Výběr zimních odrůd odolných sršňům a vosám



lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?)
24.1.2019 19:27
No ja mám večný problém z odvodov Šampión tie malé mrchy si hľadajú tie najkrajšie plody hlavne kde bola prebierka z južnej strany do vysokokmennych sa nepustia ale do vretena plnov vravov. Čiastočne to regulujem cukrovou vodou vo fľaši dosť sa ich pochyta ale v septembri tej havede je stále dosť. A ten igelit nemá vpliv na plod? Napr monolia sa nechyta?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 14.170 (?), 24.1.2019 13:56

Jde o to, kolik těch vos je a cojiného se jim nabízí. Já mám třeba takovou problematickou hrušeň. Je raná a jediná tou dobou zralá v naší obci. Takže si ani neškrtnu. Zkoušel jsem ji sklízet v noci, ale připité vosy spaly ve vyhlodaných dutinách plodů. Ve 2km vzdálených sadech jsou daleko atraktivnější odrůdy. Vosy zde ale žádnou škodu neudělají, protože to prostě nezvládnou. Myslím, že nejde o nadmořskou výšku, ale o poměr vos a atraktivních plodů na stanovišti.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.96 (?), 24.1.2019 16:19

Předem bych počkal na několik prvních úrod a neposlouchal náhodného kolemjdoucího. Jeden rok je vos víc, jindy méně. Existují choroby a škudci,, co dovedou decimocvat celou úrodu - strupovitost, obaleč, mráz, kroupy. Vosy nikdy nesežerou celý strom.
    Je pravda, že Rubíny jsou napadány hodně a že v teplých polohách jejich skvělé vlastnosti tolik nevyniknou - jednak se zkrátí skladovatelnost a taky jim konkurují gteplomilné odrůdy, které by si v chladnější poloze neškrtly. Přesto si odrůdu chválí i mnoho pěstitelů z tepla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.158 (?), 24.1.2019 17:29
Riadil by som sa príslovím "Nesťahuj nohavice, keď je brod ešte ďaleko". Určite by som zatiaľ nič "nepřeroubovával". Počkajte si na úrodu a uvidíte, každý rok a každá záhrada sú špecifické. Možno problém s osami mať budete, možno nie. Moje poznatky k téme: *U nás je väčší problém so sršňami než s osami (ale nič katastrofálne). *Preferujú červenoplodé odrody (najmä Bohemiu(Rubín), Rubinolu, Jonathan, Merkur, Admiral...). *Ale červenoplodú Florinu, Lucy a Ligol nechávajú na pokoji. *Žltoplodých odrôd sa nedotknú. Záhradu mám v teplej nížine, ešte v o dosť nižšej nadm.výške než Vy. V prvých rokoch keď jabĺk nie je ešte na strome veľa ich môžete pred osami/sršňami až do dozretia ochrániť v polyetylénových sáčkoch, ktoré sa bežne predávajú vo forme trhacej rolky. Postup viď foto. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.48 (?), 24.1.2019 18:41
Mám zahradu v 230 - 250 mnm. Rubín dole, a žádné problémy s vosami na něm nemám. Jen normální. Spíš jdou na hrušky - letní i fikovku. Spíš ozobavaji ptáci - červená barva, ale to až hodně pozdě, už sou přezrálé. Letos bylo hodně ovoce, tak žádný problém. To chce kliiid😉 K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 24.1.2019 19:27
No ja mám večný problém z odvodov Šampión tie malé mrchy si hľadajú tie najkrajšie plody hlavne kde bola prebierka z južnej strany do vysokokmennych sa nepustia ale do vretena plnov vravov. Čiastočne to regulujem cukrovou vodou vo fľaši dosť sa ich pochyta ale v septembri tej havede je stále dosť. A ten igelit nemá vpliv na plod? Napr monolia sa nechyta?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.108 (?), 24.1.2019 19:55
Lajci: Nie je to igelit. Je to jemný priesvitný sáčok s uškami, aký sa bežne používa v domácnosti. Monilióza nehrozí, na dne sáčku spravím 2-3 malé otvory na odtok vody z rosy alebo dažďa. Ja to používam len na ochranu plodov ktoré som vybral ako perspektívne na výstavu (súťaž). Tie nechávam na strome o niečo dlhšie, aby sa čo najkrajšie vyfarbili. Sáčok ich chráni pred poškodením hmyzom alebo vtákmi. V prípade že sa plod oddelí od plodonoša ešte pred obratím, zostane v sáčku a nepoškodí sa pádom. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 25.1.2019 8:11

Pán Hlavatý, skúsil som to obaľovanie plodov (odporúčali ste mi ho vo vlákne pocta Rubinole). Bohužiaľ, cez dierky na odtok vody mi k jablku vyliezli ucholaci (škvoři) a to prvé a jediné jablko na mladom stromčeku poohrýzali... ale keďže sú tak celkovo užitoční, tak som im to odpustil :). Skúšal som to zatiaľ len 1x, s tým obalením jabĺk.

Ináč, vraj sa odporúča na odchyt os a sršňov nádoba s pivom/starým pivom - láka najmä osy a sršne, neláka včely a iný užitočný hmyz. Pivo je vraj selektívnejšie ako ovocná šťava, ckrová voda a pod., ale či to funguje - netuším, neskúšal som, aj keď pár plodov Bohemie mi nejaké sršne a osy ožierali, ale straty neboli vysoké, tak som to neriešil. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.165 (?), 27.1.2019 16:04

S tím sáčkem na ovoci bych byl opatrný, pokud na něj svítí slunce tak se zahřívá a uvolňuje ze sebe škodlivé látky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vladan - (13) - 169.86 (?), 13.9.2020 14:50

Zpětně se vracím na můj příspěvek v tomto vláknu a musím poděkovat pánům dr. Hlavatému a dr. Vysloužilovi. Jedná se o mé Rubíny v roce 2019 bylo jen několik jablíček na ochutnání ožraných od vos, no ale letos násada ohromná, já neprotrhával, protože čtu, že Rubíny si dělají redukci samy. Čekal jsem dosti dlouho, žádný propad, tak jsem redukci plodu udělal já. Zbylé plody jsem zabalil do sáčku, dostaly několikrát výživu na list. V průměru každý strom měl 12 jablíček ale ta velikost 350 g největší 420 g až mi praskaly igelitové sáčky co byly navléknuté na plodech. Ale ohromné problémy s ptáky a vosami. Ptáci polyetylén kde nebyl prasklý naklobali a vosy okamžitě řádily. Narychlo jsem 5.9. 2020 sklízel, protože by bylo po jablkách, v té rychlosti nemám žádné foto, což mě mrzí. Tak ukazuji foto dalšího stromu kde se snažím ochránit jablka od ptáků a částečně od vos, ale kde nejsou plody přikryté sáčkem – zde se sáčky špatně dávaly jsou ožrané. Jabloň je odrůda Florina, která je roubována v r. 2013 je vedená do tvaru palmety na podnoži M9.

Jabloň   FLORINA  M9  jako palmeta
Jabloň FLORINA M9 jako palmeta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 14.9.2020 7:38

Místo hraní si s nedostatečně fungujícími sáčky pověste pivní návnady-na dobře osluněné místo, ne však na předmětný strom, ale cca 2-3 m vedle. Nenechávejte plody dozrát na 100pr., včas je skliďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika