Tmavá mutace Rubínu s názvem Dark Rubín



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?)
14.12.2011 11:12

Domnívám se, že na těch polských stránkách jsou jablka příliš tmavá, pocházející ze slunné strany stromu. Dark Rubín mi zlikvidoval hryzec. Nově jsem vysadil pouze jeden kus. Jedl jsem asi 6 kusů, z toho dva svoje před likvidací hryzcem. Současný stromek je dvouletý. Myslím si, že se odrůdy liší pouze v růstu. Dark nevyholuje, lépe obrůstá plodonosným obrostem, avšak zdá se mi, že nemá tak sladké plody. Ovšem nelze dělat závěry z tak malých osobních zkušeností. Vypadá to, že ze všech mutací Rubínu bude nejlepší Top Bohemie.

           S pozdravem Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 165.19 (?), 13.12.2011 20:09, zobrazeno: 38917x

Dobrý večer.

Na stránkách polských ovocných školek jsem zahlédl popis tmavé mutace Rubínu s názvem Dark Rubín.Máte ji někdo na zahrádce?Pokud ano, co na ni říkáte?Má nějaké přednosti proti klasickému Rubínu?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 14.12.2011 11:12

Domnívám se, že na těch polských stránkách jsou jablka příliš tmavá, pocházející ze slunné strany stromu. Dark Rubín mi zlikvidoval hryzec. Nově jsem vysadil pouze jeden kus. Jedl jsem asi 6 kusů, z toho dva svoje před likvidací hryzcem. Současný stromek je dvouletý. Myslím si, že se odrůdy liší pouze v růstu. Dark nevyholuje, lépe obrůstá plodonosným obrostem, avšak zdá se mi, že nemá tak sladké plody. Ovšem nelze dělat závěry z tak malých osobních zkušeností. Vypadá to, že ze všech mutací Rubínu bude nejlepší Top Bohemie.

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.101 (?), 27.8.2013 22:26

Dark Rubín se mi pomalu vybarvuje, příznivě na to působí střídání teplot.Má už někdo víceleté zkušenosti s s touto odrůdou?Martin

Dark Rubín
Dark Rubín
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 28.8.2013 13:13

Zkušenost mám velmi krátkou. Ale v porovnání s ostatními mutacemi je v tuto dobu Dark Rubín viditelně červenější. Všechny plody jsou foceny na osluněné části koruny

Dark Rubín
Dark Rubín
Bohemia
Bohemia
Rubín
Rubín
Gold Bohemia
Gold Bohemia
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 235.159 (?), 28.8.2013 17:05

Bolo by zaujímavé po dozretí porovnať, aké sú medzi farebnými mutáciami rozdiely v chuti. Ktorá z nich je najchutnejšia?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 1.101 (?), 28.8.2013 22:10

V loňském roce jsem měl asi 4 plody Dark Rubínu, ještě z mé mini školky, takže těžko posoudit, chutné byly.Prozatím mi velmi chutná Bohémie, má křehčí dužninu než Rubín, který mám přes dvacet let.Bohémie má více výběrových plodů.A zdá se mi, že Gold Bohémie má ještě křehčí dužninu a delší výdrž než Bohémie, vydrží mi do konce března.Letos mi také poprvé zarodila Top Bohémie, tak jsem zvědav na rozdíly.Každopádně Rubín a mutace-skvělá jablka.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 28.8.2013 23:51

Dark jsem ještě nechutnal, ale mezi Rubínem a oběma Bohemiemi jsem zásadní rozdíl nepoznal. Ono trochu odlišně chutnají i plody téže odrůdy z různého místa zahrady (v závislosti na poloze, půdě, stáří stromu, podnoži aj.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 59.83 (?), 29.8.2013 22:23

Tak to sú naozaj cenné chuťové poznatky p.Martina. Zdá sa teda, že Gold Bohémia je zatiaľ TOP? Alebo počkáme na hodnotenie Top Bohémie? Spojenie rodičov Golden Delicious a Lord Lambourne bola veru šťastná voľba. Škoda, že rodivosť na dlhom dreve u tejto skvelej sorty vyžaduje v záhradke viac miesta. Do ovocnej steny túto sortu zapojiť nemôžem. Verím tomu, že chuť jabĺk je ovplyvnená podpníkom, vyčerpanosťou pôdy, zložením pôdy, polohou záhrady a inými vplyvmi, avšak tieto zmeny nemôžu zmazať typickú odrodovú chuť. Podľa skúseností p. Martina aj v rámci odrody existujú chuťové rozdiely medzi farebnými mutáciami. A to je pre nás dôležité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 1.101 (?), 29.8.2013 22:56

Nafotil jsem dnes Bohémii, Gold Bohémii, Dark a klasický Rubín, už dostávají barvu.Palo, můj kolega má cca půl ha Bohémie ve stěně na podnoži Joha.V řadě cca 1,3 m, řady od sebe 3m. Dnes by akorát nepoužil Joha protože podrůstá a je s ní u větších výsadeb více práce.Asi by použil M9. Mám pár těchto bezvirózních podnoží v klonu T337 od Sempry a v mé miniškolce rostou jako M26. Což mi potvrdil i šlechtitel Thoř. Martin

Dark Rubín
Dark Rubín
Rubín
Rubín
Bohémie
Bohémie
Gold Bohémie
Gold Bohémie
Top Bohémie
Top Bohémie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 59.83 (?), 29.8.2013 23:15

Pri 3- metrovom rozostupe radov sa to istotne dá aj na stredne bujných podložkách. Pre našu minizáhradečku je 3 m priveľa. Potrebujem plochý tvar na drôtenke do výšky niečo nad 2 m. To by Bohemia nezvládla. Pokiaľ ju budem strihať, nebude bohužiaľ rodiť. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika