Roubování



   Předchozí příspěvky  |  <  46   
                     
host - 81.144 (?) 
29.1.2022 20:03
Já jsem se seznámil se štěpováním v plném rozsahu v publikaci Štěpování Otakar Bílek -Bohuslav Hanuš 1969. Ale mám i novější publikace... To je pěkné, že si s manželkou tak dobře rozumíte. Já zase tolik stromů připravovat nebudu, není tedy nutné, abych někoho zaučoval... Jen doufám, že mně ty jabloně vydrží aspon 30 let, to už bude do konce života stačit a pak klidně potopa...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 5.2.2022 22:02

Díky za info a rady. Semenáčky letos nechám vyrůst, přesadím do větších květináčů a příští rok zkusím to očkování meruňky. Já jsem kdysi zkoušel očkování T, ale bylo to neúspěšné, tak jsem jen rouboval za kůru a anglická kopulace.

Ať se daří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 5.2.2022 23:12

obo, zdá se, že jsme na tom s očkováním do T byli podobně. Zkuste tedy raději Forkertův způsob, očko se řeže i s dřevem a manipulace s ním je snazší, víc k očkování jsem napsal tady už dříve. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
paja - (13) - 106.6 (?), 11.10.2022 19:07

Přidám jedno video. Pro odborníky nic nového, ale pro začátečníky jsou videa (většinou) přínosem. Samozřejmě můžete dát své komentáře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
paja - (13) - 106.6 (?), 12.10.2022 10:03

Jedna ne moc dobrá zpráva ze Sempry Litoměřice. Zůží se jim nabízený sortiment, protože příjdou o pozemky. Což mě moc nepotěšili. Chtěl jsem v zimě nějaké rouby koupit. Z těch šesti odrůd co by chtěl, mi paní sděliila, že dvě by snad mohly být, zbytek neví. Nebudou slibovat. Budou vědět až na konci ledna.

Tím by se chtěl zeptat. Jakou máte zkušenost s přeroubováním jabloně, kdy si necháte podnož, kterou potřebujete, s tím že tam zůstane kousek kmínku původní odrúdy. Ať jde na něco roubovat. A na to naroubujete novou odrůdu. Ten kousek ovlivňuje nějak tu naroubovanou odrůdu (lehce jiné zbarvení plodu, růst atp) nebo ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 12.10.2022 13:04

Před lety jsem měl stejnou zkušenost s odůvodněním nezájmu o jisté odrůdy a likvidace matečnic.Zdá se, devastace genobanky pokračuje.Přitom jsem byl kdysi velmi spokojen.Nyní je již nekontaktuji.Zřejmě není zájem tento materiál poskytovat amatérům.Není zájem o tvořivé lidi, potřebují nevzdělané kupující.

V příloze je zobrazeno roubování na podnož původní odrůdy - 1a2.Roubování na kmínek původní odrůdy - 3a4.Pokud jde o ovlivnění nové odrůdy původní nemám jednoznačný názor.Nejraději volím (pokud je podnož dostatečně vysoká nad terénem) roubování na podnožový pařízek (vhodnější pro mladší stromky).Nejsem genetik a zda ovlivní původní odrůda novou co se týče chuti, tvaru a zbarvení nemohu posoudit.Někde se v literatuře nejčastěji uvádí možná změna zbarvení.Co jsem přerouboval nebo narouboval do korunky, žádné anomalie jsem nepozoroval.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1
1
2
2
3
3
4
4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
paja - (13) - 106.6 (?), 13.10.2022 8:04

Vzhledem k tomu, že Litoměřice jsou nejisté, mi nezbývá něž zakoupit špičáky patřičných odrůd. Původní záměr, koupit jakýkoliv špičák s vhodnou podnoží pro mou "kvalitní" půdu (M7 nebo MM106) a pak si nechat v únoru poslat z Litoměřic rouby je silně nejistý. Jestli ty odrůdy budou mít.

Takže z toho nakonec je práce navíc. Budu muset zasadit nejenom podnože, na kterých bude cokoliv, ale zasadit i odrůdy které chci. No a pak to něco s vhodnou podnoží přeroubovat, Jediné co je určité plus, že to bude roubování ne na kmínek, ale kopulací. Takže přechod by měl být jednoduchý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  46   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika