Věřte - nevěřte



host - 214.22 (?)
25.3.2016 19:11

To je dobré, přišel jste na nový způsob skladování jablek, pro ty co nemají sklep. :-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.3.2016 18:39, zobrazeno: 4916x

Loňská úroda jablek byla - jistě všichni potvrdí - enormní. Poslední jablka ze stromu naší oblíbené lokální odrůdy "Trnavské zimní" jsem otřepal, nasypal do 200l sudu a chystal se podrtit a zmoštovat. Jenže kdosi potřeboval půjčit drtíčku a pak do toho něc o vlezlo a nakonec k moštování nedošlo. Jablka zůstala v otevřeném sudu - venku pod přístřeškem až do jara. Nyní jsem se chystal, že tu břečku vyvezu na kompost. Jaké překvapení bylo, když jsem ze sudu vysypal - tedy až na výjimky - jablka ve výborné kvalitě. Pravda, letošní zima byla mírná, ale přeci jen nějaké mrazy byly. A šlo o jablka otřepaná, potlučená. Otlačeniny byly vesměs jen zkorkovatělé pod slupkou, hniloba prakticky žádná. Když to porovnám s trhanými jablky pečlivě opečovávanými ve sklepě a jejich ztrátami,  mohu jen kroutit hlavou.

Trnavské zimní ze sudu
Trnavské zimní ze sudu
Trnavské zimní ze sudu
Trnavské zimní ze sudu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 214.22 (?), 25.3.2016 19:11

To je dobré, přišel jste na nový způsob skladování jablek, pro ty co nemají sklep. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 25.3.2016 22:55

Před časem mi jeden zahrádkář vysvětloval:

"Udělal sem hlúposť, že sem tu Jadernicu vykácal. Jabka opadaly, vydržaly celú zimu pod sněhem a zjara sem mohl přilepšovat ovcám."

Tož každý si na odrůdě cení jiných vlastností.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 26.3.2016 6:41

Inu pokud se jední o stejnou odrůdu, jako tady na Opavsku, tak mě t zas tak nepřekvapuje, vydrží totiž opradu dlouho.Mimochodem nenahlídl jste do 6. dílu Českého ovoce a nepročetl popis věnovaný Aderlebeskému kalvilu? Píše se tam o třech odrůdách, které vznikly výsevem jader Kalvilu bílého imního. Jedna z nich je dle mého tato neznámá odrůda.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.3.2016 11:20

O Aderslebenském kalvilu se podrobně píše v Kohoutově Malé pomologii. Popis ani obrázek však tuto odrůdu vůbec nepřipomíná. Fenotypicky mi to připadá na křížence Smiřického a Krasokvětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 26.3.2016 20:23
No podobnost je dle mého značná. Obrázek z malé pomologie je nutno brát s rezervou, v Českém ovoci to je jinačí kafe. A. kalvil je opravdu dost podobný, hlavní rozdíl je v kyselejší chuti neznámého jablka. Ing.Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.3.2016 9:46

Kohout píše, že stromy A.k. se dořívají jen středního věku. Všechny zdejší stromy "Trnavského" jsou sto i víceleté, s kmeny 3/4 metru silnými. Zajímavostí je i to, že raší a kvetou úplně poslední, později než Matčino i Bláhova (Hedvábné pozděkvěté nemám, nemohu porovnat). Divím se, jakou odrůdou se opylí, protože s ostatními jabloněmi se kvetením v některých letech ani nepřekrývá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 26.3.2016 6:51

Věříme.To totiž my liní a nepořádní víme odjakživa. Jablka opadaná na zem často nesbírám, nechávám je na pospas ptákům. Ptáci toho moc nepoklovou a jablka často vypadají ještě koncem zimy jako by právě spadla ze stromu, občas to spadnuté jablko zjara i ochutnám a bývají celkem dobrá a chutná. Obvykle se pak jak začne růst tráva jablka rychle ztratí, ale přes tu zimu bývají taková nezničitelná, dokonce i když je přejedu sekačkou, tak hodně naseknutých jablek vydrží až do jara.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika