Stará jabloň - jak stříhat



host - 6.16 (?)
25.3.2013 18:37

Rozvedu trochu přirozenou korunu jabloní. Nejčastější tvar soliterně stojících jabloní je polokoule. Přísnou hierarchii v koruně si udržuje strom v juvenilním stadiu. Má jasný terminál a podřízené větve. Roubované stromy neprodělávají juvenilní stadium, ale v mládí se chovají podobně. S nástupem plodnosti je přísná hierarchie v koruně porušována (více či méně v závislosti na kultivaru). Jabloň prodělává tři hlavní stadia (růstu, plodnosti a usychání). Mladý strom ve fázi růstu tvoří obvykle pyramidální korunu. Staré stromy z padesátých let jsou obvykle ve stádiu plodnosti a zasychání. Strom obvykle plodí na přehoustlé korunové klenbě a prostředek stromu je vyholený. Původní pyramidální koruna už je často přetvořena v cosi jiného.

Nevím ale, proč se tu řeší přirozená koruna. Ten stromek je celkem v pohodě. Také mám na zahradě nějaká stromy z dob minulých ve tvaru trychtýře. Z vlků jsem si zapěstoval nový obrost. Nebylo to nic složitého. Vracet čtyřicetiletý stromek zpět do špičáku mi připadá jako dost šílený nápad.

V

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 18.3.2013 13:02

Dobrý den pane PP, vůbec jsem nereagoval na Váš přízpěvek, ani jsem nekritizoval, a jak Vy říkáte neohrnoval nos nad stránkou pana Bočka, kterou jste tady podsunul.Naopak si myslím, že takové praktické rady a návody řezu a tvarování ov. dřevin jsou užitečné, a měl by si ji přečíst nejeden laik i profes.

Moje kritika směřuje do řad zdejších profesionálů, i lidí kteří se řezem zabývají, protože radí v podstatě pro laika náročný, vícefázový postup, kterému rozumí jen oni sami, a jen tím demonstrují vlastní vědomosti-já tomu říkám, že si honí vlastní triko.Pan Mirek jak přiznal těmto radám nerozumí, a chtěl jen polopaticky a jednoduše poradit, co má letos udělat s korunou jabloně, která je trochu přehuštěná, a chtěla by prosvětlit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 192.79 (?), 24.3.2013 21:59

Rovněž chci přispět do diskuze, která je velice podnětná,  ale pro tento případ přišla pozdě. Tisíce vlků se nedá odstranit ořezem be následků znetvoření stromu a možnosti infekce. Já bych to řešil tak, že ponechám zkrácené dvě větve a ostatní vhodně odstranim. V létě ponechám na každé zkrácené větví dva vlky, které parádně vyrostou. Do podzimu ponechám po jednom výhonu. Ty pak na jaře upravím jako normální stromky. Můžeme rovněž ponechat všechny větve zkrácené na třetinu a pak postupovat s řezem od začátku. Mám s tím dobrou zkušenost, není to fantazje. Posílám rovněž upravený obrázek.  Vladislav 

Návrh řezu
Návrh řezu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 24.3.2013 22:38

Tak tohle mne přimělo také napsat - to, co je na upravené fotce p.Vladislava, ty dva pahýly - bych na zahradě nechtěla. Ten strom roste, přírustky má, tak proč ho seřezat na pahýly? Vždyť by stačilo trochu prořezat, pár let po sobě postupně probírat vlky, část odstranit zjara, část vždy v létě a případně z nich zapěstovat nové větvičky... Jen se nesmí naráz, musí se pěkně postupně... Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 24.3.2013 22:55

Takže jestli se nemýlím pane Vladislave, vaše metoda spočívá v tom, že zdravému a dosud vitálnímu stromu uřežete skoro všechny větve, čímž ho přivedete k poslušnosti. Já si myslím, že na tom něco určitě bude, protože po takovém výprasku už stromu ani nic jiného vlastně nezbývá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 25.3.2013 6:52

Souhlasím s Wimpim, návrh pana Samka, pokud jsem ho dobže pochopil, neznamená nic jiného než likvidaci poměrně pěkného, pespektivního stromu. Ale samozřejmě předpokládám že se jedná o jistý druh humoru, který ovšem nemusí být pochopen a ještě hůř, někdo se tímto návrhrm může i řídit...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.3.2013 7:54

Nejsem si jistý, že pan Vladislav použil svůj návod jako druh humoru. On ten jeho návrh má jistou logiku. Fungovalo by to v případě, kdyby jabloň měla nekonečné hojivé schopnosti a dokázala regenerovat jako vrba.  Uřízneme-li na jabloni silnou větev, tak míza proudící do ponechaných tenkých vlků nedokáže tak velkou ránu zavalit. Znám pár případů bujných odrůd, kdy strom z vlků dokázal vytvořit novou korunu a dlouhá léta plodil, ale ještě víc těch, kdy takový razantní řez znamenal jeho brzký konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 192.79 (?), 25.3.2013 15:17

Zatím sjem nezjistil, co vlastně očekává majitel uvedeného stromu od té naší diskuze. Každý příspěvek má svou filozofií. Já jsem usoudil, že majitel zahrady asi neovládá zásady řezu a tak velice správně chce od nás pomoc, ale jen do fáze nezávazné diskuze. Podle mé zkušenosti s dědičnými stromy je jediným řešením prohlásit jabloň za veřejnou zeleň a nahlížet na něj jako na krajinotvorný prvek a o úrodu jablek se vůbec nestarat.

  Jabloň je už stará a cokoliv majitel udělá, bude mít životnost kolem 15 let. Dřívějšímí průklesty jabloň dostala pořádně zabrat. Řez a údržbu takových stromů nelze dělat za mzdu a nikdo to zadarmo dělat nebude. Tento ztracený čas, bych radějí věnoval mladému sromku, ze kerého bych měl větší užitek i radost.  

Za sebe mohu sdělit, že jsem takové stromy, celkem 3, skácel na ostro 1,2 m nad zemi a postupně vypěstoval jeden výhon a z něho vytvořil novou korunu. Řeznou ranu jsem patřičně ošetřoval. Není to moc vzhledné,  ale účel to splnilo.

Diskuze mně melmi inspirovala a pokusím se nashromaždít fotky ovocných stromů, které změnily majitele a nyní zápasí o přežití.  Přiležitostně je zde zveřejním.   Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 253.246 (?), 25.3.2013 16:01

Tady jde ale o to, pane Vladislave, že ten strom by utrpěl takový šok, že by to, dle mého názoru, na 100% nepřežil. Navíc tak obrovská rána? Netroufla bych si asi ani u vrby. Nevím, také se mi Váš příspěvek zdá jako takový zvláštní druh humoru. 

Každopádně pokud se Vám s některým stromem povedlo to co píšete, ráda bych to viděla, zní to pozoruhodně.

A ještě k tomu že by plodil dle Vašich slov jen 15 let. Co se mě týká, je 15 let cca 20% mého života, to mi přijde dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.42 (?), 25.3.2013 17:19

Stará jabloň- jak stříhat          

Wendy 58 let

Záleží na tom, zda majitel tohoto stromu vyžaduje úrodu kvalitního ovoce, nebo chce mít tento strom jako krajinný prvek. Z mého hlediska tato jabloň nesplňuje ani jedno. Můj názor je, pokud chce majitel ovoce, je možno i do horších podmínek použít naštěpovanou odrůdu na podnoži MM 106, respektive M 1, a do lepších a výborných podmínek podnože M 9, M 26,J-TE-E, přičemž posledně jmenovaná má vliv i na velikost a vybarvení plodů.Zároveň odrůda na M 1 - případně A 2 - zapěstovaná jako čtvtkmen, může tvořit překrásný krajinný prvek jako solitéra. Ale aby situace nebyla tak úplně jasná, musíme vzít v potaz i růstové vlastnosti naštěpované sorty. Ne každá se hodí do stejných podmínek.Zároveň souhlasím s mými předdiskutéry v tom, že jabloň-tedy Malus Mill má z 99% pyramidální korunu. rozdíl mezi jednotlivými sortam je v habitu stromu. Některá sorta má úzce aněkterá široce pyramidální koruny. Vyskytují se i typy s korunou převislou. Bez terminálu můžeme pěstovat převislé okrasné jabloně.Omlouvám se, ale zapomě jsem dodat k výběru podnoží a jejich vlivu na naštěpovanou sortu časný nástup do plodnosti. Další a neméně důležitá otázka je požadavek majitele na kvalitu ovoce. Vkaždém případě by se měl poradit s odborníkem, který mu přímo na místě řekne co se stromem, zda jeho likvidaci, nebo řez a následná péče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.16 (?), 25.3.2013 18:37

Rozvedu trochu přirozenou korunu jabloní. Nejčastější tvar soliterně stojících jabloní je polokoule. Přísnou hierarchii v koruně si udržuje strom v juvenilním stadiu. Má jasný terminál a podřízené větve. Roubované stromy neprodělávají juvenilní stadium, ale v mládí se chovají podobně. S nástupem plodnosti je přísná hierarchie v koruně porušována (více či méně v závislosti na kultivaru). Jabloň prodělává tři hlavní stadia (růstu, plodnosti a usychání). Mladý strom ve fázi růstu tvoří obvykle pyramidální korunu. Staré stromy z padesátých let jsou obvykle ve stádiu plodnosti a zasychání. Strom obvykle plodí na přehoustlé korunové klenbě a prostředek stromu je vyholený. Původní pyramidální koruna už je často přetvořena v cosi jiného.

Nevím ale, proč se tu řeší přirozená koruna. Ten stromek je celkem v pohodě. Také mám na zahradě nějaká stromy z dob minulých ve tvaru trychtýře. Z vlků jsem si zapěstoval nový obrost. Nebylo to nic složitého. Vracet čtyřicetiletý stromek zpět do špičáku mi připadá jako dost šílený nápad.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika