Rozela



host - 149.42 (?)
6.11.2013 11:33

Škoda, že je informace o Jarce tak stručná. Zrovna jsem si na ní myslel, jestli jí na Rozelu nepřiroubovat. Odrůd doporučovaných i do bramborářských poloh není zas tak moc. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 4.11.2013 23:13

Sladší Rubín by mohla být i Jarka, je to tak, Miloši? Jak si u Tebe stojí Rozela v porovnání s Jarkou z hlediska chuti sladkého Rubínu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?), 5.11.2013 9:42

Jarka je dobrá odrůda, ale kvality Rubínu asi nedosáhne. Plody má menší, ne tak zářivě zbarvené. Možná vydrží uskladněná trochu déle, ale to může být podnoží či menšími plody. Rozela je naproti tomu krásně vybarvená a hlavně - je to chutný rezistent. Nechci srovnávat citlivé a rezistentní odrůdy navzájem, nepřijde mi to spravedlivé. A tak i když mám, vzdor tomu, že neprorazila,  odrůdu Jarka rád, volil bych jednoznažně Rozelu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.42 (?), 6.11.2013 11:33

Škoda, že je informace o Jarce tak stručná. Zrovna jsem si na ní myslel, jestli jí na Rozelu nepřiroubovat. Odrůd doporučovaných i do bramborářských poloh není zas tak moc. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 6.11.2013 13:30

Jsem rád, že se o Jarku zajímáte. Asi jediným zdejším pěstitelem je pan Vysloužil. Stromek se dal v minulých letech sehnat v zásilkovém prodeji školky Šťastných v Ledči nad Sázavou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 149.42 (?), 6.11.2013 16:30

Dobrý den.
Děkuji za informaci a obrázek k Jarce. Stejný text je i v popisu odrůd u Sempry s dovětkem Nesrsta: střední až větší vzrůst, sklon k vyholování větví. tolerance ke strupovitosti, středně trpí padlím, sladší chuť, ve vyšších polohách chuť navinulejší. Na tamějším obrázku jabka, mi totiž připadla nějak více „Goldenovitá“, než ti ostatní potomci stejných rodičů. „Genetický zdroj“ mám, ale ovoce neznám. Připojuji obrázek Sempry. JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.128 (?), 19.11.2013 20:41

Tak jsem dneska ochutnal Rozelu z produkce nedalekých sadů. Už vůně mě ujistila, že to k Vandě nebude daleko. Chuťově opravdu velice povedená odrůda - oba rodiče tam cítím. O to více mě mrzí, že jsem jí letos nesehnal na požadované podnoži. Držím jí tu prominentní místo, kterého se už pomalu nedostává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 13.12.2013 12:13

Čtyři roky jsem ji řadil mezi horší Rubín.Ovšem letos je to klasa.

Rozela je nová, moderní,rezistentní odrůda, kterou v dnešní době zahradkáři shánějí, pořizují, a rádi vysazují na své pozemky.Letos u mě prvním rokem mnoho v chuti nepředvedla.Čekal jsem víc-očekavání bylo příliš veliké.Taky mám vysazeny tři vřetena, a budu zvědavý jak se ji u mně bude líbit.

Viděl jsem v minulosti několik konečných výsledků degustací jablek, které se konaly na různých místech.Pokud si pamatuji, většinou se odrůda umístila za Rubínem,který pokládám za určitý referenční bod kvality.Rozele většinou scházel pomyslný chloupek k absolutoriu,a většinou se nějaká odrůda našla,která skončila na žebříku před ní.A tedy ještě ty Drnovice-15nácté místo!

Jsem osobně zvědavý kolik dnešních topnovinek, jako je tato, se budou pěstovat za nějakých padesát, sto let?Zda v té době ještě se bude pěstovat Rubín, Rozela?Některé staré odrůdy vydržely u nás padesát, sto let, a vysazovat se budou-Beforest, Gascoineho,Coxová, James Grive, Smiřické,Bláhovo, Banánové,atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.12.2013 12:54

Některé staré odrůdy vydržely u nás padesát, sto let, a vysazovat se budou-Beforest, Gascoineho, Coxová, James Grive, Smiřické, Bláhovo, Banánové, atd...

No, to je odvážné tvrzení. Odrůdy jako Bláhovo, Gascoigneho či Smiřické se běžně v produkčních sadech nevysazují, ani je nenabízejí standartní školky. Vysazují si je ovocnářští fajnšmekři, milovníci starých odrůd, ale hlavně pamětníci těchto jablek z dětství. Nejsem si jistý, že mladý pěstitel, nezatížený chuťovými vzpomínkami, dá přednost Smiřickému či Banánovému před Orionem, Rajkou nebo Rozelou.
      Zalistujeme-li ve starých pomologiích či zahraničních databázích, vidíme, že i v minulosti byly registrovány stovky odrůd, které již dnes nikdo nezná. Jen pár z nich zůstalo jako jakési evergreeny. Dá se předpokládat, že většina dnešních novinek bude následovat kdysi nadějné Alkmene, Bancroft, Carolu, Clivii do pomologického propadliště, Další si najdou své oblíbence jako Matčino, Spartan či Beforest a nakonec jedna dvě odrůdy (a možná taky ne) se stanou stálicemi trhu jako Golden, Idared či Bohemia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 13.12.2013 13:02

Výsadba, vysazovat,sadit-vše se netočí jen okolo produkčních výsadeb.Vy si nevysazujete stromky?Každý postarší pěstitel byl jednou mládwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.12.2013 13:15

Každý postarší pěstitel byl jednou mlád

Ano, každý byl mlád. A proto si myslím, že řada starých oblíbených odrůd bude oblíbena jen do té doby, pokud si je budou staří pamatovat z dětství.  Dnes zahrádkáři oprašují Spartany, Bláhovky, Malináče, protože je kdysi měli. Jejich otcové oprašovali Míšeňské a Kalvila bílého. Dnes ale po nich sháňka není, protože pamětníci vymřeli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika