rezistentní odrůdy



Jerome - (18) - 82.60 (?)
30.11.2007 18:37
Měl jsem možnost letos prochutnat několik nových rezistentů - a byl jsem velmi překvapen - až zaskočen, nečekal jsem, jak lahodně bude chutnat např. Sirius nebo Rozela! I již pár let známé rezistenty - Rajka, Rubinola, Topaz, Rosana chutnají skvěle. Žádná pachuť po pláněti.
Dával jsem několika lidem jablek nepříliš znalých ochutnávat pár odrůd, mezi rezistenty i starší výborné odrůdy a pořadí? 1. Topaz, 2. Rajka, 3. Rubín (všechny ze zhruba stejných pěst. podmínek, cca 450 m.n.m.) Já vím, že zjednodušuji, ale pro mne osobně to určitou výpovědní hodnotu mělo.
A co se týče strupovitosti - po loňském infekčním tlaku a té spoušti už nemám co řešit. Pokud jde o prolomení rezistence (genu Vf) - doc. Sus mi říkal( v srpnu 2007), že pár let by měl být klid (takové katastrofy jako loni by neměly být pravidlem) a doporučuje i na rezistenty základní postřik proti strupovitosti (což se mi nechce). No a za pár let zase šlechtění pokročí a bude se jím reagovat na nové druhy strupovitosti.
Sázím Vf rezistenty Ametyst, Sirius, Orion, Red Topaz, Opál, Lipno, Rozela, Rosana, Vanda, stejně tak přeroubovávám těch pár starších vysokokmenů (Rubinola, Rajka). Pro jistotu také nějaké multigenně odolné odrůdy (např. Angold, Julie,...).
Z nostalgie nechám i Ontario, Rubín, Šampion,...(ale disproporčně ve prospěch rezistentů).
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 29.11.2007 18:51

Dobrý večer. Já říkám "proti gustu žádný dišputát". Kdyby jste ale bydleli v oblasti, kde se vám strupovitost téměř každoročně (pokud neprovedete mnoho postřiků) ukáže v plné parádě, uvažovali byj ste jinak. Často by jste někdy rádi ubrali na chuti rezistentů a sklidili čisté ovoce, než jako v loni plody náchylných odrůd, které se nehodily ani na moštování. Letos byl tlak strupovitosti minimální, ale víte co bude za rok? Celoroční pěstitelské snažení může přijít "v niveč". Dnes již máme vyšlechtěny velmi kvalitní a chutné rezistenty. Pokud stromy dobře odkvetou a nezničí je Pilatka nebo Obaleč, je šance na sklizeň kvalitních plodů vysoká. Zatím jsem nikde neslyšel o škodlivosti látek z rezistentů. Křížení rezistentů první generace (např. Melodie) začínalo přenesením pylu odolné plané jabloně (nositele genu rezistence) na Šampion. Další generace křížení se odvíjely podobně. Jsem amatér a Vaši doměnku si příležitostně ověřím a dám vědět. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.1 (?), 30.11.2007 12:00
Chtěl by sem vědět zdali nejsou rezistentní odrůdy také genově modifikované když na jejich vznik byla použita planá jabloň s genem odolným proti strupovytosti některé staré odrůdy měli také v genech odolnost jen nebyli tak chutné jako dnešní jestli se někdy povede spojit všechnu tu odolnos a hlavně chuť pak bude zase nějaký čas pěstování téměř bez chemie a mohlo by to býti jako za starých časů a pod názvem bio.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 181.8 (?), 30.11.2007 12:34
Pokud je mi známo, jabloně dosud geneticky manipulovány nebyly. Záměrné křížení s odolnými odrůdami  a manipulace s genomem rostliny jsou zcela jiné postupy. Zda se tak v budoucnu bude dít si netroufám předvídat, tak jako nevím, zda to může přinést nečekaná rizika.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jerome - (18) - 82.60 (?), 30.11.2007 18:37
Měl jsem možnost letos prochutnat několik nových rezistentů - a byl jsem velmi překvapen - až zaskočen, nečekal jsem, jak lahodně bude chutnat např. Sirius nebo Rozela! I již pár let známé rezistenty - Rajka, Rubinola, Topaz, Rosana chutnají skvěle. Žádná pachuť po pláněti.
Dával jsem několika lidem jablek nepříliš znalých ochutnávat pár odrůd, mezi rezistenty i starší výborné odrůdy a pořadí? 1. Topaz, 2. Rajka, 3. Rubín (všechny ze zhruba stejných pěst. podmínek, cca 450 m.n.m.) Já vím, že zjednodušuji, ale pro mne osobně to určitou výpovědní hodnotu mělo.
A co se týče strupovitosti - po loňském infekčním tlaku a té spoušti už nemám co řešit. Pokud jde o prolomení rezistence (genu Vf) - doc. Sus mi říkal( v srpnu 2007), že pár let by měl být klid (takové katastrofy jako loni by neměly být pravidlem) a doporučuje i na rezistenty základní postřik proti strupovitosti (což se mi nechce). No a za pár let zase šlechtění pokročí a bude se jím reagovat na nové druhy strupovitosti.
Sázím Vf rezistenty Ametyst, Sirius, Orion, Red Topaz, Opál, Lipno, Rozela, Rosana, Vanda, stejně tak přeroubovávám těch pár starších vysokokmenů (Rubinola, Rajka). Pro jistotu také nějaké multigenně odolné odrůdy (např. Angold, Julie,...).
Z nostalgie nechám i Ontario, Rubín, Šampion,...(ale disproporčně ve prospěch rezistentů).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.133 (?), 4.12.2007 18:02
Taky jsem Sirius chutnal, zajímavé. Vypadá jak Bílý zimní kalvil. Je hezké, že se takovýto typ jablka opět objevuje na trhu. Snad bude i stejně populární. Škoda, že ve Střížovicích nemají lépe propracovaný marketing. Jejich stránky se nejméně pět let nezměnily. Vítek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.1 (?), 5.12.2007 0:30

Odrůdu Sirius nabýzela firma Fytos Plzeň a ještě více jiných rezistentů skuste si najít na internetu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 5.12.2007 16:20

Nechutnal jsem Sirius. Vaše přirovnání k zimnímu kalvilu se týká vzhledu nebo právě chuti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.133 (?), 5.12.2007 21:09
Vzhledově. Je to ale takový dojem. Chuť porovnat nemůžu, ten kalvil jsem jedl loni a byl přezrálý moučnatý. Sirius jsem jedl letos v říjnu a ještě nebyl jeho čas. Přesto na mě udělal velmi dobrý dojem. Takový pěkný neotřelý tvar. VÍTEK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.133 (?), 5.12.2007 22:34

Ale berte mě s rezervou, na těch stránkách fytosu to vypadá uplně jinak, kdoví co jsem jedl. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.12.2007 8:27

Taky si z nostalgie  ponechávám v posledních letech kousek větve starších přeroubovaných odrůd. Taky proto, že o ně sem tam někdo projeví zájem.  To ovšem neplatí pro Rubíny a Bohemie. Ty mají zatím své místo pevné i bez rezistence. Třeba letos se na nich u nás  vůbec nepodepsaly květnové mrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika