Topaz nepřekonaný



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?)
22.12.2018 12:35

U mě většinou nejsou plody celočervené, ale s pěknými přechody od různých odstínů žluté přes oranžovou až do několika stupňů červené.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 22.12.2018 12:35

U mě většinou nejsou plody celočervené, ale s pěknými přechody od různých odstínů žluté přes oranžovou až do několika stupňů červené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.204 (?), 22.12.2018 14:20
Keďže v v živote a okolo nás veci nie sú väčšinou len biele alebo len čierne, tak teraz (v duchu hesla "padni komu padni") jeden anti-Topazovský príspevok: V minulosti sa mi opakovane stalo, že stromček Topazu na M9 po pár rokoch uhynul na ochorenie krčka (teda časti pod miestom naštepenia na podpníku resp. v mieste zrastu). Spätne predpokladám že príčnou bola fytoftórová infekcia. Nikdy sa mi to nestalo pri inej odrode. Teraz mám Topaz na A2-ke a žiadny problém nie je. To že odroda Topaz má pravdepodobne vyšší sklon (citlivosť) na fytoftórovú infekciu krčka najmä pri slaborastúcich podpníkoch než iné odrody, potvrdzuje aj článok autorov z USA (úseky z neho viď foto 1-3). Tí prezentujú vo svojej publikácii rovnakú skúsenosť. Neznamená to samozrejme že každý Topaz na M9 "zařve" na túto chorobu, ale zrejme je vhodnejšie pestovať ho na stredne- alebo silnejšie rastúcich podpníkoch. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.204 (?), 22.12.2018 14:44
Keďže v živote a okolo nás veci nie sú väčšinou len biele alebo len čierne, tak teraz (v duchu hesla "padni komu padni") jeden pro-Topazovský príspevok: Rumunskí autori uverejnili článok (viď foto) o svojich skúsenostiach - išlo o roky 2010-2011 - s výťažnosťou niektorých odrôd jabloní v experimentálnej ultra-hustej výsadbe. Testované odrody sú uvedené v úvode článku. V sadoch zvolili výsadby v spone 3,5 x 0,9m, všetko na podpníku M9. Na 1 hektári mali až vyše 3100 stromkov. Najvyššie úrody (v tonách na hektár) dosiahla práve odroda Topaz, ktorá predstihla dokonca aj odrody s takou vysokou rodivosťou ako je Jonagold, Pinova, Gala či Golden Delicious Reinders. Pri Topaze dosiahli úrodu vyše 57ton/ha. Konkrétne čísla pre jednotlivé odrody sú uvedené v závere článku. Tento článok resp. údaje v ňom uvedené spochybňujú tézu o nevhodnosti Topazu pre veľkovýrobu. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 22.12.2018 18:11

Moje zkušenosti s odrůdou Topaz: Jeden osmiletý strom na M111 vloni na podzim uhynul na nemoc kořenového krčku, podobně i odrůda Shalimar. Ten Topaz mne mrzí, Sh. ne. Další šestiletý strom byl zakoupený jako Red Topaz a už jsem začínal věřit, že zmutoval zpět na Topaz normální, letos však dokázal opak. Obdivuhodná úroda krásných plodů sklízených na 3 etapy, v současné době v optimální zralosti a vynikající svěží chuti. A to jsem dosud nebyl žádný fanatický obdivovatel Topazu. Ale letos chválím i Karneval, potěšila prvními plody i Lucy, nemluvě o slaďácích - Merkuru a Rubinole. Ale Topaz - palec nahoru. Plzeňsko, 400 mnm. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 10.218 (?), 23.12.2018 11:44
Ne nadarmo je Topaz a jeho mutanti s velkym naskokem nejpestovanejsi na Vf bazi rezistentni odrudou celosvetove, tj. na vice nez 2.000Ha (Walter Guerra, 2018)! A bezne se pouziva jako zlaty standard pro srovnani u "rezistentu" ci v bio produkci. Za sebe ale musim potvrdit nektere nectnosti-choroby dreva, maloplodost, strupovitosti u me na Hane vsak netrpel. Mel jsem jej ovsem na J-TE-E a bez velke udrzby. Mittwoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 23.12.2018 17:29

Topaz pestujem už niekoľko rokov a na základe doterajších kladných skúseností je to spolu s Rubinolou najpočetnejšia odroda, akú mám. Topazov mám dovedna 7, 3 sú v plnej plodnosti, 4 som posadil minulý rok na jeseň. Väčšinou na podpníku MM106. V mojich pestovateľských podmienkach patrí medzi najspoľahlivejšie odrody. Výborný zdravotný stav pri štandardnej ochrane, akú poskytujem aj ostatným odrodám. Málo trpí skládkovými chorobami a dosť dlho vydrží. V tomto období sa dostáva do svojho konzumného optima. Chuť hodnotiť nebudem, ako písal p. Hlavatý, je to subjektívny parameter, okrem toho dosť závislý od pestovateľskej lokality. Určite bude sladší Topaz od nás z Trnavska alebo z Podunajskej nížiny ako napr. z Vysočiny. Celkové hodnotenie, za mňa palec hore yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.12.2018 8:54

Uznávám kvality Topazu, ale v mých podmínkách to není top jablko. Vzhled, plodnost, trvanlivost, odolnost - to všechno je v pořádku. Ale plody jsou poměrně malé a chuť příliš kyselá. Letos ovšem tak akorát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 15.1.2019 17:01

TOPAZ? "Srovnal" se i ten z Vysočiny, což příjemně překvapilo. Že by i tam to byla nejchutnější rubínová odrůda? Uvidíme v dalších letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.28 (?), 30.7.2019 20:57
Po vyše polroku ovocinárskeho nezáujmu česká kultovná odroda TOPAZ presviedča o svojich (nie bezkonkurenčných) kvalitách. Strom na A2-ke rastie bujne, vyžaduje si precízny letný rez, plodnosť sa už naplno rozbieha. Listy aj plody sú zdravé (foto), potrebná bola už aj prebierka. Bez tejto chuťovo nezameniteľnej (a tým cennej) odrody si svoju záhradu neviem predstaviť. Výhrady niektorých záhradkárov tu na fóre k Topazu beriem na vedomie, za seba si len môžem gratulovať (spolu s ďalšími pestovateľmi, ktorým sa s touto odrodou darí), že mňa sa netýkajú. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.7.2019 22:03

Letos nebudu mít k plodům odrůdy Topaz rozhodně žádné výhrady. Všechny zmrzly a opadaly krátce po odkvětu.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika