Vzrůstnost odrůd na podnoži MM106



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?)
8.12.2010 11:52

K původnímu dotazu - opravdu byly odrůdy dodatečně očkovány, nebo je to jenom překlep?

Melodie roste poměrně slabě (i na bujných podnožích) a k přeroubování bych ji asi nikomu moc nedoporučil - kvůli slabému růstu i dost blbě zavaluje (větve tloušťky 3-4 cm, na které jsem ji asi před 4 lety přirouboval, z uvedených důvodů brzo začnou hnít)...

Selena, Delor i Rubinola rostou bujněji (poslední dvě velmi bujně) a velmi dobře zavalují. U posledních dvou zmiňovaných však při přeroubování bujné odrůdy může vzniknout dost špatně zvladatelná kombinace - při přeroubování nevhodné odrůdy se na tohle poprvé moc nemyslí a já jsem si tahhle pře pár lety dost naběhl s přeroubováním Coxovy renety.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 7.12.2010 11:16, zobrazeno: 13323x

Na podnože MM106 s původními tříletými odrůdami Rubinola, Rajka a Ametyst, jsem letos ve 380 mnm doočkovala odrůdy Angold, Delor, Desert, Diadém, Gala, Karmína, Melodie, Nabella, Opál, Otava, Red Melba, Rosana, Selena, Topaz a Zuzana. Při kombinování jednotlivých odrůd jsem se řídila pomologickým popisem, v němž například Zuzana roste středně a později dokonce slabě. Zde na fóru se však dočítám u této odrůdy o značně bujném růstu. 

Mohl by mi někdo, kdo má s uvedenými odrůdami zkušenost, upřesnit, jak je to s jejich růstem ve skutečnosti?

       

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.12.2010 11:56

Odkud jste čerpala pomologický popis pravbící, že Zuzana roste středně a později slabě?
Podle mě rostou středně až slaběji možná Nabela, Melodie, Karmína,  o něco víc Diadém, Desert, Rosana, Opál,  ještě víc Delor, Gala, Otava, Melba, Selena, Topaz, docela bujně Angold, nejbujněji určitě Zuzana. 
  Je to ale jen má empirie na různých podnožích, nikoli objektivní názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 7.12.2010 12:38

Například na stránkách Sempry se uvádí, že růst Zuzany je středně silný, později slabší. Ale našla jsem to i jinde.

Nicméně, předpokládám, že tyto pomologické popisy vychází ze slaběji rostoucích podnoží, proto se ptám na analogii k MM106.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 7.12.2010 13:39
na jejich stránkach v Holovousích uváději že : "..Z podnoží je nejvhodnější M 9 a do horších půdních podmínek MM 106 nebo A 2 (na které však později vstupuje do plodnosti)..." píší do horších podmínek tudíž předpokladam, že v jilovité pude v vyšších polohach nejspiš poroste slabeji na mm106.. a co by tato podnož se zuzanou udelala třeba na jižni morave oblast hodonin břeclav?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.12.2010 21:40

Pro Marie Klára.

Určitě nebudete mít problémy dle mých zkušeností s Rosanou a Otavou (měl jsem ji na MM106 jako štíhlé vřeteno, podobně mám Otavu), dále s Delorem, Topazem, Zuzanou a myslím, že ani u Desertu nebudou problémy. Ty by mohly být u Angoldu a Melodie. Naproti tomu je ale Rubinola a Rajka také bujná odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 8.12.2010 11:52

K původnímu dotazu - opravdu byly odrůdy dodatečně očkovány, nebo je to jenom překlep?

Melodie roste poměrně slabě (i na bujných podnožích) a k přeroubování bych ji asi nikomu moc nedoporučil - kvůli slabému růstu i dost blbě zavaluje (větve tloušťky 3-4 cm, na které jsem ji asi před 4 lety přirouboval, z uvedených důvodů brzo začnou hnít)...

Selena, Delor i Rubinola rostou bujněji (poslední dvě velmi bujně) a velmi dobře zavalují. U posledních dvou zmiňovaných však při přeroubování bujné odrůdy může vzniknout dost špatně zvladatelná kombinace - při přeroubování nevhodné odrůdy se na tohle poprvé moc nemyslí a já jsem si tahhle pře pár lety dost naběhl s přeroubováním Coxovy renety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 8.12.2010 13:44

Asi jsem se s tím očkováním špatně vyjádřila. Stromky Ametyst, Rajka a Rubinola na podnoži MM106 jsem koupila v zahradnictví. A třetí rok, co rostou na mé zahradě, jsem objednala ze Sempry očka, abych měla víc odrůd bez nutnosti výsadby více stromků. Očkováním hodlám docílit toho, že některé hlavní větve původních stomků ponesou jablka jiné odrůdy, aniž by se musely zavalovat rány po roubování. 

Teď ale nevím, jestli jsem odrůdy nezkombinovala špatně, proto jsem založila tuhle diskusi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.12.2010 14:28

Pokud byste kupovala zimní očka - tedy rouby a naroubovala je kopulací na jednoleté výhony (očka se taky očkují na letorosty), rovněž se rány zavalovat  nemusejí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 8.12.2010 15:07

Máte samozřejmě pravdu, pane doktore, leč očkování se mi celkem daří, zato roubování zatím ne. Navíc oček získám ze stejného množství materiálu víc než roubů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 14.3.2011 8:45

Stejná otázka jako na začátku, stejná podnož, 380 až 412 mnm (několik různých zahrad), ale odrůdy Quinte, Daria, Discovery, Hana, Petra, Vysočina, Vanda, Rozela, Meteor, Starkresa a Blaník. Děkuji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika