v čerstvom stave (dužina zostáva tuhá, šťavnatá a "chruplavá"). U mňa bežne do konca mája až júna. V tomto je Admiral naozaj (citujem kolegu MV) "jablko z jiné planety". Pritom tieto jablká sú aj chuťovo vysoko kvalitné - v posledných rokoch Admiral vyhráva väčšinu degustácií. Výhodou je, že sa dajú jesť aj priamo zo stromu. Admiral je k tomu aj tzv. "rezistent" s vysokou odolnosťou voči chrastavitosti na tzv. polygénnom základe (doteraz nebolo zaznamenané jej "prelomenie" agresívnymi kmeňmi Venturie inaequalis). Na druhej strane - nobody's perfect : Admiral je triploid s bujnejším rastom a netvaruje sa najľahšie, jeho najväčšou slabinou je vyšší sklon k fyziologickej pehovitosti, preto ho netreba prehnojovať dusíkom a vhodné sú postreky kalciom na listy. Plodí v ružiciach (zhlukoch) a má krátku stopku, pričom nemá schopnosť samoregulácie násady plodov. Preto vyžaduje prebierku - ponechať maximálne 2 plody z ružice. IH (Inak ani Topaz, Angold a Melrose nie sú zlá voľba, podobne aj Fuji, ale za Admiralom v parametroch ktoré sú Vašou prioritou predsa len zaostávajú).





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 30.3.2019 12:23

Jelikož existuje Admirál, tak to máte, paní, vyřešené. Čili Admirál je nepřekonaný. Tuhou dužninu má dost dlouho i Opál. Ale, že mě huba nebolí, srovnávat Opál s Admirálem. blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 48.45 (?), 30.3.2019 13:50
15 postrekov aby bol admirál ok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.41 (?), 30.3.2019 15:41

Dobrý deň, ako je to s Topazom? Treba ho tiež postrekovať?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.54 (?), 30.3.2019 16:38
Ešte k Admiralu: minulý rok som postreky kalciom odflákol, dal som tušímže iba jeden, a Admiral pehovitosť nemal. Ale to som tu už písal opakovane - u mňa pehovitosť nemá aj bez kalciových postrekov, pravdepodobne je to zložením pôdy. Mnohí tu však referujú u Admiralu masívnu pehovitosť napriek opakovaným postrekom kalciom. Takže každý to musí skúsiť vo vlastných podmienkach a potom uvidí (nikoho nenútim aby Admiral pestoval, len referujem moju skúsenosť s ním, ktorá je excelentná). Každopádne je Admiral vysoko odolný voči chrastavitosti a múčnatke. K Vašej otázke - či treba Topaz postrekovať. Odpoveďou je: podľa toho kde a proti čomu. Žiadna odroda nie je odolná proti obaľovačom - tam kde je červivosť masívna sa bez insekticídov zrejme nezaobídete. Čo sa týka chrastavitosti, Topaz patrí k tým takzvaným "rezistentom", ktorých rezistencia bola už dávnejšie niektorými rasami Venturie inaequalis "prelomená" (Topaz má iba tzv. monogénovú "rezistenciu" danú génom Vf, Admiral má "rezistenciu" polygénnu a podľa referencií napr. z Nemecka tam Admiral patrí k najodolnejším odrodám). Opäť to závisí od lokality - u mňa Topaz chrastavitosťou pri minimálnej aplikácii fungicídov netrpí vôbec, sú oblasti kde ňou trpí masívne. Podobne je to u Topazu s múčnatkou (u mňa ju nemá). Topaz je tak trochu kontroverzná odroda, mnohí pestovatelia tu na fóre mu nevedia prísť na meno a navždy nad ním zlomili palicu. Pre mňa je to (v mojich podmienkach a nie na M9!) jedna z najzdravších odrôd, s výbornou typickou chuťou a dlhou skladovateľnosťou. Pri Topaze sa môže vyskytnúť (tam kde nie je fungicídne ošetrovaný) špecifické hubové ochorenie pôvodne nazývané "Topaz spot" (teraz sa označuje ako ELFS - Elsinoe leaf and fruit spot), ktoré imituje chrastavitosť a ľahko sa za ňu môže zameniť, pôvodcom je patogén Elsinoe pyri. To je už ale osobitná téma ktorú tu nechcem rozvádzať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 196.17 (?), 30.3.2019 20:52

Aha, tak to jsem nevěděl, že Admirál potřebuje 15 postřiků proti strupovitosti. To tedy není ideální. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 196.17 (?), 31.3.2019 14:44

Za sebe bych radil Opál, Admirál, zapomenutý Goldstar a poslední dobou málo zmiňovaný Sirius. Nějaké rouby klidně v zimě pošlu. Stromek Opálu asi neseženete. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.40 (?), 1.4.2019 21:12

Já jsem si stromek Admirála letos také koupil, ale použil jsem jeho větve na rouby, jelikož neni místa, mám ho zatim v děravém kýbli a někomu ho časem podaruji.Naroboval jsem na část stromku na podnoži MM-106 s Bohemií a na jednu spodní větev s podnoží M-1 kde mám Petru, uvidíme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika