Rouby - termín odběru



host - 168.167 (?)
21.11.2008 8:55

před časem tu někdo psal, že rouby věší do studny. Letos to chci také zkusit, teplota i vlhkost by ve studni měla být přijatelná, myši se tam snad nedostanou,...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 171.95 (?), 17.11.2008 22:25, zobrazeno: 44507x

Kdy nejdřív je možno odebírat rouby? Kolem Vánoc?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 17.11.2008 22:46
Nejdřív lze rouby odebírat hned po opadu listí. Ale u jabloní (a jádrovin obecně) je to celkem jedno. Kvůli problémům s uskladněním je možné je řezat i těsně před použitím, nejpozději ovšem před rašením. I když mnozí zahradníci se chlubí úspěšným ujmutím narašených roubů, nepovažuji to za metodu volby.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.81 (?), 18.11.2008 20:23

Tedy i teď mohu? Dám je do lednice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 18.11.2008 20:40

Během dlouhé doby sadaření jsem se mnohokrát zklamal s rouby odebranými brzo a špatně uskladněnými. To na první pohled nejde poznat co zapříčinilo jejich nepřijmoutí, někdy to byla plíseň ze sklepa a pod. Zato velmi dobrou mám zkušenost s rouby odebranými 2 až 3 týdny před rašením a pouze uloženými v lednici při takových cca 5 - 6°C. U nás na Valašsku je to někdy začátkem dubna. Dokonce je můžete pouze položit na severní stranu na travnatý drn - zeminu za budovu - stavbu, kde nikdy nebude slunce a určitě budou k použití.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 18.11.2008 23:35
Podzimní či vánoční odběr je potřebný pouze u roubů peckovin, jimiž budete roubovat v pozdním jaru za kůru. K tomu učelu Vám na jaře uřezané nevydrží. Jinak, jak píše Rony, je praktičtější odběr před rašením.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.21 (?), 21.11.2008 8:48

Zajímalo by mne spíš jak správně uchovat rouby třešní řezané v prosinci.Loni mě rouby ožraly myši.Rouby které jsem měl ze Sempry kde je měly jistě odborně uloženy tak v březnu byly značně zcvrklé a uspěšnost byla tak 40%.Někde jsem četl v lednici, poraďte jak to udělat.Myslí že je velmi důležité udržet vlhkost, což je v lednici problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.167 (?), 21.11.2008 8:55

před časem tu někdo psal, že rouby věší do studny. Letos to chci také zkusit, teplota i vlhkost by ve studni měla být přijatelná, myši se tam snad nedostanou,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 21.11.2008 10:47

Taky jsem řešil podobná dilemata s uchováním roubů. V lednici mi to moc nešlo, rouby vadly a když jsem je dal do sáčku, začaly plesnivět.  I v kýblech s pískem ve sklepě měly tendenci usychat. Nejlépe vypadaly rouby zapíchané venku do půdy (tak třetinou délky) v místech, kde nesvítí slunce - ze severní strany kůlny.
   Slyšel jsem o balení do potravinářské fólie a namáčenído fungicidu (hypermenganu). Nezkoušel jsem to ale.
    V praxi to řeším tak, že mám-li jenom jeden vzácný roub a ještě k tomu slabý, naštěpuji jej brzy na jaře kopulací. Za kůru pak používám jen silné rouby, s jejichž uchováním není tolik problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.137 (?), 14.12.2008 22:14

Pekný deň. Ja mám zas problém z iného súdku.  Dočítala som sa, že vlky sú nevhodné pre štepenie, pretože sú neplodné. Dočítala som sa o jednotlivých častiach stromu, ale vlky som nenašla.  Plánujem niečo pokusne zaštepiť, no neviem ako správne odobrať vrúble.  Odkiaľ vrúble vyrastajú? Vyrastajú z urč. alebo špec. častí stromov alebo sa vyskytujú po celom ovocnom strome. Určite by mi pohol aj náz obrázok alebo náčrt. Ďakujem začiatočník Evička :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 14.12.2008 22:58

Vrúble - rouby jsou dobře vyvinuté letorosty, tedy všechny proutky narostlé za poslední rok. Doporučuje se odebírat je z jižní a horní části koruny, kde jsou nejlépe osluněné a vyzrálé. Pokud je matečný strom starý, mívá malé, někdy žádné, přírůstky, V takovém případě lze jako rouby použít vlky bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika