Roubovat nebo očkovat?



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 6.101 (?)
6.12.2009 14:20

Jestli vás to trochu uklidní, tak rouby jádrovin se ujímají velmi dobře, není-li roub (styčné plochy) vyloženě zprasen.Takže jste-li začátečník, ze všeho nejdřív začnětě nanečisto trénovat - v archivu to bylo popsáno x-krát, pěkný tutoriál připravil pan V. Beran.

S letorosty o průměru 5mm by žádný problém být neměl, co se týče délky- běžně se roubuje rouby o třech očkách, což je klacík délky třeba 10cm.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
myn - (49) - 109.4 (?), 6.12.2009 9:24, zobrazeno: 12091x

Mám starou jabloň a protože nevím, co je to za druh, chci se pokusit si novou vypěstovat sám. Před časem jsem to tu už řešil, podle rad z tohoto fóra jsem vybral podnože, které mám objednané a teď někdy by měly přijít. Tím začínají mé dotazy. Mám podnože hned jak přijdou zasadit, nebo jen založit, či dokonce jen uskladnit ve sklepě? Nyní je podle literatury vhodná doba k odběru roubů, ale jednak jsem v jedné knize četl, že jabloně se očkují (roubování se používá až když se očko neujme). Jiná literatura uvání, že u jabloní se rouby odebírají v únoru nebo březnu. Takže jaký je teď nejvhodnější postup?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 6.12.2009 11:07

Roubovat můžete v ruce v zimě. Tzn. založit podnože v průběhu zimy vytahat naroubovat, zavoskovat a uskladnit v patřičných podmínkách. Tak to dělají školkaři. Je to nejkomplikovanější způsob, ale co jiného dělat v zimě. Je dobré k tomu mít chlaďák, nebo sklep s patřičnou teplotou, materiál prolívat fungicidy...

Další možnost je podnože naškolkovat a v předjaří naroubovat venku.

Pokud se rouby neujaly, můžete podnože naočkovat v červenci a srpnu.

Pokud se očka neujmou, můžete další rok v předjaří roubovat...

Pokud dáváte přednost forkertovu způsobu očkování, můžete očkovat v době roubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
myn - (49) - 109.4 (?), 6.12.2009 13:10

Jelikož jsem začátečník, volil bych to, na čem se dá nejméně zkazit. Takže podnože nasázet jakmile přijdou a najaře roubovat?

Podle knihy se má jako roub řezat jednoletý výhon, to jsou v mém případě proutky průměru 3-5mm délky kolem 20cm, není to na roub příliš malé?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 6.101 (?), 6.12.2009 14:20

Jestli vás to trochu uklidní, tak rouby jádrovin se ujímají velmi dobře, není-li roub (styčné plochy) vyloženě zprasen.Takže jste-li začátečník, ze všeho nejdřív začnětě nanečisto trénovat - v archivu to bylo popsáno x-krát, pěkný tutoriál připravil pan V. Beran.

S letorosty o průměru 5mm by žádný problém být neměl, co se týče délky- běžně se roubuje rouby o třech očkách, což je klacík délky třeba 10cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 6.12.2009 15:46

To, co píše pan Vítek je vhodné, pokud se štěpováním, resp. množením sadbového materiálu chcete živit. Pokud dobře čtu, zadavatel má starou neznámou jabloň a chce si vypěstovat  jeden stromek téže odrůdy.
   Postup s vypěstováním stromku ze zaslaných podnoží je poměrně zdlouhavý. Přijdou zřejmě jednoleté řízkovance s pár kořínky. Ty bych vysadil na záhon a naočkoval až v létě. Jistě, je možné zkusit naroubovat v ruce a vysadit i s roubem. Samozřejmě nejrychlejší způsob je naroubovat roub na již vysazený stromek libovolné odrůdy.
   Pokud podnože dojdou a nebude mrznout, lze je vysadit do školky, přípaně přímo na definitivní místo.
   Jabloně se v praxi častěji očkují proto, že je to rychlejší a je menší spotřeba oček. To v amatérských podmínkách nehraje roli. Naopak roubování je vhodnější, neboť se používají zimní rouby, které se snadno skladují i transportují. Navíc při neujmutí roubu je možné ještě totéž jaro roubování zopakovat. '
   V tuto dobu se odebírají rouby peckovin, u jabloní to není nutné, stačí je uříznout těsně před roubováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 6.12.2009 18:50

Pan Vysloužil má pravdu. Oddělky nejsou zpravidla v takové kondici, aby šly rovnou roubovat. Většinou je třeba je pěstovat alespoň do léta a pak očkovat. Samozřejmě při sklizni podnoží lze při třídění vybrat i jedince způsobilé k zimnímu roubování. Těch ale opravdu moc nebývá. Pro roubování v ruce je vhodnější dvouletá (rok naškolkovaná) podnož. Tu vám ale zřejmě nepošlou. Mě osobně přijde snazší očkování než roubování. Roub se uřízne a ihned použije. Když to nevyjde, lze to na jaře naroubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
myn - (49) - 109.4 (?), 9.12.2009 19:26

Tak dnes mi podnože přišly a vypadají, jak psal pan Vysloužil, kolem metru dlouhé proutky s pár kořínky. Přes noc jsem je dal do vody a zítra je nasázím. Nebude jim vadit, že už v pátek a hlavně v sobotu mají přijít celkem silné mrazy? Pokud ano, co s nimi? Podle vašich rad asi bude nejlepší je pak nechat zakořenit a v létě naočkovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 9.12.2009 21:17

Mrazů po výsadbě bych se až tak nebál, nečekají se nijak děsivé. Jestli si chcete s podnožemi pohrát, vysaďte na záhon jen některé, jiné můžete zaškolkovat a vysadit na jaře. Pár podnoží můžete zasadit do květináčů s pískem a rašelinou (stačí uříznutá PETka) a uložit třeba do bezmrazého sklepa. Ty můžete naroubovat již v průběhu zimy, tím se současně dlouhé "proutky" zakrátí. Ujmou-li se, vysadíte je i s balem v květnu na místo.
    Rouby 3 mm silné se ujmout mohou, ale výsldky bývají hoirší. Vyplatí se silněji zmladit matečný strom, aby poskytl silnější rouby alespoň za rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.136 (?), 16.12.2009 19:28

Dobry vecer. Pokial su podnoze hrube ako ceruzka kludne ich mozete zastepit v ruke zaciatkom februara/unora/ az marca.. Zasadte si ich teraz do kvetinaca a dajte do miestnosti, kde nemrzne. Asi dva az tri tyzdne pred vrublovanim ich preneste do miestnosti, kde je cca 15 stupnov a ked zacnu pucat, mozete vrublovat. Najlepsia je anglicka kopulacia s jazyckom. Pokial su hrube ako ceruzka bude sa Vam to dobre robit. Vrchy vrublov nezabudnite zamazat steparskym voskom je to moja vlastna skusenost. Uspesnost som mal takmer 100 percent. Po navrublovani ich dajte do studensej miestnosti a po prejdeni silnych mrazov ich mozete vysadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
myn - (49) - 136.89 (?), 18.1.2010 7:32

Tak jsem se o víkendu pokusil o zimní roubování v ruce (4 podnože, dalších 7 je nasázených). Podle literarury se má roubovat cca 20cm nad kořenovým krčkem, což jsem dodržoval, pouze v jednom případě, kdy jsem zkoušel kopulaci jsem si pomohl, abych měl stejné průměry roubu a podnože, takže jsem ji narouboval cca 35cm nad krčkem. Bude to něčemu vadit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika