Špatný rok pro Topaz



host - 157.218 (?)
17.10.2014 12:23

Sklovitost nevadí, měl jsem loni hodně sklovité Starkrimsony a po pár týdnech ve sklepě sklovitost z jablek vymizela.
Plíseň jádřinců je problém, takové jablka by se neměla konzumovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 64.253 (?), 14.10.2014 9:38

U mě dobrý, letošní sklizeň byla druhá na čtyřletém stromku. Celkem jedna přepravka vzhledově relativně slušného ovoce, jen pár nepovedených kusů. Nasavrcko 520 m.n.m., bez použití chemické ochrany. Milan.

Topaz
Topaz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 239.132 (?), 14.10.2014 14:55

Zdá se, že letošní extrémně teplý rok v nížinách Topazu nesvědčil, možná i skladovatelnost bude kratší. Uvidíme, co ukáže v teplotně normálním roce. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4489) - 96.86 (?), 14.10.2014 15:15

Myslím, že dlouho nevydrží, už se dá docela jíst. Třeba Goldeny jsou už úpně zralé. Na uskladnění ani náhodou. Letos jich naštěstí moc není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.240 (?), 15.10.2014 14:20

I když některé zdejší pány neuspokojí vynikající střížovická odrůda TOPAZ (Rubín x Vanda) svou velikostí plodů, tak to ještě neznamená, že se jedná o odrůdu špatnou. Topaz jistě neprorazil v zahraničí díky velikosti plodů, ale naopak díky výborným chuťovým vlastnostem. Pro mě jsou menší plody naprosto vyhovující, pokud si zachovají svoji typicky výbornou chuť a poměrně slušně dlouhou skladovatelnost (zde do dubna). Tato odrůda stále v místních podmínkách nepotřebuje chemickou ochranu proti houbovým chorobám. Letošní skladovatelnost plodů se díky stále teplému počasí snad jen poněkud zkrátí. Někdo si možná myslí, že svobodomyslnost pěstitele spočívá v tom, že musí za každou cenu vyvracet to, co je napsáno v pomologiích, ale já toho názoru nejsem. Tomu, že se v tomto ohledu jedná o placené agenty Svazu zahrádkářů se mohu buď smát, anebo si myslet, že se jde o výplody choré mysli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 185.138 (?), 15.10.2014 21:20

Krásná jablka jsem sklízel před týdnem, velikost rozhodně nebyla pozadu, ale monilie je kosila těžce, plody teď vytříděné ze skladování mají plíseň jádřinců a sklovitou dužinu. Půda pod nimi není obdělávaná a zavlažovaná, mají dost dusíku od jalovic v ohradě vedle. A jak jsou různé chutě - v rodině je více ceněn Melrose, pro mne nechutné jablko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.218 (?), 17.10.2014 12:23

Sklovitost nevadí, měl jsem loni hodně sklovité Starkrimsony a po pár týdnech ve sklepě sklovitost z jablek vymizela.
Plíseň jádřinců je problém, takové jablka by se neměla konzumovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1616) - 73.141 (?), 16.10.2014 9:57

Naprostá absence soudnosti (k jablkům) a slušnosti (k lidem). - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 16.10.2014 15:29

Souhlasím. Mít jalovice vedle v ohradě je k jablkům nesoudné a cenit si víc Melrose je vůči lidem v rodině neslušné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.70 (?), 17.10.2014 2:12

Zdravím

Konečně zajímavý názor. Je pravdou, že většina jabloní se pěstovala na pastvinách či polních mezích a z těchto stromů se potom hodnotila kvalita odrúd. Tak konečně proč se nehodí Topaz a jiné novinky na polokmeny do pastvin a luk a nebudeme tu zbaběle něco kritizovat a hodnotit co neprošlo zátěží. Já si budu cenit toho názoru, který nám tu řekne pěstitel co má Topaza na vysokokmenu na louce bez zájmu a né jenom ho hodnotit na rozmazlených zákrscích.Proč se tu bojíte reality jak dopadnou nové odrudy v tvrdé praxi a zase se staré odrudy degradují z neudržovaných vysokokmenů. Já si myslím, že Topaz který jsem pozoroval na 300m řadách, kterých bylo 4. že mluví za vše. Většina plodů skončila v moštu. Tato odruda se spíše měla jmenovat Matrjoška. To Goldstár byl o dost lepší než Topaz. Vy tu hodnotíte pár rozmazlených zákrskú, ale v kvantu horor. Snižoval pruměrný výnos sadu a to každoročně. Tak si myslím, že realita velkovýrobní a jeho propagace je mimo kolej. Za celou dobu co znám Topaz jsem se ještě nikdy nesetkal se zájmem o jeho plody na koupi na uskladnění. Mizel pouze Jonathán, Rubínové mutace a Rubinola s Matčinem a občas Spartan.

sadař vlada

Na to jak je pro zahradkáře velice propagován tak jeho kupní síla plodú je na nule a i v žádném obchodě není nabízen. Proč asi. Realisté ví.

U Vandy je to zase na opak. Vanda nemá ráda rozmazlování a bujné podnože jinak trpí nemocí a to ji odstavilo jak ze zahrad tak velkovýroby. Já jsem se naučil respektovat její skromné požadaky tak mám plody zdravé a vyrovnané. Všichni na ní nadávají já jsem s ní plně spokojen. A taky co ovlivnilo její rozšíření? Samozřejmě její bezhlavá negativní propagace!!!  Naštěstí díky některým školkám se vrací zpět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 17.10.2014 9:22

"Na to jak je pro zahradkáře velice propagován tak jeho kupní síla plodú je na nule a i v žádném obchodě není nabízen".

Tady je nabízen a prodáván skoro v každém obchodě vč. prodejen sadů a hypermarketu, a to ve velice dobré kvalitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika