Rouby - termín odběru



host - 218.137 (?)
14.12.2008 22:14

Pekný deň. Ja mám zas problém z iného súdku.  Dočítala som sa, že vlky sú nevhodné pre štepenie, pretože sú neplodné. Dočítala som sa o jednotlivých častiach stromu, ale vlky som nenašla.  Plánujem niečo pokusne zaštepiť, no neviem ako správne odobrať vrúble.  Odkiaľ vrúble vyrastajú? Vyrastajú z urč. alebo špec. častí stromov alebo sa vyskytujú po celom ovocnom strome. Určite by mi pohol aj náz obrázok alebo náčrt. Ďakujem začiatočník Evička :-D

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 171.95 (?), 17.11.2008 22:25, zobrazeno: 44436x

Kdy nejdřív je možno odebírat rouby? Kolem Vánoc?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 17.11.2008 22:46
Nejdřív lze rouby odebírat hned po opadu listí. Ale u jabloní (a jádrovin obecně) je to celkem jedno. Kvůli problémům s uskladněním je možné je řezat i těsně před použitím, nejpozději ovšem před rašením. I když mnozí zahradníci se chlubí úspěšným ujmutím narašených roubů, nepovažuji to za metodu volby.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.81 (?), 18.11.2008 20:23

Tedy i teď mohu? Dám je do lednice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 18.11.2008 20:40

Během dlouhé doby sadaření jsem se mnohokrát zklamal s rouby odebranými brzo a špatně uskladněnými. To na první pohled nejde poznat co zapříčinilo jejich nepřijmoutí, někdy to byla plíseň ze sklepa a pod. Zato velmi dobrou mám zkušenost s rouby odebranými 2 až 3 týdny před rašením a pouze uloženými v lednici při takových cca 5 - 6°C. U nás na Valašsku je to někdy začátkem dubna. Dokonce je můžete pouze položit na severní stranu na travnatý drn - zeminu za budovu - stavbu, kde nikdy nebude slunce a určitě budou k použití.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 18.11.2008 23:35
Podzimní či vánoční odběr je potřebný pouze u roubů peckovin, jimiž budete roubovat v pozdním jaru za kůru. K tomu učelu Vám na jaře uřezané nevydrží. Jinak, jak píše Rony, je praktičtější odběr před rašením.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.21 (?), 21.11.2008 8:48

Zajímalo by mne spíš jak správně uchovat rouby třešní řezané v prosinci.Loni mě rouby ožraly myši.Rouby které jsem měl ze Sempry kde je měly jistě odborně uloženy tak v březnu byly značně zcvrklé a uspěšnost byla tak 40%.Někde jsem četl v lednici, poraďte jak to udělat.Myslí že je velmi důležité udržet vlhkost, což je v lednici problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.167 (?), 21.11.2008 8:55

před časem tu někdo psal, že rouby věší do studny. Letos to chci také zkusit, teplota i vlhkost by ve studni měla být přijatelná, myši se tam snad nedostanou,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 21.11.2008 10:47

Taky jsem řešil podobná dilemata s uchováním roubů. V lednici mi to moc nešlo, rouby vadly a když jsem je dal do sáčku, začaly plesnivět.  I v kýblech s pískem ve sklepě měly tendenci usychat. Nejlépe vypadaly rouby zapíchané venku do půdy (tak třetinou délky) v místech, kde nesvítí slunce - ze severní strany kůlny.
   Slyšel jsem o balení do potravinářské fólie a namáčenído fungicidu (hypermenganu). Nezkoušel jsem to ale.
    V praxi to řeším tak, že mám-li jenom jeden vzácný roub a ještě k tomu slabý, naštěpuji jej brzy na jaře kopulací. Za kůru pak používám jen silné rouby, s jejichž uchováním není tolik problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.137 (?), 14.12.2008 22:14

Pekný deň. Ja mám zas problém z iného súdku.  Dočítala som sa, že vlky sú nevhodné pre štepenie, pretože sú neplodné. Dočítala som sa o jednotlivých častiach stromu, ale vlky som nenašla.  Plánujem niečo pokusne zaštepiť, no neviem ako správne odobrať vrúble.  Odkiaľ vrúble vyrastajú? Vyrastajú z urč. alebo špec. častí stromov alebo sa vyskytujú po celom ovocnom strome. Určite by mi pohol aj náz obrázok alebo náčrt. Ďakujem začiatočník Evička :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 14.12.2008 22:58

Vrúble - rouby jsou dobře vyvinuté letorosty, tedy všechny proutky narostlé za poslední rok. Doporučuje se odebírat je z jižní a horní části koruny, kde jsou nejlépe osluněné a vyzrálé. Pokud je matečný strom starý, mívá malé, někdy žádné, přírůstky, V takovém případě lze jako rouby použít vlky bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika