Topaz nepřekonaný



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10101) - 70.240 (?)
31.3.2016 19:41

Topaz i dnes stále svěží, šťavnatý a velmi chutný.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 18.3.2016 12:34

Čo sa týka závislosti kvality jabĺk DANEJ odrody od klimatických podmienok tak s Vami plne súhlasím. Častejší výskyt choroby krčka u Topazu by som ale za "blbost" nepovažoval, a nemyslím si že závisí od klímy. Ešte pre zaujímavosť- čo sa týka kvality jabĺk a polohy resp.nadmorskej výšky oblastí pestovania na Slovensku: V r.2015 na celoslovenskej súťaži o najkrajšie jablko bolo v 1.desiatke 5 jabĺk z okresu Prievidza, 2 z okresu Pov.Bystrica, po 1 z okr.Martin a Žilina - teda všetko severnejšie a vyššie položené územia. Iba jedno jablko bolo z okr.Nové Zámky - z teplejšej oblasti. Rok 2015 bol extrémne teplý a suchý, ak bude tento trend pokračovať tak sa možno paradoxne dostanú do výhody pestovatelia s chladnejších a vyššie položených území. Zrejme jeden aj druhý extrém (chlad, vlhko a málo slnka resp. veľké teplo, sucho a nadbytok slnka) jabloniam príliš nevyhovuje.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.3.2016 16:53

Zdůraznil bych tu danou odrůdu. Řada jablek je skutečně lepší z chladnější polohy - namátkou Matčino, Bohemia, Grávštýnské, z nových možná Merkur či Admirál. Z teplé lokality jsou drobnější, fádní, přeslazené, bez trvanlivosti. Naopak Golden, Jonathan, Coxova, Jonagold a jeho příbuzní, z novějších Sirius, Opál, Shalimar pro dosažení odpovídající kvality potřebují tepla víc.
   Co se týče odrůdy z názvu vlákna, Topaz bych viděl někde mezi. V chladnější poloze se pěstovat dá, ale lepší plody přinese v teplejších letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10101) - 196.17 (?), 25.3.2016 10:29

Zkušenosti s Topazem mohou být sice z různých oblastí různé, ovšem zde je to bezproplémová odrůda s dlouhou trvanlivostí plodů a výbornou chutí. Pro mě je proto Topaz ve zdejší poloze stále nepřekonaný. Nechápu proč tohle tvrzení pořád někoho tak rozčiluje. Chuť je u všech plodů mnohem vyrovnanější a spolehlivější než třeba u Coxovy renety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 25.3.2016 10:58

Petr má docela pravdu.
Také u mě se Topaz zařadil mezi stálice zahrady, mezi které patří Otava, Rubinola, Sirius, Goldstar, Delor, Rozela, Blaník, Sir Prize a další.
V poslední době si o to výrazně říká Admirál.

Jinak problémy s předčasnými úmrtími Topazu a jeho příčinami zde byly diskutovány loni ve vlákně Jabloň Topaz umřela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10101) - 70.240 (?), 31.3.2016 19:41

Topaz i dnes stále svěží, šťavnatý a velmi chutný.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 9.4.2016 7:51

Aprílová revízia jabĺk v pivnici dopadla nasledovne (viď foto zo 7.4.2106): vo výbornej forme Admiral, Topaz,Heliodor, vo veľmi dobrej Shalimar a Fuji, v slabšej Jonagored, Jonagold a Karneval, v biednej Coxovka a Jonathan. A Bohemica je už ako Tutanchamónwink.  Topaz je teraz snáď ešte chutnejší (harmonickejší) než v januári. Takže dávam Petrovi za pravdu - super odroda!

Zľava: Admiral,Heliodor,Topaz,Shalimr,Fuji
Zľava: Admiral,Heliodor,Topaz,Shalimr,Fuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 9.4.2016 9:55

Topazy mi už dávno došly. V těchto dnech se v rámci rodiny opět začínáme dohadovat, jestli je v současné době chuťovou jedničkou Sirius nebo Admirál. Podle mě mají nyní výbornou chuť obě odrůdy. Rodina je v tomto rozdělena přibližně na půl.

Tajně jsem doufal, že se k této špičkové dvojici letos přiřadí i Andera (také mi teď už došla). Ale není tomu tak. Přeci jen chutí za nimi(podle mne) malinko zaostává. Překonává však jednoho z rodičů - Melrose.

Melrose je v těchto dnech už míň chruplavější (asi jsem ho měl loni sklidit přeci jen trochu dříve), ale více mi na něm vadí ta tuhá, hůře konzumovatelná slupka. Podobně je na tom i Starkresa, vypadá velice hezky, avšak slupka je velice tuhá a dužnina méně šťavnatá.

Nevím, jak ohodnotit Shalimar. V bedýnce vypadá velice hezky, vydrží nejméně ještě měsíc, ale chuť. No, asi jako Idared.
Jen lituji, že už mi také došel Goldstar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 9.4.2016 10:04

S tým Shalimarom to hodnotím rovnako ako Vy. Pekný, tuhý,hladký -ale chuť bohužiaľ len slabý priemer. Táto sorta je asi ten prípad keď dieťa neprekoná rodičov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10101) - 70.240 (?), 13.4.2016 20:09

Duben ještě tam budem. Toto přísloví snad díky globálnímu oteplování už dávno neplatí. Například dnes se o tom každý mohl sám přesvědčit. Pro uskladněný Topaz by měl být duben "konečnou stanicí". To je sice všechno hezké, ale plody stále překvapují svěží, výrazně rubínovou chutí s dobrou šťavnatostí dužniny. Na takových to plodech by jste si všichni jistě velice pochutnali. Za sebe můžu Topaz jen doporučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.186 (?), 13.4.2016 20:53

U mne mají některé Topazy příjemnou kyselinku, některé jsou už poněkud přezrálé – jsou sklizeny z různých podnoží a ze dvou lokalit (225 a 520 mnm) a poměrně pozdě. Letos jim ale velmi konkuruje, světe div se, Jonagold, který loni už nebyl k jídlu a letos jsou zbývající jablka stále výborná. Snad díky teplotám ve sklepě, kdy od listopadu se dařilo držet 2-6 st., ač v říjnu ještě 15st, snad díky velké sklizni na silnější podnoži, zatímco většina Topazů asi na M26, a díky sklizni ve správnou dobu jsou jablka trvanlivější. Zatímco loni vydržely Topazy o měsíc déle než Jonagold, letos tomu tak není a některé Jonagoldy jsou vzhledově stále jako z obchodu.

Danik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika