Volba odrůd - poradíte?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?)
2.9.2018 7:11
Obo: K tým termínom oberania - berte do úvahy nielen skoršie dozrievanie takmer všetkého ovocia, ale aj to že tohtoročné počasie zmazáva rozdiely medzi regiónmi. Takže schémy z minulých rokov neplatia. S tým Merkurom som to myslel tak či ten stromček nemal nejaký zdravotný problém. Ešte ak môžem: roky záhradkárčenia ma naučili trpezlivosti - odroda sa nedá dokonale zhodnotiť po prvej úrode. A aj ten Angold sa Vám zmenší keď sa strom rozrodí. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 79.70 (?), 25.7.2018 23:13

Bydlím na prahu Krkonoš 430m a mám 3 rokem admirál, merkur a angold.

Rubinola 10 let u mě trpí silně strupovitostí i letos. bohemie jsem kdysi dávno vykopal protože nechci stříkat stromy pro svoji potřebu a náchylnost byla vysoká. Merkur-letos první plody - zatím vypadají v tuto dobu velmi malé oproti angoldu ty vypadají nádherně a jsem zatím nadšený. Admirál jde ve šlépějích angoldu - krásné plody. Co se týče zdravotního stavu angoldu admirálu tak zatím vynikající. Navíc se mi zdá, že admirál pěkně nasazuje kosterní větve a i dobře obrůstá. Merkur nevím proč byl obalený mšicemi a musel jsem to vyřešit tabákovým výluhem, ale zatím zdravotně vypadá dobře.  Chytřejší budu v době sklizně. Do Bohemie bych nešel, ikdyž je chuťově asi lepší, ale zvolil bych angold pro nenáročnost pěstování. Stromek kvetl hodně a dokonce to bylo jakoby ve dvouch vlnách cca o týden, což mi přišlo fajn kdyby první násada květů pomrzla. Probírku si stromek udělal sám. Chutnat mi určitě bude, dle degustací a hlavně bude moje :-)... Budou to první sklizně a postupem času může být vše jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.31 (?), 27.7.2018 20:16
Obo: Merkur nevyniká veľkosťou plodov, jeho prednosti sú inde. Avšak že by mal Merkur malé plody, tak to určite nie - teda aspoň ten môj (viď foto - podpník M26, oporu nepotrebuje). Keďže je strom veľmi vitálny, ponechal som mu pri prebierke viac plodov ako by malo byť "učebnicovo", z fotiek je to zrejmé. Napriek tomu je veľkosť plodov nadpriemerná. Mimochodom, nadmerná veľkosť plodov u mňa znamená pre odrodu mínusové body, z konzumného aj skladovateľského hľadiska sú ideálom stredne veľké jablká. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 79.70 (?), 29.7.2018 11:39

Mám merkur i angold na M26, admirál na m111 a rubinola na m106.

Admirál, angold a merkur letos poprvé plody. Nechal jsem na merkuru 3, na angoldu 5 a admirál má 4 plody. Ten merkur mi přijde na konec července opravdu hodně malý. Dávám pár foto na posouzení s měřítkem. Jak jsem ovšem psal již minule, byl bych rád za jakákoliv jablka, která by netrpěla chorobami, byla dobrá a měla alespon nějakou velikost. Píšu to proto, aby kolegyně nebyla s tou nadmořskou výškou zklamána, ale samozřejmě záleží na místní lokalitě.

merkur
merkur
angold1
angold1
angold2
angold2
admirál_na_výšku
admirál_na_výšku
admirál na šířku
admirál na šířku
rubinola
rubinola
ontario
ontario
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 79.25 (?), 2.9.2018 0:07

Po měsíci pomalu zjišťuji, že merkur pro naši oblast úpatí Krkonoš 430m nebude uspokojivě rodit. Možná ji ještě nechám jeden rok, ale když ji dohání co do velikosti i pološvestka Stanley? a tu jsem nezaléval... Angoldy rostou do obřích rozměrů. Admirál se trochu zastavil, ale i tak jsem spokojen a jelikož mám první urodu (4 jablka na každém stromku uhlídám :-)), tak jsem potěšen, jak se pěkně na admirálu zacelila dirka od kroupy. Do rubinoly se mi již pouštějí sršně, ale na sklizeň je ještě brzo?...Musí vydržet ještě alespoň 14 dní.

Další příspěvek dám po sklizni. Hezký sklizňový podzim přeji.

merkur
merkur
Stanley
Stanley
Angold
Angold
Admirál
Admirál
Rubinola
Rubinola
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?), 2.9.2018 0:34
Obo: Tú Rubinolu by som na Vašom mieste obral v priebehu pár dní, určite nie o 2 týždne. S tým Merkurom tam musí byť nejaká chyba, nechce sa mi veriť že by to u Vás nezvládal, keď Vám takto pekne (a včasne) dozreje Rubinola a aj Admiral máte už celkom pekne vyfarbený. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 79.25 (?), 2.9.2018 0:52

Máte pravdu s tou rubinolou. Já vždy beru jako skliznovou zralost když se mě do toho pouští vosy atd, ale trochu mě mate ten termín. U nás je vše opožděnější o 14 dní než Hradec Králove, nebo Praha. To by znamenalo posun sklizně o cca 4 týdny... Ten merkur. Již jsem uvažoval o tom, zda není chyba od prodejce, ale moc se mi tomu nehce věřit. Porovnával jsem jablko z jiných obrázků a tak nějak by to sedělo (jenže jsou tak malá, že to jde těžko určit). Asi nebudu nějak čekat a prostě ten merkur nemerkur vyměním, ikdyž jsem si ho přál. Ten angold bych dal klidně na m111, A2 a velikost jablek by byla optimální. Tohle je už moc velké. Admirál vypadá krásně i stromek je pěkný - mám z toho velikou radost a pihovitost zatím nevidím a ani jsem nestříkal CA, protože jsem měl pocit z diskuzí, že na vzrůstnějších podnožích se to nemusí projevit. Tak uvidím až po sklizni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?), 2.9.2018 7:11
Obo: K tým termínom oberania - berte do úvahy nielen skoršie dozrievanie takmer všetkého ovocia, ale aj to že tohtoročné počasie zmazáva rozdiely medzi regiónmi. Takže schémy z minulých rokov neplatia. S tým Merkurom som to myslel tak či ten stromček nemal nejaký zdravotný problém. Ešte ak môžem: roky záhradkárčenia ma naučili trpezlivosti - odroda sa nedá dokonale zhodnotiť po prvej úrode. A aj ten Angold sa Vám zmenší keď sa strom rozrodí. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 79.14 (?), 4.9.2018 0:05

Merkuru dám ještě rok. Merkur jako jediná jabloň byla letos z jara obalená mšicemi a je pravda, než jsem na to přišel a než jsem zakročil, tak možná měsíc trpěl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 79.70 (?), 4.4.2019 18:48

Dobrý den. Chci Vám dát jen vědět jak dopadla první degustace nových odrůd. Jsem nadšený z chuti angold a navíc ty jablka jsou krásná, bez postřiků, bez žádných vad. Pořídím ještě jeden angold a to na a2, možná i na semenáči. Admirál jsem bohužel ochutnal jen jedno jablko o které jsem zavadil a spadlo ze stromu. i tak bylo dobré. Totiž po otrhání tří jablek všechna du 14 dnů zčernala. Byl jsem dost překvapený, tak uvidím letos. Ten malinkatý prý merkur. Jablíčko sice jak jednohubka, ale nebylo špatné. Stromek jsem tedy letos úplně ostřihal, aby udělal novou korunku a pořádně narostl. Tak mu dám ještě 3 roky a uvidím. Rubinola se vloni povedla, ale sem tam nějaký stroupek byl. Tak ať se všem daří a netrápí nás mrazy.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.118 (?), 4.4.2019 20:13
Obo: Angold je naozaj vydarená odroda, s vysokým štandardom vo všetkých parametroch (výzor, odolnosť chorobám, plodnosť, chuť), taký jablkový pracant ktorý nesklame ani v nie optimálnych podmienkach a sezónach. Dosť ma prekvapuje biedny výzor tých Merkurov, s tým stromčekom určite niečo nebolo v poriadku. Na fotkách prikladám ako vyzerá Merkur u mňa (táto odroda má naozaj nádhernú hlbokú kališnú jamku, skôr "jamu"). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika