Roubování



   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?) 
20.1.2022 12:53

Uvidíte jak Vám semenáčky do pozdního léta zesílí aby ste mohl provést očkování ve výšce cca kolem 20 cm do T-zářezu.Kopulace se moc nedoporučuje i když jsem ji kdysy použil.Na podnož St.Julien A jsem ve výšce korunky narouboval Exnarovu meruňku.Ze dvou roubovanců se jedna chytla ovšem zapoměl jsem na vázací pásku a druhý rok mě páska korunku zaškrtila a odstřihla.V drtivé většině se však u meruněk na podnože používá očkování.Jinak meruňky nemnožím a mám málo zkušeností.V příloze jsou postupy roubování a očkování z publikace (Řez ovocných dřevin z Knihovničky Zahradkáře od autora J.Suse - 1999).Velmi dobré a přehledné.Všem kdo chtějí dělat svoje stromky nebo přeroubovávat vřele doporučuji.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 20.1.2022 17:36

 Ostatní komenty mne navedli na to, že dám semenáčkyi do květináču, abych k očkování mněl přístup a mohl je očkovat třeba ze stolu a po ujmutí je bez újmy zasadil, kam budu chtít. Roubuju běžně jabloně, za kůru a nebo anglickou kopulaci mám v oblibě.

Mám pěstitelské podmínky asi jako vy. Jsem sice 430m.n.m, ale okolo mne jsou kopce od 550 do 750m.n.m. a navíc mi od 16 hod v létě stíní ovocné stromy kopec za mnou, takže tipuji moji pěstební polohu na 600m.n.m...

Jako vázací pásky používám samozavařovací elektrikářskou gumovou pásku a nebo si nastříhám na proužky strečku. Nemusím tak řešit povolování pvc pásek. Ty neprasknou, když zapomenete. Tak jo očkování. Přes léto musím natrénovat ty očka. Nikdy jsem pořádně necěděl, zda se to řeže i se dřevem a často se mi stávalo, že mi pupen upadl :-). Bude zábava, ale když nejde o život.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.144 (?), 20.1.2022 18:31
Pane Mičurine, moc rád jsem si ve vašem pojednání včetně dokumentace osvěžil základy. Objednané podnože pro jabloně už mám doma. Mě se merunky daří i roubováním za kůru pokud použiju jako podnož švestku nebo myrobalán. Přeju jen samou radost při této činnosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 21.1.2022 13:04

Přesně jak píšete pane 81.144.Také jsem si se zájmem přečetl základy pro roubování a očkování.Ne nadarmo se říká.Opakování matka moudrosti.Rouby oba již máme a nelze nic jiného, než si přát jejich úspěšné ujmutí.

Tvůrčí ovocnařině zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.10 (?), 28.1.2022 15:50

dovolím si připsat pár řádek k tomu zde probíranému očkování z praxe samouka. Ten text přiložený na obrázcích od p. Mičurina samozřejmě znám. Nevím, zda nezkušeností, či neohrabaností, ale mně očkování do T řezu moc nešlo. Seřezává se z letorostu v podstatě jen očko bez dřeva s krátkým řapíkem a není pro začátečníka v praxi vůbec jednoduché zasunout očko pod nařízlou kůru podnože za splnění podmínky, že se nedotknete prsty místa na řezu pod očkem. Teprve když jsem začal s očkováním Forkertovým způsobem, šlo najednou všechno raz dva. Tady seříznete očko i s dřevem, takže se za řapík lépe drží, celé očko je pevnější, drží svůj tvar a lépe se zasouvá do zářezu v podnoži. Snad může být pro někoho problém v spojení pletiv očka a podnože, ale to se dá lehce natrénovat. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.10 (?), 28.1.2022 16:21

Také s obvázáním roubovací pásky okolo celého očka jsem měl problém, a to ten, že jsem přesně podle obrázků obvázal celou část kůry i s očkem. Opět jsem měl při mé dřívější nezkušenosti problém, jak odstranit po ujmutí očka zbytek řapíku, případně jak uvolnit na jaře okolo očka ůvazek, aniž bych očko nepoškodil. Zkusil jsem očko nepřekrýt páskou, tuto alternativu jsem viděl u zkušenějších, tedy páskou připevnit k podnoži celou očkovanou část mimo vlastního očka, viz foto naočkovaných rašících oček broskvoní. Při dostatečně kvalitním úvazku se pod pásku těsně vedle očka voda nedostane. Walter



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 28.1.2022 18:27
Použil jsem třískování před mnoha lety při jarním štěpování různých druhů slivoní a když si na tom dá člověk trochu záležet úspěšnost je dost vysoká i pro méně zkušeného sadaře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 29.1.2022 14:04

V mých začátcích a mým učitelem byla publikace viz.příloha.Tam jsem vše vyčetl a začal praktikovat včetně roubování.Stále je nadčasová.V pravěku mojí ovocnařiny jsem praktikoval pouze roubování za kůru u švagra.Později jsem začal množít stromky na podnože očkováním.Ujmulo se to a bylo z toho Zvonkové, Spartan a Mc Intosh.Od té doby jsem tuto techniku nevyužil.S dodávkou podnoží a roubů z Litoměřic poštou jsem přešel na obyčejnou kopulaci v teple bytu a založení roubovanců do sklepa. Jde nám to s manželkou celkem dobře.Připravím pásky, provedu řezy, přiložím roubovace k sobě a manželka ováže.Kopulaci v případech kdy to jde používáme i na letorostech stromků v terénu.Ostaní za kůru.Jiné způsoby jsem nezkoušel.Bohatě stačí.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 29.1.2022 19:43

yes. Pěkné, o to víc, když s vámi pracuje i vaše paní. To má paní s roubováním začít nechce, dokonce ani synové a přitom už by byl čas nějaké zkušenosti předat. Taky jsem začínal s roubováním za kůru, to bylo jen přeroubovávání. Pak jsem chtěl taky celé vlastní stromky a po namnožení dostatečného množství podnoží M9 jsem začal i s kopulací. Posledních 5 let roubuju většinou anglickou kopulací, ale občas i do rozštěpu, hlavně angrešty a rybízy na meruzalku, ale jsem omezený místem. Jak už jsem psal, asi nejvíc mě potrápilo očkování do T, od toho jsem upustil a přešel na Forkertovo očkování, to užívám k vypěstování broskvoní. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 25.4.2024 12:37

Letos jsem opět narouboval nějaké jabloně, všechno na podrůstající výmladky podnože M9, které vyrazily minulý rok u kmínků již plodících stromků. Po ujmutí výmladky odstříhnu i s malou částí kořenů od původní podnože a přesadím na jiné místo k zapěstování. Walter

očko Bonita
očko Bonita
roub Lyra
roub Lyra



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika