Strupovitost 2010



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?)
1.6.2010 21:23

Já provedu postřik koncem tohoto týdne a pak někdy kolem poloviny června spolu s obalečem podle lapáku a srs.cz. a konec. A pak na přelomu července a srpna jen proti obaleči podle lapáku a srs.cz.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.85 (?), 30.5.2010 11:25, zobrazeno: 25730x

Dost jsem se jí po letošním deštivém květnu obával, dneska jsem tedy poprvé zaznamenal masivní nástup strupovitosti na Šampionu. Je zajímavé, že hned vedle stojící Golden zatím vzdoruje. Několik hodin před nástupem povodňových dešťů se mi přitom podařilo úspěšně aplikovat systémový fungicid...

Žádná paralela mně tady nenapadá - v roce 97 jsem během povodní na Moravě nebyl,  navíc byly tuším až v červenci, loňské "bleskové povodně"  byly taky kapku později a na strupovitost žádný významný vliv neměly (alespoň u mně...) 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.201 (?), 30.5.2010 11:45

Zdravím,

včera jsem se díval jak vypadají moje jabloně a i přes jeden postřik před květem a minulý týden po odkvětu jsou na Idaretu na malých plodech již vidět flíčky strupovitosti, u Goldenu se mě to zdálo být lepší. Co taky čekat, když skoro každý den prší...  Nevím, jestli to má cenu stříkat, při tak silném tlaku jako je letos bych musel stříkat každý týden a na to jednak nemám čas a jednak si takové chemické jablka můžu koupit i v obchodě. Vždycky jsem stříkal zhruba 1x před květem a 3x po odkvětu a bylo to relativně v pohodě.

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 31.5.2010 21:33

Odrůdy citlivé na strupovitost je nutné letos ošetřovat fungicidem prakticky každý týden, alespoň u nás, ve vých. Čechách. Na druhou stranu si nedovedu představit dávat na podzim do sklepa zimní odrůdy se strupovitostí, jak by asi vypadaly na jaře. Kdysi mi takový Idaret vy držel v dobrém stavu do června i déle, ale na uskladnění musely jít jen zdravé plody. Pokud jsou plody na stromě infikovány už v současné době, vidím jejich případné skladování už jenom černě.

Samotné záplavy strupovitost asi neovlivní. Infekci ovlivňuje četnost srážek, délka srážek a teplota. Tyto faktory ovlivňují dobu ovlhčení listů a tím i možnost vzniku primární infekce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 1.6.2010 7:45

Nedokážu si představit, že bych jenom do konce prázdnin stříkal třeba 13x. Navíc mám pocit, že ta chemie funguje za normálního počasí a ne teď, kdy prší měsíc v kuse...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 1.6.2010 16:38

HK. Mně se daří stříkat co 10 dnů a zatím strupovitost a padlí není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 1.6.2010 21:15

Do konce prázdnin stříkat nemusíte. obvykle stačí do začátku června, letos spíše do 2. dekády června. Cílem je zabránění primární infekci houbou (napadení listů), odtud už je jenom krůček k sekundárnímu napadení plodů.  Já počítám, že poslední fungicidní ošetření u  mne náchylnějších odrůd  (Jonagoldi, Rubíni a jejich mutace, red Melba) udělám na konci tohoto týdne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 1.6.2010 21:23

Já provedu postřik koncem tohoto týdne a pak někdy kolem poloviny června spolu s obalečem podle lapáku a srs.cz. a konec. A pak na přelomu července a srpna jen proti obaleči podle lapáku a srs.cz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 2.6.2010 6:53
Tak to máte dobrý když můžete ošetřovat dle potřeby a ne podle toho jak déšť dovolí a listy trochu obeschnou. Přeji hodně zdaru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 2.6.2010 11:48

Ano, poslední postřik jsem míval tak v půlce června (tedy 3-4 postřiky od začátku vegetace).

Jenže píšu už v úvodu "že mám masivně houbu na listech", takže mě ten jeden postřik nevytrhne (alespoň u toho zasaženého Šampionu). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 2.6.2010 16:57

Letošní rok vidím jako dobrý zátěžový test pro rezistenty. A pokud obstojí, jako další argument pro jejich šíření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika