tzv. sloupové ovocné stromky - např. jabloně



host - 44.124 (?)
19.8.2007 21:04

Doporučuji Vám u drátěných stěn zůstat. Pokud se však rozhodnete pro Baleríny, ochutnejte nejprve u někoho jejich plody.

                             Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
   
host - 150.27 (?), 18.8.2007 17:06
Děkuji moc všem za odpovědi, zejména panu Yantschimu za hbité nafocení ballerin i jiné informace, ale i hostům za zajímavý odkaz na zapěstování štíhlých vřeten a jiné reakce.  Je to pro mne moc zajímavé téma. Netradiční pěstování jabloní (zatím jabloní) mě moc zajímá, na zahradě mám dosti  místa i sluníčka (n.v. 240 m,  Haná), bylo by balleríny zkusit. Doposud se věnuji pěstování jablůněk na drátové stěně. Zajímavá bude i reakce na dotaz pana Lucase, zatím mě nenapadá nic, proč by měla být ochuzena chuť jablíček.Případné další příspěvky budu sledovat . Danny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.124 (?), 19.8.2007 21:04

Doporučuji Vám u drátěných stěn zůstat. Pokud se však rozhodnete pro Baleríny, ochutnejte nejprve u někoho jejich plody.

                             Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 19.8.2007 23:26
Máte-li dost místa, nevidím smysluplný důvod k balerinám. Taky bych se klonil spíš k těm stěnám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 29.8.2007 12:46
Připadá mi, že sloupy je otázka hlavně velice slabých podnoží. Takže tyto jabloně budou extrémně citlivé na kvalitu půdy a vůbec stanoviště, ještě víc než klasické zákrsky na M9. Výhoda může být ta, že mají malou životnost. Jak za 10 let už bude módnější jiná odrůda, ta původní jabloň bude na odchodu a nebude problém zasadit novou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 29.8.2007 13:23
To může být výhoda i nevýhoda. Obměna sortimentu vykopáním starých a vysazením nových odrůd je o dost pomalejší než přeroubováním.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.251 (?), 31.8.2007 0:02
Ty sloupcové jabloně na velmi slabých podnožích budou už po 10 letech tak vyčerpané, že přeroubování by nešlo. Jediné, co by možná šlo, tak jabloňky vykopat, podnože namnožit z kořenových řizků, pokud to nepůjde z zelených výhonků a teprve potom naroubovat novou odrůdu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 31.8.2007 8:33
To si taky myslím. Právě proto nevidím v extrémní krátkověkosti sloupcovitých tvarů výhodu ani v možné rychlé obměně sortimentu. Přeroubováním (vyšších tvarů) je obměna rychlejší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.1 (?), 31.8.2007 10:21
V minulém století se pěstovali přísně vedené svyslé, šikmé a vodorovné kordony na slabých podnožích tenkrát stím měli hodně práce dnes by jim to rostlo samo jen by to tvarovali do potřebné pozice. Na využití místa při cestičce by se uplatnili i jako okrasa ne na velkovýrobu v Anglii se pěstovali Luční sady jako záhony jabloní pro mechanizovaný zběr ale asi se to moc nepovedlo už jsem otom neslišel. Jako vzlášnost by jsem to také vyskoušel mám malou zahradu tak proč ne někdo má velkou zahradu a nakonec jablka nakupuje v supermarketu. Neni nadto když si člověk může utrhnout jablko sám ze stromu má to svoje kouzlo a hlavně chuť. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 6.9.2007 16:59
Dobrý den. Sloupové jabloně vidím já jako řešení pro ty, kteří mají malý kousek zahrádky a také by si rádi vypěstovali vlastní ovoce třeba jen tak pro potěšení. Na podnoži J-TE-G mohou cv. Pidi ale i jiné zmiňované pěstovat i na balkoně ve větší nádobě, nebo i na terase a pod. Inspirace pro městské domy. Kdo má větší zahrádku, ať se věnuje vhodnějším tvarům.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 30.9.2007 18:10
Zajímavé jsou i odrůdy od prof, Jacoba. Např Pomfital. Má červenou dužinu a lze z něj vyrábět červený cidr. Ve Střížovicích by měla být vyšlechtěna nová generace kolumnárních jabloní, které nebudou plodit střidavě a chutí se vyrovnají stávajícím.
Jabloně jso široké 30 cm, takže v řádku by jim mělo stačit 50cm, možná i míň.
Nevím proč by nemohli růst na silnější podnoži. Třeba na MM 106.  V Holovousech jsem viděl 10letou výsadbu. stromy mohli mít 4,5m. pochybuju, že byly na M27 vyrostli takto. Pokud víte jakým způsobem to sklidit, nemusí být výška na závadu.
Vítek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika