Vhodné moderní odrůdy jabloní pro extensivní způsob pěstování na vysokokmenu



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.160 (?)
10.8.2016 21:37
Preboha nerobte paniku a hlavne neočakávajte odumieranie. Nič nevysádzajte, žiadny čas nestratíte. Neznamená to, že problém musí nastať, v ČR aj SR rastú v záhradách tisíce Topazov dlhé roky a ich majitelia sú s nimi prevažne spokojní. To že choroba krčka sa občas objaví neznamená že postihne aj Váš Topaz, takto to nie je. Ak je zdravý tak sa z neho tešte a dajte mu čas, teraz by už mal vstúpiť do rodivosti. (Ak nerobíte postrek proti obaľovačom, tak s červivosťou musíte rátať). IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 10.8.2016 15:15

Přidám se k tomu, co napsal pan Vysloužil - sám jsem si to vyzkoušel cca 30 let na velké zahradě v podbeskydí (2200m2) zhusta osázené ovocnými stromy, od čtvrtkmenů po vysokokmeny, převážně jabloněmi všemožných odrůd, vesměs citlivých na všechno a náročných. Později po nástupu Rubínů jsem dobrou polovinu přerouboval Rubínem a nastalo období hojnosti. Prakticky bez postřiku, zato s každoročním prosvětlovacím řezem, který obnášel tak týden na žebříku a následnou likvidaci obří hromady větví, jsme sklízeli metráky krásných jablek, další metráky končily shnilé pod stromy a následně se sešly na kompostu s těmi jablky, která jsme nespotřebovali a shnila ve sklepě. Jak stromy rostly a houstly, vymkly se kontrole, rezignoval jsem na řez a chemické ošetření bylo ručním zařízením nereálné. Postupně se rozbujela strupovitost a další choroby a 90% procent jablek nedosahovalo konzumní kvality, samý strup a většina červivá. Začal jsem přeroubovávat rezistenty - nejprv Florina, Prima, posléze Topaz, ale tlak strupovitosti byl takový, že hravě prolomil rezistenci. Když byl suchý rok, odváželi si známí metráky pěkných jablek a mě zůstalo hrabání padanek, když pršelo, vše šlo na likvidaci. Letos jsem zkusil něco průklestu a zimní+jarní postřiky kam dosáhnu, ale výsledek příliš uspokojivý není. Prostě "zanedbaný", zdevastovaný sad.

Když to porovnám s menší současnou zahradou u RD, kde největší stromy jsou 3 přerostlé čtvrtkmeny Jonagoldu, ze kterých díky snadné a pravidelné údržbě získávám cca 3 metráky prvotřídních jablek a k tomu pár zákrsků různých rezistentních odrůd pro změnu chuti, volba je zřejmá...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.2 (?), 10.8.2016 17:45

na ozivenie diskusie sa skusim spytat alebo ako mi vysvetlite ze ovocna skolka stromky pro potomky ponuka odrodu TOPAZ NA PODPNIKU A2 ked vacsina odbornik tuna zastava nazor ze topaz zdrobnuje na bujnej podnozi... tam to nevedia alebo je to neserioznost ovocnej skolky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.160 (?), 10.8.2016 18:36
Myslím že v prípade Topazu je to z núdze cnosť, pretože Topaz na slaborastúcich podpníkoch (najmä na M9) často trpí špecifickým ochorením krčka podpníka nejasného pôvodu, ktoré vedie k odumretiu stromu. Tento problém sa tu predčasom rozoberal, myslím že to bolo na vlákne "Topaz nepřekonaný" - ak chcete môžete si tie príspevky vyhľadať, ja som tam vtedy písal o tejto Achilovej päte Topazu a podobnú skúsenosť vtedy prezentovali viacerí diskutujúci. Podľa mňa je to aj jeden z dôvodov prečo ho škôlky ponúkajú na A2-ke. Ja som si ho zhodou okolností po negatívnych skúsenostiach s M9 tiež vysadil na A2, a to vyslovene z tohto dôvodu. Zatiaľ je zdravý, rastie dosť bujne, ale to tlmím letným rezom. Už po 2 či 3 roky zarodil a plody boli rovnaké ako na M9, určite nie drobné. Ja ho mám ale ako štvrťkmeň, ako by sa správal ako vysokokmeň a bez letného rezu, to povedať neviem. Určite ale nejde o neserióznosť škôlky, dôvod je podľa mňa najmä tento. Inak ja osobne vítam ak je odroda v ponuke na viacerých verziách podpníka a je širší výber - každý si vyberie to čo mu vyhovuje. Nemáme všetci rovnaké záhrady. Ten chorý monopol M9 by sa mal rozhodne skončiť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 10.8.2016 19:55

Z Topazu na různých podnožích mám rozporuplné pocity, bohužel nevím jistě o jaké podnože se jedná. Zakoupil jsem jej zřejmě na M26 před 6 lety a držím ho jako volné vřeteno cca 3,5m. Skvěle obrůstá krátkým plodným dřevem, jablka jsou střední až větší, růst spořádaný a je velmi úrodný. Na ostravsku mi trpí docela padlím, sviluškou, strupovitost nulová, na kůře "kořenové" výrustky, prasklina, uvidíme...

Narouboval jsem jej ale i na řadu větších stromů středně a více vzrůstných podnoží - plody jsou znatelně menší, růst metlovitý s ostrými úhly, málo plodného obrostu, úroda malá, červivost a prolomená rezistence. Už jsem i zvažoval přeroubování na stromech, kde se mu nedaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.2 (?), 10.8.2016 21:00

ja mam topaz na M7 myslite ze v buducej dobe sa da ocakavat to odumieranie tak vysadim hned vedla nieco ine nech nestracam cas

zatial rastie zdravo nic nebadam mam ho 3rok zatial nerodil, teda boli asi 4plody ale opadli cervive

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.160 (?), 10.8.2016 21:37
Preboha nerobte paniku a hlavne neočakávajte odumieranie. Nič nevysádzajte, žiadny čas nestratíte. Neznamená to, že problém musí nastať, v ČR aj SR rastú v záhradách tisíce Topazov dlhé roky a ich majitelia sú s nimi prevažne spokojní. To že choroba krčka sa občas objaví neznamená že postihne aj Váš Topaz, takto to nie je. Ak je zdravý tak sa z neho tešte a dajte mu čas, teraz by už mal vstúpiť do rodivosti. (Ak nerobíte postrek proti obaľovačom, tak s červivosťou musíte rátať). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.2 (?), 11.8.2016 9:47

ake mate skusenosti s obrastanim konarov rodivym drevom ak to porovnam napriklad s melodiou tak by som povedal ze konare dost vyholuje, mam na mysli ten topaz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.8.2016 12:28

Geny Rubínu se nezapřou. U mě ale třeba Goldstar vyholuje ještě víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.2 (?), 11.8.2016 20:11

melodiu nepestujete?lebo ja ano a mne teda krasne obrasta rodivym drevom aj sa dobre tvaruje

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.56 (?), 11.8.2016 21:04
K tomu vyhoľovaniu Topazu: Mal k tomu tendenciu na M9, ale nie až takú ako Rubín či Bohemia. Tiež po vstupe do plnej rodivosti veľmi slabo rástol. Na A2 je to úplne iný strom (foto). Rastie bujne, ale zároveň konáre dobre obrastajú (budúcim) plodonosným drevom, a to aj tie s kolmejším smerovaním. Zdá sa že vyhoľovať by nemal, ale to sa uvidí neskôr, rovnako aj to aká bude rodivosť. Zatiaľ je strom mladý a robiť závery sa ešte nedá. K tej Melodii: mal som ju veľa rokov, ale už som ju vyradil a neplánujem sa k nej vrátiť. Je pravda že obrastá dobre a tiež sa ľahko tvaruje. Celkove je rast slabší, najmä na M9. Mne prekážalo najmä predčasné opadávanie plodov v období dozrievania, praskanie plodov v oblasti kališnej jamky, sklon ku sklovitosti dužiny a tenká šupka (a s tým spojený sklon k otlačiteľnosti a predčasnému vädnutiu pri dlhšom skladovaní). Kyslastá chuť je načas zaujímavá, ale zunuje sa. Inak je to ale krásne jablko, osobité tvarom aj farbou. Tie spomínané slabiny ho ale (u mňa) diskvalifikujú, takže Melodiu považujem za uzavretú kapitolu. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika